Paskui ji pradėjo papildomai tvarkyti nedidelių įmonių buhalteriją, parsinešdavo darbo namo. Man būdavo labai įdomu stebėti, kaip ji tvarko tų įmonių finansinius reikalus. Kai tėtis pradėjo savo verslą, turėjau jam padėti tvarkyti įvairius reikalus, štai tada pritaikiau tai, ką išmokau iš mamos.
Štai svarbiausi jos patarimai, kaip tvarkyti finansinius reikalus:
1. Labai svarbu užrašinėti išlaidas
Galbūt jau girdėtas patarimas – visada rašyti išlaidas. Tai iš tiesų svarbu. Prieš veiksmingai keičiant savo asmeninius ar verslo finansinius dalykus, turite matyti, kiek uždirbate ir kiek išleidžiate pinigų.
Kai prieš akis turėsite akivaizdžius duomenis, bus lengviau suvokti, ar įgyvendinate finansinius tikslus, ar metas pradėti taupyti. Pavyzdžiui, mano mama peržiūrėdavo pelno ir nuostolių balansą, kad įsitikintų, jog verslas duoda pelno. Tokia analizė padės pastebėti, kur per daug išleidžiate, ir pakeisti taktiką.
2. Nėra per mažų skaičių
Sakoma, lašas po lašo ir akmenį pratašo. Tai tiesa, ypač jei kalbame apie finansus. Tiksliau, apie išlaidas, kurias išleidžiate iš akiračio, pvz., mokestis už kokią nors narystę, kuria nebesinaudojate, draudimas už automobilį, kuris kitoje kompanijoje galbūt būtų mažesnis.
Mama kas ketvirtį preciziškai peržiūrėdavo tėčio verslo išlaidas, patikrindavo, už ką jis moka ir ar nėra panašių paslaugų už mažesnę kainą. Jei pastebėdavo, kad yra nenaudojamų dalykų, pvz., užsakomas niekada neskaitomas laikraštis, ji nutraukdavo prenumeratą. Taip ji per metus sutaupydavo tėčiui po kelis šimtus dolerių.
3. Perskaitykite visą sutartį, net ir tai, kas parašyta mažu šriftu.
Suprantu – specifinė sutarčių terminologija trikdo, mažų mažiausiai, ją sudėtinga skaityti. Bet jei nežinosite, ką pasirašote, vieną dieną galite susidurti su nemaloniais netikėtumais.
Viena mamos klientė keliavo po užsienį. Ji buvo šokiruota, sužinojusi, kiek kainavo jos kelionė. Mama peržiūrėjusi visus dokumentus pamatė, kad klientė naudojosi kredito kortele, už kurią buvo imamas 3 proc. transakcijos mokestis. Taigi klientė už visus savo pirkinius mokėjo 3 proc. daugiau.
Visada prieš pasirašydama sutartį ar ketindama pradėti naują finansinį projektą, perskaitau ir tai, kas parašyta smulkiu šriftu – kad įsitikinčiau, jog nėra papildomų mokesčių. Ar bent jau tam, kad suprasčiau, ką pasirašau.