Į permokas pretenduoja daugelis

Mokestinių permokų susigrąžinimas aktualus dviem dirbančiųjų grupėms: tiek sugrįžusiems į Lietuvą, tiek užsienyje tebedirbantiems asmenims. Svarbiausios sąlygos – būtina dirbti legaliai ir mokėti pajamų mokesčius. Tokiu atveju piniginė gali pasipildyti išties nemažomis sumomis: nors vidutiniškai pavyksta atgauti daugiau nei 800 eurų, oficialūs duomenys rodo, kad dalis lietuvių susigrąžina sumas, kuriuos gali siekti iki dešimties ir keliolikos tūkstančių eurų.

Anot mokesčių susigrąžinimo įmonės „RT Tax“ direktoriaus Žydrūno Janušausko, į mokestinių permokų atgavimą pretenduoti gali kone kiekvienas užsienyje dirbęs lietuvis. „Per paskutinius 5-erius metus užsienyje dirbę ar iki šiol dirbantys lietuviai pretenduoja į galimybę susigrąžinti permokėtų pajamų mokesčius. Reikia užpildyti mokesčių deklaraciją, suvesti visas savo uždirbtas pajamas, sumokėtus mokesčius. Atlikus mokesčių deklaravimo procesą, sužinosite, ar jums priklauso kokia nors pajamų mokesčio dalis. Jeigu reikia pagalbos pildant dokumentus ir mokesčių deklaraciją galima kreiptis į konsultacinę įmonę. Tokiu atveju tereikia užpildyti kontaktinę informaciją apie save: kurioje šalyje, įmonėje ir kiek laiko dirbote bei pateikti tam tikrus reikalingus dokumentus“, – aiškina specialistas.

Vadovaujasi neteisinga informacija

Deja, dalis žmonių iki šiol vadovaujasi klaidinga informacija ir mokesčių susigrąžinimą interpretuoja savaip. „Vienas populiariausių mitų, kad susigrąžinęs mokesčius iš kurios nors valstybės, pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos, žmogus nebegalės legaliai dirbti šioje šalyje. Taip pat dalis klaidingai supranta patį permokų atgavimo procesą: mano, kad nebegalės pretenduoti į socialines garantijas. Tai irgi netiesa, mat socialinės garantijos ir mokestinės permokos yra visiškai nesusiję dalykai. Dėl šių mitų beveik kas antras užsienyje dirbantis lietuvis praleidžia galimybę susigrąžinti pinigus“, – apgailestauja Ž.Janušauskas.

Pašnekovas teigia, jog mokesčius galima susigrąžinti už praėjusius 4–5 metus, bet priklauso nuo konkrečios šalies. Jo teigimu, daugiausia tautiečių nesusigrąžintų mokesčių lieka populiariausiose tarp emigrantų šalyse: Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Skandinavijos šalyse, Nyderlanduose.

Mokesčių atgavimas – svarbiausi žingsniai

Norint pretenduoti į išmokas, mokesčių grąžinimo specialistas rekomenduoja išsaugoti gautus algalapius, kuriuos išduoda darbdaviai. „Tai dokumentas, kuriame atsispindi visa informacija – kiek žmogus uždirbo, kiek sumokėjo mokesčių. Tai yra labai svarbi informacija“, – komentuoja Ž. Janušauskas. Jis taip pat pažymi, kad pasibaigus mokestiniams metams, iš darbdavio (kai kuriose šalyse tiesiai iš mokesčių inspekcijos) darbuotojas turi gauti suvestinę. Šiame dokumente yra nurodyta, kiek laiko žmogus dirbo, jo uždirbtos pajamos ir sumokėti mokesčiai.

Turint minėtus dokumentus, pradedamas itin svarbus žingsnis – mokesčių deklaracijos pildymas. Šiuo atveju yra du keliai: arba kreiptis į konsultacinę įmonę arba žmogus deklaraciją pildyti gali pats. Tokiu atveju būtina gerai mokėti šalies, kurioje dirbo, kalbą, mat visi dokumentai pildomi šia kalba. „Patirtis rodo, kad dėl biurokratinių niuansų, nepatyrimo ir kalbinių sunkumų, žmonės praleidžia svarbias detales, informaciją pateikia neteisingai ir panašiai. Dėl šios priežasties, mokesčių susigrąžinimas nepavyksta arba gerokai užtrunka“, – komentuoja mokesčių ekspertas.

Galimybė atgauti ir vaiko pinigus

Kalbintas specialistas atkreipia dėmesį, kad vaikus auginantys ir užsienyje dirbantys lietuviai pretenduoja į vaiko pinigus. Tiesa, sumos skirtingos. Štai populiarioje tarp emigrantų Vokietijoje, vaiko pinigai siekia apie 200 eurų per mėnesį nuo kiekvieno vaiko. Kitoje šalyje, Norvegijoje, išmoka gaunama iki kol vaikui sukanka 18 metų, tačiau jos dydis priklauso nuo vaiko amžiaus. Pavyzdžiui, iki tol, kol vaikui sukanka dveji, išmoka gali siekti net iki 600 eurų.

„Išties nemažos sumos susidaro pasinaudojus galimybe vaiko pinigus susigrąžinti atbuline data. Sakykime, žmogus dirbo Norvegijoje. Grįžęs į Lietuvą jis gali pildyti paraišką vaiko pinigų už 6 mėnesius atgal ir dar daugiau“, – tikina pašnekovas. Jo teigimu, Norvegijoje dėl vaiko pinigų galioja net 3 metų senaties terminas.

Ž. Janušauskas kviečia pasinaudoti šia galimybe ir atkreipia dėmesį, jog vaiko išmokos priklauso net tokiu atveju, kai užsienyje dirbo tik vienas iš tėvų ir vaikas gyveno Lietuvoje, kartu su čia pasilikusiu tėvu arba motina.

Į užsienio institucijas dėl mokesčių susigrąžinimo ar vaiko pinigų galite kreiptis savarankiškai arba su konsultantų pagalba. Daugybė mokestines permokas susigrąžinančių žmonių – puikus įrodymas, kad ryžtis šiam procesui tikrai verta.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)