Atminkite, kad toliau suminėtos savybės, įpročiai, veiklos pavyzdžiai ir kt. nebūtinai daro žmogų sumanesnį. Jie tiesiog siejami su aukštesniais kognityviniais (pažintiniais) gebėjimais.

Nerūkote

2010 metais Izraelyje buvo atliktas tyrimas, kurio esmė – intelekto koeficiento (IQ) ir nikotino vartojimo santykio analizė. Tyrime sutiko dalyvauti 20 tūkst. jaunuolių.

Remiantis gautais rezultatais, 18–21 metų rūkalių IQ vidurkis – 94, o tų, kurie nerūko, – 101.
Daugiau nei pakelį cigarečių per dieną surūkančių asmenų IQ vidurkis – 90.

Tiriant brolių poras paaiškėjo, kad nerūkantieji yra sumanesni nei rūkaliai.

Mokėtės muzikos

Ne vienas tyrimas parodė, kad muzikos pamokos skatina įvairiapusį intelektinių gebėjimų vystymąsi.

Žurnale „Psychological Science“ aprašyto 2011 matais atlikto nedidelio masto tyrimo iniciatoriai priėjo prie išvados, kad po mažiau nei mėnesį trukusių muzikos užsiėmimų ėmė daug sparčiau vystytis 4–6 metų vaikų verbaliniai gebėjimai.

Tiriant šešiamečius pavyko nustatyti IQ šuolį, įvykusį po 9 mėnesius lankytų fortepijono pamokų. Dramos būrelį lenkę arba niekuo papildomai neužsiiminėję vaikai tokių pokyčių nepatyrė.
Įrodyta, kad struktūrines muzikos pamokas lankantys vaikai geriau nei bendraamžiai atlieka verbalinių gebėjimų, planavimo įgūdžių ir instinktyvių reakcijų slopinimo testus.

Esate vyriausias vaikas šeimoje

Vyriausi vaikai paprastai yra sumanesni nei jaunesni, ir tai nebūtinai lemia genetika.

Leidinio „National Bureau of Economics Research Reporter“ 2017 metų gruodžio mėnesio numeryje išspausdintame straipsnyje nurodyta, kad pirmagimiams dažniau pavyksta tapti sumanesniais, sėkmingesniais ir turtingesniais nei jaunesni jų broliai arba seserys. Viena iš galimų šios tendencijos priežasčių – atsainesnis tėvų požiūris į vėliau gimusių vaikų ugdymą.

Esate normalaus svorio

2006 metais prancūzų mokslininkai iniciavo tyrimą, kurį atliekant buvo analizuojami 2,2 tūkst. suaugusiųjų per penketą metų atlikti intelektinių gabumų testai.

Kaip nurodoma analizės išvadose, juosmens apimtis atvirkščiai proporcinga kognityviniams gebėjimams.

Ši išvada patvirtinta ir 2008 metais žurnale „American Journal of Clinical Nutrition“ pasirodžiusiame straipsnyje. Jo autoriai nurodo, kad žmonės, kurių svoris brandžiame amžiuje yra mažesnis arba didesnis už normalų, sulaukę 61-ų prasčiau atlieka kognityvinių gebėjimų testus.

Esate kairiarankis (-ė)

Seniau kairiarankystė buvo siejama su polinkiu nusikalsti, tačiau vėliau mokslininkai ėmė ją aiškinti kaip požymį, bylojantį apie netipinį, išskirtinį mąstymą, t. y. tam tikros rūšies kūrybiškumą, lemiantį naujų ir pažangių idėjų generavimą.

1995 metais aprašytas tyrimas įrodė, kad kairiarankiai vyrai pasižymi geresniais nestandartinio mąstymo gebėjimais: jie geriau atliko tokias užduotis, kurių sąlyga reikalavo, pvz., derinti du objektus, siekiant gauti trečią, arba grupuoti žodžius į kuo daugiau skirtingų kategorijų. Tad gal neverta stebėtis, kodėl tiek daug kairiarankių tarp architektų ir muzikų?

Esate aukšto ūgio

Aukštas ūgis, kaip ir kairiarankystė, – lig šiol kvestionuojamas sumanesnių individų bruožas. Visgi kai kurių tyrimų autoriams šią nuostatą pavyko pagrįsti.

„Jau nuo trejų metų, kol jokios įtakos dar nepadariusi mokykla, aukštesni vaikai geriau atlieka kognityvinių gebėjimų testus nei žemesni“, – nurodoma vieno iš tyrimų išvadose.

Turite humoro jausmą

Žurnale „Intelligence“ 2011 metais pasirodžiusioje publikacijoje aprašytas tyrimas, per kurį 400 psichologijos studentų turėjo atlikti intelekto testus, skirtus abstraktaus mąstymo ir verbaliniams gebėjimams nustatyti.

Vėliau jų buvo paprašyta sugalvoti antraštes kelioms leidinyje „New Yorker“ išspausdintoms karikatūroms. Kai jas įvertino nepriklausomi vertintojai, paaiškėjo, kad juokingiausių antraščių autoriai – sumanesni ir gabesni studentai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (127)