Tik nestovėkite tylomis – ką nors pasakykite

Toksiški žmonės gali ne šiaip sau erzinti, o netgi kelti baimę. Kaip rodo tyrimai, netinkamu elgesiu galima padaryti poveikį žmonėms – netgi didesnį negu tinkamu. Tačiau turite pasistengti, kad toksiško žmogaus keliama baimė nepaverstų jūsų bejėgiu. Užduokite jam klausimą, leisiantį suprasti, kad priešinatės transliuojamam toksiškumui.

Galite sakyti:

• „Atrodai nepatenkintas. Ar viskas gerai?“
• „Greičiausiai šiandien tau bloga diena. Gal verta padaryti pertrauką?“
• „Atrodai ypač nelaimingas.“
• „Už ką šiandieną jautiesi dėkingas?“

Paprieštaraukite, bet neįžeisdami

Pasistenkite demonstruoti gerumą, bet jokiu būdu ne silpnumą. Gerumas ir vidinė stiprybė – puikiai suderinamos savybės. Kalbėti su toksiška asmenybe turite mandagiai, tačiau nenuolaidžiaukite, būkite sąžiningi, atviri. Toliau – keli galimi atsakymai suveikiantys kaip atkirtis prieš toksišką asmenybę.

• Pabrėžtinai vartokite įvardį „aš“, taip leisdami suprasti, kaip būtent jūs vertinate tai, kas pasakyta.
• Sakykite: „Aš noriu, kad tai suprastumėte, nes laikau jus savo draugu.“
• Sakykite: „Gyvenimas per trumpas, kad būtų galima sau leisti viskuo vien skųstis!“
• Sakykite: „Atleisk, bet šituo aš neužsiimsiu.“

Stenkitės elgtis laisvai

Neužsikrėskite toksiškos asmenybės elgesio maniera. Stenkitės pasipriešinti pasitelkdami humorą. Kad patys išliktumėte ramūs, pasistenkite nesureikšminti to, ką kalba toksiškai nusiteikęs žmogus, kitaip galite patekti į jo nusiskundimų, kartėlio ir negatyvaus nusitiekimo žabangas. Taigi, netapkite toksiškos asmenybės taktikos auka.

Jei toksiškas žmogus mėgina jumis manipuliuoti ar, pavyzdžiui, sudominti paskalomis, kurias pats skleidžia, pabandykite sureaguoti žaismingai ir duoti jam suprasti, kad nesidomite tuo, kuo esate bandomas sudominti.

Galite sakyti:

• „Gal keiskime temą. Man darosi nuobodu.“
• „Ar žinojai, kad pasitenkinimo jausmas ilgina gyvenimą?“
• „Atnešiu tau laimės tablečių.“

Nepasiduokite spaudimui

Tik nemanykite, kad būtinai turite sutikti su toksiška asmenybe. Tikra tiesa, kad tokie žmonės dažnai stengiasi kontroliuoti aplinkinius. Dar atminkite, kad jie nemėgsta pripažinti klydę, todėl derybos ir ginčai su jais – beprasmiai. Išlikite savimi su savo asmenine nuomone ir pasipriešinkite toksiškos asmenybės įtakai.

Galite sakyti:

• „Turiu apie tai pagalvoti. Nesu įsitikinęs, kad galiu tau pritarti.“
• „Aš vis dar apie tai galvoju, todėl būčiau dėkingas, jeigu manęs nespaustumėte.“
• „Dabar neketinu pradėti ko nors naujo, todėl, prašau, daugiau nebeklausinėk.“
• „Nemanau, kad mane tai taip stipriai jaudina, kaip tave, bet tai juk normalu.“

Nepamirškite švelnių žodžių

Toksiškos asmenybės – iš prigimties pikti, užsispyrę ir jaustis reikšmingais norintys žmonės. Darbe jie siekia visiems vadovauti. Kai tik negauna trokštamo dėmesio, visur ima skleisti nuodijantį negatyvų požiūrį. Dėl šios priežasties mandagūs atsakymai gali patenkinti jų vidinius poreikius. Jie gali net labai audringai sureaguoti, gali įsiusti, imti tyčiotis, tačiau giliai širdy vis viena įsiklausys į mandagiu tonu pasakytus žodžius.

Nepamirškite pabrėžtinai kalbėti pirmuoju asmeniu (vartokite „aš“), pademonstruokite tvirtumą, tačiau parinkite švelnius žodžius – audringa retorika jums nepadės. Galite pasiūlyti pagalbą, jeigu ji reikalinga, bet tiktai įsitikinę, kad toksiškas žmogus supranta, kad jūs nesirengiate dalyvauti toksiškuose jo sumanymuose.

Galite sakyti:

• „Meldžiuosi, kad jums gyvenime pasisektų.“
• „Aš nesirengiu dalyvauti tavo intrigėlėse, tačiau lieku tavo draugu.“
• „Man nebūdinga pykti, kaip kad tau.“
• „Atleisk, bet aš ten neisiu.“
• „Man čia patinka, o tu pastoviai dėl ko nors pyksti.“

Visgi neperženkite ribų. Jokiu būdu nesiūlykite pagalbos, jeigu jinai nepageidautina. Elkitės pakankamai santūriai, nepamirškite apie savisaugą, stenkitės laikytis atokiau nuo žmogaus, galinčio jus įskaudinti.

Pasakykite tiesą

Nors ir sunku tuo patikėti, bet toksiškos asmenybės nebūtinai žino, kad yra toksiškos.

Toksiškas žmogus gali nematyti savęs iš šalies, tačiau jei esate jo draugas ar šiaip ganėtinai rūpestingas žmogus, galite pasakyti tiesą. Toksiškai asmenybei tiesa gali nepatikti, galite būti aprėkti, galite tapti apkalbų auka, tačiau tai nėra taip baisu. Neturite leisti, kad toksiškas žmogus diktuotų, kokius sprendimus priimti. Kreiptis į jį geriausia, kai esate vieni, be to, ne darbo metu. Toliau – dar kelios frazės, galinčios sustabdyti toksišką asmenybę.

• „Gal galime pasikalbėti be pašalinių? Aš vertinu mudviejų bičiulystę, todėl norėčiau atvirai pasakyti, kad kartais elgiatės kaip toksiška asmenybė. Žinau, kad mano žodžiai gali jus nustebinti, bet reikalas tas, kad man jūs rūpite.“
• „Man ypač nemalonu apie tai kalbėti, bet tu nuolatos atrodai baisiai nelaimingas. Tu nuolatos pyksti. Kaip manai, gal tau padėtų viena kita konsultacija? Mielai padėčiau dėl to susitarti.“

Pasikalbėkite tik kartą: tokio tipo pokalbiai neturi kartotis. Jokiu būdu negalvokite, kad jūsų užduotis – pakeisti toksišką asmenybę. To padaryti vis viena nepavyks. Ne jūsų jėgoms keisti žmones, tačiau jūs galite būti pakankamai stiprus ir ryžtingas, kad pasakytumėte tiesą. Dėl tokio poelgio su laiku gal net pelnysite toksiško žmogaus pagarbą. Aišku, gali nutikti ir taip, kad jis nustos su jumis kalbėtis. Tačiau žinokite: tai normalu.

Toksiškų žmonių įmanoma sutikti visose gyvenimo srityse: ne tik darbe, bet ir tarp giminių gali pasitaikyti neišauklėtų, ciniškų ir piktų personažų. Bendravimas su jais pareikalauja milžiniškų valios pastangų ir ypatingo charakterio tvirtumo.

Jokiu būdu neleiskite, kad toksiški žmonės kuo nors jus kaltintų. Turite pakovoti už save, kai šitai būtina. Kalbėkite mandagiai, bet pasitraukite, kai tik norėsite. Gal ir neįtikėtina, tačiau kaip tik dėl to toksiškas žmogus gali pradėti jus gerbti. Būkite ištikimas sau, pozityviai žvelkite į gyvenimą, na, o kad pasikeis toksiškas žmogus, jūs galite tiktai tikėtis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (50)