Mūsų kultūroje nėra labai priimta kalbėti apie tai, kas svarbu – apie savo vaidmenį darbe ar didesnį atlyginimą. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad darbas daro didžiulį poveikį mūsų gyvenimui, pradedant komfortu, kurį galima susikurti už pinigus, ir baigiant emocine būkle, turinčia įtakos mūsų santykiams ir sveikatai – tiek psichinei, tiek fizinei.
Iš dalies taip yra todėl, kad darbuotojai per pokalbius su savo viršininku retai jaučiasi esą lygiaverčiai partneriai. Tačiau praktika rodo: jei pasirenkate pasyvų vaidmenį ir laukiate, kol viršininkas pats įvertins jūsų atsidavimą, lojalumą bei kruopštumą ir susiprotės pakelti jums atlyginimą, tai baigsis dideliu nusivylimu.
Ką daryti, jei norite didesnio atlyginimo?
Troškimas gauti didesnį atlyginimą yra normalus ir suprantamas. Tačiau prieš pradedant pokalbį apie pinigus, turite patikrinti kai kuriuos faktus ir atsižvelgti į kelis momentus.
* Kiek šiuo metu rinkoje uždirba jūsų kvalifikacijos ekspertai?
Peržiūrėkite darbo pasiūlymus, pabendraukite su įdarbinimo specialistais ar karjeros konsultantais. Tai padės jums išsiaiškinti ne tik vidutinį jūsų srities atlyginimą, bet ir kvalifikacijos reikalavimus, žinių lygį bei būtiną patirtį. Jeigu jūsų skaičiai atsilieka nuo rinkos, tuomet galite drąsiai ruoštis pokalbiui su viršininku. Tačiau jei matote, kad pagrindiniai jūsų įgūdžiai yra silpni arba jums trūksta šiai pozicijai reikalingos kvalifikacijos bei patirties, kad galėtumėte pretenduoti į didesnį atlyginimą ar premijas, tuomet ruoškitės ne pokalbiui su savo vadovu, o papildomiems kursams ar mokymuisi.
* Kiek jūsų viršininkas vertina tą darbą, kurį šiuo metu atliekate?
1 pavyzdys. Viena moteris, tarkime, vardu Inesa, dirbo projektų vadove didelėje informacinių technologijų (IT) įmonėje. Ją rekomendavo dėdė, dirbęs antraeilėse IT direktoriaus pareigose. Toje įmonėje ji pradirbo 3 metus. Tačiau projektai, kuriuos skirdavo tai moteriai, būdavo vis paprastesni ir neprioritetiniai. Atsitiko taip, kad per pastaruosius darbo metus Inesai nepavyko nė vieno iš jų iki galo įgyvendinti. Eilinio rezultatų aptarimo metu, kai moteris užklausė apie didesnį atlyginimą, įmonės vadovas nustebęs pakėlė antakius ir tarė: „Tiesą sakant, šiandien planavau pakalbėti apie jūsų išėjimą iš įmonės“.
2 pavyzdys. Gali būti ir kitaip: jūs daug dirbate, įnirtingai stengiatės, o jūsų viršininkas mano, kad taip ir turėtų būti. Miglė, pavyzdžiui, rado labai gudrią išeitį iš tokios padėties. Ji paėmė tris savaites atostogų, ir per šį laiką jos vadovą tiesiog užplūdo klientų ir partnerių užklausos. Taip, šiek tiek padėjo parengta CRM sistema, analitika ir suderintas procesas, bet viršininkui vis tiek keletą kartų teko skambinti atostogaujančiai pavaldinei. Po atostogų, kai viskas susigulėjo, Miglė atėjo prašyti didesnio atlyginimo. Ir jis buvo pakeltas!
* Kokia padėtis jūsų versle ir jūsų pramonės sferoje apskritai?
Yra pramonės sričių, kurios jau 2021 metų birželį gali būti įvykdžiusios savo metinius pajamų planus (pavyzdžiui, farmacijos, medicinos ar siuntų pristatymo įmonės). Tačiau yra ir tokių, kurios išgyveno gilų nuosmukį ir tik dabar pradeda atnaujinti savo veiklą (pavyzdžiui, restoranų, viešbučių, turizmo verslas). Jei neatsižvelgsite į šiuos faktus, vaisingo dialogo su savo vadovu neužmegsite.
Tačiau nereikia tikėtis, kad vėliau darbdavys susiprotės peržiūrėti jūsų atlyginimą. Ką galima padaryti, kai įmonė vykdo veiklą, bet negauna ypatingo pelno? Bet kokiu atveju su viršininku reikėtų aptarti darbo rezultatus ir susitarti, kada vėl grįšite prie didesnio atlyginimo klausimo. Daugelis vadovų sudaro sąrašus tų darbuotojų, kuriems ketina ateityje pakelti atlyginimus ar papildomai motyvuoti. Jūsų tikslas – bent jau atsidurti šiame sąraše.