Tokio įrankio naudojimas gali padėti pagerinti veiklos rezultatus darbe, įveikti kliūtis ir jaustis patogiai bet kokiose gyvenimo situacijose. Kaip sako verslininkas ir lektorius Gytautas Čilinskas, improvizacija yra gyvenimas – juk mes kiekvieną dieną improvizuojame, o teatro improvizaciją labai smagu pritaikyti gyvenime, nes tai padeda į verslą ir kitus dalykus žiūrėti tiesiog paprasčiau.
Ką daryti, kai nežinai, kokį karjeros kelią pasirinkti ir nuo ko jį pradėti?
Vienas iš būdų – „I map“ (mano žemėlapis), kuris skirtas užrašyti savo savybes, svajones, kuo norisi būti ir veiksmų planą, svajonių įgyvendinimui.
„Užduotis, kai reikėjo rašyti savo svajones, troškimus privertė susimąstyti, pažvelgti į savo vidų, išjausti atsakymus ir namuose tęsti praktiką“, – apie tokio žemėlapio sudarymą pasakoja lektoriaus Gytauto praktiniame užsiėmime dalyvavusi Renata.
Anot lektoriaus, kuris improvizacijos meno išmoko iš aktoriaus Andriaus Žebrausko, nereikia stabdyti svajonių, jų kritikuoti bei savęs riboti. Ėjimą tikslo link jis palygina su kūdikio mokymusi vaikščioti – kol išmoksta, tenka nugriūti per du tūkstančius kartų.
„Tai mums turi būti motyvacija, kai siekiame tikslų. Mes visi esame atviri savo galimybėms ir tereikia nenustoti bandyti“, – kalba asmenybės ugdymo specialistas.
Siekiant savo tikslų, labai svarbu gyvenime įžvelgti teigiamų dalykų, pavyzdžiui, pabandyti per parą visus neigiamus įvykius ir jausmus transformuoti į teigiamus. Nepaisant to, natūralu, kad gyvenime negali viskas klostytis tik pozityviai. Lektorius Gytautas tai palygina su bangavimu.
„Žmogus nėra sutvertas piko metu būti vien tik laimėje, nušvitime. Aš visą laiką lyginu gyvenimą su jūros banga. Banga pakyla, bet ji vis tiek turi leistis ir vėl pakilti. Lygiai taip pat ir žmogaus gyvenimas turi banguoti, kad ir kur žmogus bebūtų, jis turi savo „bangą“. Tik klausimas, ar jis nori judėti prieš bangą, ar pasroviui, ar siekia kuo aukščiau ant bangos viršaus išlikti, ar apačioje pasilikti. Reikia ieškoti balanso“, – įsitikinęs lektorius.
Improvizuojant ypatingą įtaką santykiui su aplinkiniais turi komunikacija ir gebėjimas išgirsti: „Mes kartais absoliučiai negirdime, ką kalba mūsų partneris“, – sako Gytautas, teigiantis, kad informacijos priėmimas ir dėmesio sutelkimas į pašnekovą, svarbus kiekvienoje gyvenimo situacijoje.
Bendravime, be klausymo, didelę reikšmę turi emocija, kuri gali būti jaučiama ir matoma ne tik žodžiu, bet ir akimis. Kaip lektorius sako, žmogus jaučia kitų emocijas ir jos svarbios bendravime ir versle, ir poros santykiuose ar šeimoje, nes visada yra grįžtamasis ryšys. Emocijos sukuria aplinką ir tam tikrą vyraujančią savijautą. O bet kokią aplinką prisijaukinti padeda trys „auksiniai“ žodžiai ištarti sau: „Aš tave myliu“.
„Visą laiką reikia stengtis klausytis vidinio balso, stengtis išgirsti, ką sako vidus“, – dėsto Gytautas, teigdamas, kad trimis minėtais žodžiai, galima prisijaukinti net aplinką, kurioje jaučiama neigiama energija.