Kas gi yra tas emocinis intelektas?
Trumpai tariant, emocinis intelektas yra gebėjimas atpažinti, suprasti savo emocijas ir jausmus bei juos valdyti. Tai ne tik apie mus, bet ir apie aplinkinius. Empatija yra viena didžiausių emocinio intelekto dalių. Įdomu tai, kad empatija susideda iš dviejų dalių: gebėjimo atpažinti kito žmogaus emocijas ir gebėjimo bei noro atitinkamai atsakyti į tas emocijas.
Tad kokiais mitais apipinta ši populiarumą visame pasaulyje išgyvenanti tema?
#1 Mitas: Visi sėkmingiausi lyderiai turi aukštą emocinį intelektą
Esant vadovu, emocinis elementas iš tiesų svarbus. Sėkmingas vadovas atsakingas už savo komandą, jos ugdymą, grįžtamojo ryšio teikimą, bendradarbiavimo skatinimą, stresinių situacijų valdymą. Dauguma užduočių susijusios su kitais žmonėmis, tad gebėjimas sėkmingai su jomis tvarkytis neabejotinai daro teigiamą įtaką lyderiams ir jų įmonių kultūroms.
Kita vertus ne visi lyderiai demonstruoja aukštą emocinį intelektą. Greičiausiai esate girdėję apie Walt Disney, Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos. Jie pasižymi žemesne empatija, tačiau tai kompensuoja aukštu intelektu, novatoriškomis idėjomis bei labai aiškia vizija.
#2 Mitas: Emocinis intelektas įgyjamas gimimo metu ir jo lavinti neįmanoma
Taip, vieni jau gimsta su aukštesniu emocinio intelekto lygiu, kiti žemesniu. Bet tai toli gražu nėra nuosprendis. Įrodyta, kad čia galime pasiekti ženklių pokyčių. Tik neužteks pasyviai skaityti knygas ir straipsnius, kuriuose dažnai siūloma atkreipti dėmesį į savo jausmus, pastebėti, kaip emocijos lemia sprendimus ir mūsų veiksmus, siūloma aktyviai klausytis ir pan. Norint pokyčių, reikės rimtai padirbėti su savo įpročių keitimu, t.y. reikės aktyvaus veikimo ir disciplinos.
#3 Mitas: Darbuotojai su aukštesniu emociniu intelektu – labiau motyvuoti ir rodo geresnius rezultatus
Galima rasti tyrimų, kurie rodo, kad žmonės su aukštesniu emociniu intelektu yra labiau patenkinti darbu ir išsiskiria geresniais darbo rezultatais. Tačiau čia pat pasipila kritika, kad tikri moksliniai tyrimai iki šiol to nepatvirtina.
Be to, yra nemažai profesijų, kuriuose emocinis intelektas nėra pagrindinis faktorius sėkmei (pavyzdžiui, programuotojai, inžinieriai). Tiesa, jei kyla klausimas, kurį iš dviejų darbuotojų, turinčių panašius techninius gebėjimus paaukštinti, greičiausiai emocinis intelektas bus svarbus veiksnys priimant sprendimą.
#4 Mitas: Emocinis intelektas turi tik pozityvią pusę
Apie emocinį intelektą dažniausiai kalbama labai pozityviai. Dalinami patarimai, kaip tapti geresniu darbuotoju, lyderiu, kaip tai gali pasitarnauti auginant vaikus. Tačiau yra ir tamsioji pusė, kuri linksniuojama kur kas rečiau. Emocinis intelektas gali būti panaudotas manipuliacijoms, tiek darbinėje aplinkoje, tiek šeimoje.
#5 Mitas: Yra daug patikimų testų nustatyti emocinio intelekto lygį
Yra sukurta labai daug testų, kurių pagalba galima nusistatyti emocinio intelekto lygį balais. Bet daugumos jų pagrindas – jūsų pačių savęs vertinimas. Ekspertai sako, kad nėra sudėtinga pasirodyti geresniam, nei esi iš tiesų, o narcistinės asmenybės ir sociopatai tam turi dar didesnes galimybes.
Suprantama, kad joks testas negali būti 100 procentų tikslus. Tad renkama informacija iš įvairių šaltinių: testai, rekomendacijų tikrinimas, pokalbiai su pačiu kandidatu. Jei atrankos metu sulauksite klausimų apie darbines situacijas, kai jūs ar jūsų kolega patyrė stresines situacijas, klausimų, kaip tvarkėtės, kaip jautėtės, ar darbe teko padaryti klaidų, kaip su tuo tvarkėtės, ar esate gavę neigiamą grįžtamąjį ryšį, kaip į tai suragavote - žinokite, kad darbdavys nori geriau pažinti jūsų emocinę pusę.
Išpūstas burbulas?
Pasaulyje emocinio intelekto tema išgyvena didžiulį susidomėjimą ir sėkmę. Mokslininkai tai vertina kritiškai ir emocinį intelektą vadina mada, preke, išpūstu burbulu, kuriame apstu mokslo nepatvirtintų faktų ir mitų. Kita vertus, yra įrodyta, kad dirbdami su savo emocijų pažinimu ir valdymu tikrai nepralošime – gyvensime sveikiau, laimingiau, tikėtina, kad turėsime geresnius santykius ne tik asmeniniame gyvenime, bet ir darbe. Tad gal verta?