– Ar dažnai kyla mintis perdaryti daiktus, suteikti jiems kitą gyvenimą?
Ypač žaviuosi žmonėmis, gebančiais antram gyvenimui prikelti senus rūbus. Esu skaičiusi, kad vieneriems marškinėliams pagaminti reikia daugiau nei pustrečio tūkstančio litrų vandens. Pagalvokite: kiek vienetų tokių marškinėlių yra vienoje greitosios mados parduotuvėje ir kiek jų išmetama panešiojus vos vieną sezoną!
– Papasakokite, kaip prieš kelerius metus jums kilo mintis kurti iš panaudotų daiktų.
Iš šiukšlių bei makroflekso, senų karolių, sagų, juostelių, konkorėžių ir t.t. tų pačių kalėdų proga pagaminau nestandartinius vainikus, kurie jau ne vienus metus tarnauja artimiesiems kaip namų dekoras žiemos švenčių metu. Visokie smulkūs dalykai – karoliukai, kamšteliai, grandinėlės, kaspinėliai, sulūžę auskariukai gali labai gerai pasitarnauti dekoruojant, pavyzdžiui, pasenusius nuotraukų rėmelius.
Mėgstu atnaujinti baldus, tapau ant senų, nebenaudojamų medinių pjaustymo lentelių. Draugės žino, kam atiduoti visokias nereikalingas dėžutes: aš jas perdažau ir tokiu būdu jos tampa puikiomis pakavimo priemonėmis mano kūriniams.
Iš konservų skardinių esu gaminusi žvakides, o kieme pamirštos plytos tapo knygų laikikliais: ant plytų užklijavau po žaislinį raganosį ir nudažiau.
O ypač tai aktualu kalbant apie aksesuarus – mano segėmis pasipuošusios moterys negaili man gražių žodžių ir skatina nesustoti. Jau turiu nemenką gerbėjų būrį. Yra labai smagu, kai per mano kūrybą kitas žmogus supranta, jog tiek aš, tiek jis nenori įtikti masėms, paklusti vienadieniams mados vėjams. Kaip teigė mano gaminiais pasipuošusi draugė, „šie darbai tokie unikalūs, kad jie niekada neišeis iš mados ir visada bus norinčiųjų juos įsigyti“.
– Papasakokite savo paskutinių dviejų darbų istoriją.
Panašiai padariau ir su automobilio vaistinėle, kuri tapo papuošalų dėžute: pasenusią vaistinėlę radau garaže, iš modelino nulipdžiau veidą, detales, nudažiau, nulakavau ir voila! Šiems dviems kūriniams naudojau gruntą, akrilinius dažus, laką, modeliną, plastiko butelį, senas grandinėles, seną dirželį.
Kai turi užmanymą, pagaminti ilgai netrunka. Na o jei kartais ir nepavyksta, kaip sumanyta, nepergyvenu – bus kitaip. Svarbu bandyti, daryti, ieškoti ir nepasiduoti.
– Kaip manote, kas paskatintų žmones gyventi tvariau?
Žinoma, tai nėra pasiteisinimas. Nutarus būti tvariam iš pradžių sunku, kaip ir visame kame, nes nežinai, nemoki, nesidomi. Bet juk visko išmokstama – tvarumo irgi. Tokia medžiaga kaip plastikas, biuruose panaudotas popierius, seni dokumentai, sąskaitos gali virsti kilimėliais, rankinėmis, šviestuvų gaubtais, aksesuarais – kuo tik panorėsite. O jausmas, kai daiktą ar baldą prikeli antram gyvenimui, kažką sukuri iš nepatinkančio, nereikalingo ar atsibodusio daikto – labai geras. Pabandykite, įsitikinsite.
***
Šis straipsnis yra specialaus „Delfi Karjera“ projekto ciklo „Tai įdomu!“ dalis. Ciklas skirtas papasakoti skaitytojams apie įdomius žmones, jų karjeros pokyčius, įspūdinga veikla užsiimančias organizacijas. Jei jūs toks esate arba tokių pažįstate, susipažinkime. Ankstesnį ciklo straipsnį galite perskaityti ČIA.