Nacionalinė atranka
Nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje šiemet varžėsi 45 atlikėjai. Po penkių pusfinalio kovų Lietuvos viltis didžiojoje „Eurovizijoje“ buvo išrinkta vasario 15 d. Kauno „Žalgirio“ arenoje. Dėl geriausiojo vardo finale susirungti turėjo 10 dalyvių, tačiau dėl stipraus gerbėjų palaikymo ir net peticijų organizatoriai į didžiąją kovą nusprendė grąžinti du dalyvius – Liepą ir „Black Biceps“. Toks ėjimas neprieštarauja nacionalinės „Eurovizijos“ taisyklėms ir pradžiugino tūkstančius šou gerbėjų.
Finale iš viso susikovė 12 dalyvių: „Katarsis“, Lion Ceccah, Liepa, „Black Biceps“, Amoralu, GØYA, Anyanya, Petunija, Sophie Ali, Justė Baradulinaitė, NOY ir Gebrasy.
Savo favoritus rinko ir žiūrovai, ir profesionalų komisija. Tiesa, galutinis sprendimas liko gerbėjų prie televizijos ekranų rankose. Superfinale likus 3 dalyviams, patikslinti žiūrovų balsai už juos pasiskirstė taip: Liepa – 6655 balsai, Lion Ceccah – 11 255, „Katarsis“ – 15 889. Profesionalų komisija „Katarsį“ taip pat įvertino geriausiai, grupei skirdama 12 balų.
Savo emocijomis po triumfo nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje pasidalijusi grupė neslėpė, kad pergalės nesitikėjo.
„Gal ir turėjome nuojautą apie laimėjimą, bet nebuvome užtikrinti, kad laimėsime. Stengėmės galvoti ne apie rezultatą, o tiesiog apie patį pasirodymą. Pamačius pirmąjį trejetuką neatrodė, kad paimsime pirmąją vietą. Lion Ceccah pasirodymas buvo labai įspūdingas“, – naktį vykusioje spaudos konferencijoje kalbėjo grupės nariai.
Atlikėjų nuomone, žiūrovus papirko jų nuoširdumas. „Gal tai, kad nebandėme įsiteigti kiekvienam žmogui, buvome savimi. Manau, kad tai buvo svarbiausias dalykas, su kuriuo mes ėjome. Ir scenoje, ir už jos ribų – visur buvome savimi. Nebandėme būti visiems faini“, – kalbėjo grupės vokalistas.
„Mes labai vieningai žiūrėjome, bet tiesiog nesitikėjome. Buvo šokas. Visi buvome ir pavargę, bet tuo pačiu ir supratome, kad viskas nuo šio momento pasikeičia“, – pridūrė jis.
Šiemet nacionalines atrankas buvo patikėta vesti vedėjų trio: Gabrielei Martirosian, Nombeko Augustei ir Rimvydui Černiauskui, kuris prie kolegių nacionalinėse varžytuvėse kaip vedėjas prisijungė pirmą kartą.
Finalistų sąrašas

Katarsis - „Tavo akys“
„Prieš porą metų mes turėjome koncertą, kuris vyko „Eurovizijos“ transliacijos dieną. Po koncerto – šventėme koncertą. Rodė per didelį ekraną „Euroviziją“ ir, ko gero, Emilija buvo pirma, kuri sakė: varom į „Euroviziją“, – apie netikėtai gimusią idėją savo jėgas išbandyti šiame konkurse pasakojo gru...Daugiau
„Prieš porą metų mes turėjome koncertą, kuris vyko „Eurovizijos“ transliacijos dieną. Po koncerto – šventėme koncertą. Rodė per didelį ekraną „Euroviziją“ ir, ko gero, Emilija buvo pirma, kuri sakė: varom į „Euroviziją“, – apie netikėtai gimusią idėją savo jėgas išbandyti šiame konkurse pasakojo grupės nariai.
Nacionalinėje atrankoje jie pasirodė su kūriniu „Tavo akys“. Tiesa, „Katarsis“ sakė, kad jame esminę žinutę atrasti klausytojams linki patiems.
„Ši daina galėtų nebūti tokia daina, kurią išgirdę žmonės iškart asocijuotų ją su kažkokia žinute. Susikurkite patys tą žinutę“, – pasikapstyti po savo fantaziją ragino jie.

Lion Ceccah - „Drobė“
Šių metų „Eurovizija“ buvo tikrai ne pirmoji Tomui Alenčikui, anksčiau žinomam kaip Alen Chicco, tačiau pirmoji su jo naujuoju Lion Ceccah vardu. Artistas į „Eurovizijos“ sceną žengė su tikslu keisti Lietuvos pop veidą, kadangi tai yra didžiausia platforma Lietuvoje, ypač atlikėjui, neturinčiam įtak...Daugiau
Šių metų „Eurovizija“ buvo tikrai ne pirmoji Tomui Alenčikui, anksčiau žinomam kaip Alen Chicco, tačiau pirmoji su jo naujuoju Lion Ceccah vardu. Artistas į „Eurovizijos“ sceną žengė su tikslu keisti Lietuvos pop veidą, kadangi tai yra didžiausia platforma Lietuvoje, ypač atlikėjui, neturinčiam įtakingų vardų, įrašų kompanijų ar net pinigų, stovinčių jo užnugaryje.
„Tikslas – įnešti naujovių į Lietuvos pop muziką. Daina „Drobė“ gimė iš noro keisti naratyvą, iš visiško nežinojimo ir nevilties, kaip kurti ir prisitaikyti prie Lietuvos pop kultūros. Iš nevilties šaukiantis pop dievų – „Leiskit man būti savimi!“ – pasakojo Lion Ceccah.
Anot dalyvio, „Drobė“ nėra nei pop, nei eksperimentinė, nei industrial ar liaudies daina – ji yra viskas. Joje netikėtai organiškai susijungia operos, techno ir industrinės muzikos melodijos, kurios ardo iki šiol nusistovėjusias pop muzikos taisykles. Tai paraiška ne tik „Eurovizijai“, bet ir visai Lietuvai.

Liepa - „Ar mylėtum“
Liepos kelias į „Eurovizijos“ atrankos finalą Lietuvoje buvo kiek vingiuotas. Iš pradžių, daugeliui gerai žinomai atlikėjai iškovoti bilieto į jį, deja, nepavyko, tačiau visuomenėje kilus audroms dėl to, kad galutinius pusfinalių rezultatus lemia ne žiūrovų, o komisijos balsai, organizatoriai priėmė...Daugiau
Liepos kelias į „Eurovizijos“ atrankos finalą Lietuvoje buvo kiek vingiuotas. Iš pradžių, daugeliui gerai žinomai atlikėjai iškovoti bilieto į jį, deja, nepavyko, tačiau visuomenėje kilus audroms dėl to, kad galutinius pusfinalių rezultatus lemia ne žiūrovų, o komisijos balsai, organizatoriai priėmė daugelio su džiaugsmu pasitiktą sprendimą – tiek Liepa, tiek dar vienas atrankos dalyvis į finalą, galų gale, paskutiniojo atrankos pusfinalio metu buvo sugrąžintas.
Į nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos sceną Liepa žengė su daina „Ar mylėtum“. Pasak garsios dainininkės, ši daina turi gilią prasmę ne tik savo skleidžiama žinute apie meilę sau, bet ir tampa simboline jos karjeroje. Liepa sako, kad pagaliau subrendo ir atrado naują savo muzikinę kryptį, o su šia daina nori visus paskatinti nebijoti permainų.
„Ši daina – tarsi pirmas žingsnis į mano naują, kitokį muzikinį etapą. Aš žinau, kad mano muzikinis stilius bus toks, koks yra šioje dainoje“, – anksčiau teigė Liepa.

Black Biceps - „Visaip man reik“
„Mūsų tikslas – kurti muziką, kuri turi žinutę ir emociją. Mes siekiame rodyti savo tikrąjį „aš“, – sakė grupė „Black Biceps“.
Šių metų daina, su kuria jie dalyvavo finale, kalba apie vidinį pasimetimą ir balansą tarp kasdienio gyvenimo bei aistros muzikai. Dainos žodžiai atskleidžia kelionę, kur...Daugiau
„Mūsų tikslas – kurti muziką, kuri turi žinutę ir emociją. Mes siekiame rodyti savo tikrąjį „aš“, – sakė grupė „Black Biceps“.
Šių metų daina, su kuria jie dalyvavo finale, kalba apie vidinį pasimetimą ir balansą tarp kasdienio gyvenimo bei aistros muzikai. Dainos žodžiai atskleidžia kelionę, kurioje dažnai susiduriama su klausimais: „Kaip rasti pusiausvyrą? Ar pasirinkti pinigus, ar savo tikrąją aistrą?“
„Jie manęs nesupranta: „money or mama“?“ – tai viena iš kertinių frazių, kuriose atsiskleidžia vidinė kova. Tai daina, kurioje atsispindi ir mūsų laikų iššūkiai. Šiuo sunkmečiu, kai pasaulis vis dažniau atrodo kupinas neaiškumo ir įtampos, grupė kviečia laikytis vienas už kito ir skleisti šviesą: „Visaip man reik“, nes tik taip galime surasti kelią į geresnę ateitį.

Amoralu - „Freedom“
Atlikėja Lukrecija Vasiliauskaite-Luka nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos scenoje šiemet prisistatė nauju slapyvardžiu – Amoralu. Atlikėja konkurse žiūrovus bandė sužavėti su užsienio kalbos daina „Freedom“. Pasak pačios merginos, ši daina – tai siekis pabėgti nuo visuomenės standartų ir atrasti as...Daugiau
Atlikėja Lukrecija Vasiliauskaite-Luka nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos scenoje šiemet prisistatė nauju slapyvardžiu – Amoralu. Atlikėja konkurse žiūrovus bandė sužavėti su užsienio kalbos daina „Freedom“. Pasak pačios merginos, ši daina – tai siekis pabėgti nuo visuomenės standartų ir atrasti asmeninę laisvę.
„Pagrindinei veikėjai dainoje rūpi laisvai kvėpuoti kasdienybėje, būti savimi ir atsiriboti nuo nuolatinių spaudimų bei kritikos. Dainoje dažnai kartojama „laisvė“, kuri atspindi troškimą atsikratyti suvaržymų ir atrasti ramybę galvoje bei autonomiją. Laisvė būti drąsiu žmogumi, atsikračiusiu kompleksų, kurie nuolatos persekioja. Laisvė moteriškumo standartų laužimui, tokių kaip „90-60-90 taisyklė“, nenorėjimas būti kukliai, santūriai, nuomonės neturinčiai merginai.
Žinoma svarbu, kad tokios pačios taisyklės galioja ir vyrams. Jų laisvė nuo standarto, kad vyras turi būti stiprus ir nerodyti emocijų. Vyras – šeimos piniginė ar panašiai. Tai galima interpretuoti, kaip emocinį ir psichologinį išsilaisvinimą, norą gyventi pagal savo sąlygas ir nepasiduoti išorės nuomonėms. Nesvarbu, kas tu esi, svarbu, kad tavo laisvė būtų nepriklausoma nuo kitų laisvės gyventi“, – apie dainos prasmę pasakojo Amoralu.

GØYA - „After Storm“
Atlikėja GØYA, kurią mes puikiai pažįstame jos tikruoju vardu – Marija Grabštaitė, – pristatydama Lietuvai savo eurovizinį kūrinį „After Storm“, pasakojo, kad dalyvaudama šiame konkurse jautėsi tarsi vaikas.
„Aš taip džiaugiuosi“, – patikino atlikėja, prie kurios dainos kūrybos prisidėjo ir gars...Daugiau
Atlikėja GØYA, kurią mes puikiai pažįstame jos tikruoju vardu – Marija Grabštaitė, – pristatydama Lietuvai savo eurovizinį kūrinį „After Storm“, pasakojo, kad dalyvaudama šiame konkurse jautėsi tarsi vaikas.
„Aš taip džiaugiuosi“, – patikino atlikėja, prie kurios dainos kūrybos prisidėjo ir garsus muzikos prodiuseris Ten Walls.
„Kas pajaus, tas pajaus širdimi. O mes šiandien atidavėme viską, kad jūs pajaustumėte“, – po savo pasirodymo nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje kalbėjo atlikėja.

Anyanya - „Running Out Of Time“
Nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos finalininko Anyanya Udongwo kūrinys „Running Out Of Time“ buvo įkvėptas jo skaudžių asmeninių išgyvenimų. Dainą, deja, įkvėpė mamos netektis – antrąjį kūrinio posmą paskyrė būtent jai.
„Šia daina noriu visiems pasakyti, kad jeigu turite svajonę, kažką mylite ar...Daugiau
Nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos finalininko Anyanya Udongwo kūrinys „Running Out Of Time“ buvo įkvėptas jo skaudžių asmeninių išgyvenimų. Dainą, deja, įkvėpė mamos netektis – antrąjį kūrinio posmą paskyrė būtent jai.
„Šia daina noriu visiems pasakyti, kad jeigu turite svajonę, kažką mylite ar apskritai viduje jaučiate, kad norite nuveikti kažką gražaus ir pozityvaus, padarykite tai dabar – nieko nelaukite. Be galo ilgiuosi savo mamos ir norėčiau, kad būčiau turėjęs dar vieną papildomą minutę su ja atsisveikinti, kad būčiau spėjęs ją dar kartą aplankyti“, – sakė dainininkas.
„Running Out Of Time“ – kūrinys, su kuriuo Anyanya pirmą kartą išbandė sėkmę nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje, kurią jis laiko beprotiška, tačiau ypatingai gera patirtimi.

Petunija - „Į saldumą“
Alternatyvios pop muzikos kūrėja ir dainininkė Petunija „Eurovizijos“ nacionalinėse atrankose žiūrovus bandė sužavėti su daina „Į saldumą“. Daina, su kuria atlikėja pasirodė finale, išsiskyrė skambesiu sujungiančiu alternatyvią pop muziką ir etno elementus.
„Prieš kelis metus nebūčiau pagalvojus...Daugiau
Alternatyvios pop muzikos kūrėja ir dainininkė Petunija „Eurovizijos“ nacionalinėse atrankose žiūrovus bandė sužavėti su daina „Į saldumą“. Daina, su kuria atlikėja pasirodė finale, išsiskyrė skambesiu sujungiančiu alternatyvią pop muziką ir etno elementus.
„Prieš kelis metus nebūčiau pagalvojusi, kad į „Eurovizijos“ atrankų sceną lipsiu su lietuviška daina, tačiau šiemet jaučiu, kad kitaip būti tiesiog negalėtų. Kiekvienais metais domiuosi „Eurovizijos“ trendais. Praėjusiais metais didžiojoje scenoje pasirodė mano mylima graikų atlikėja Marina Satti, kurią seku būtent dėl gebėjimo savo kultūrą užfiksuoti pop muzikoje. Kiek anksčiau iš visos širdies dainavome „Saudade Saudade“, todėl etno pop muzikai „Eurovizijoje“ tikrai yra vietos. Manau, jau pripratinome europiečius prie lietuvių kalbos ir to iš mūsų tikisi bei laukia. Šiemet savo paraiškoje norisi pridėti kalbai papildomą sluoksnį“, – sakė atlikėja.

Sophie Ali - „The Bluest Bell“
Sophie Ali konkurso finale pasirodė su savo kūrybos daina „The Bluest Bell“ bei vienu stipriausių vizualinių išpildymų atrankoje.
„Pasaulinis hitas“, – būtent tokiais ir panašiais epitetais muzikos industrijos atstovai ir užsienio žiniasklaida apibūdino Sophie Ali kūrinį. Atlikėja turėjo galimyb...Daugiau
Sophie Ali konkurso finale pasirodė su savo kūrybos daina „The Bluest Bell“ bei vienu stipriausių vizualinių išpildymų atrankoje.
„Pasaulinis hitas“, – būtent tokiais ir panašiais epitetais muzikos industrijos atstovai ir užsienio žiniasklaida apibūdino Sophie Ali kūrinį. Atlikėja turėjo galimybę išbandyti ir didžiausią sceną šalyje – ji organizatorių kvietimu pasirodė ir muzikos apdovanojimuose M.A.M.A.
Gimusi JAV ir jau 8-erius metus dėl tėčio darbo į Lietuvą kartu su visa šeima gyvenanti ir mokytis persikėlusi dainininkė džiaugiasi, kad būtent iš čia yra kilusi jos mama.
„Esu pusiau lietuvė, todėl gyventi čia yra labai gera. Galiu leisti laiką su savo giminaičiais. Mano buitis visada buvo muzikali – senelis buvo muzikantas, o tėtis šią aistrą perdavė man ir mano broliui. Tikriausiai dėl to būdama 12 metų pradėjau rašyti dainas, tačiau jomis nesidalinau“, – pasakojo kūrėja.

Justė Baradulinaitė - „Tired“
Muzikiniame projekte „X faktorius“ savo jėgas anksčiau išbandžiusi atlikėja bandė sužavėti ir „Eurovizijos“ dainų konkurso žiūrovus. Čia ji pasirodė su daina „Tired“.
„Dalyvavimas „Eurovizijoje“ man reiškia judėjimą į priekį, save sieju su muzika ir noriu, kad ji toliau vystytųsi. Tikiuosi, kad ...Daugiau
Muzikiniame projekte „X faktorius“ savo jėgas anksčiau išbandžiusi atlikėja bandė sužavėti ir „Eurovizijos“ dainų konkurso žiūrovus. Čia ji pasirodė su daina „Tired“.
„Dalyvavimas „Eurovizijoje“ man reiškia judėjimą į priekį, save sieju su muzika ir noriu, kad ji toliau vystytųsi. Tikiuosi, kad pavyks atskleisti tikrąją save.
Mano daina yra apie meilę, kurios vienam iš žmonių trūksta, trūksta dėmesio ir žmogus, kuris sako – jau pavargau. Kūrinys parašytas folkpop stilistika. Groju su gitara, manau, kad turiu kažkokį savo būdą, kaip galiu išreikšti emocijas“, – sakė atlikėja.

NOY - „Just Take Me On A Date“
Atlikėjas ir dainų autorius Nojus Žebrauskas pasirodė su daina „Just Take Me On A Date“, o savo jėgas „Eurovizijoje“ išbandyti ryžosi antrąkart.
Sceniniu slapyvardžiu Noy prisistatantis atlikėjas pasakojo, kad jo kūrinys turi dvi idėjas. Pirmoji – apie įsimylėjimą ir beprotišką norą būti su kitu...Daugiau
Atlikėjas ir dainų autorius Nojus Žebrauskas pasirodė su daina „Just Take Me On A Date“, o savo jėgas „Eurovizijoje“ išbandyti ryžosi antrąkart.
Sceniniu slapyvardžiu Noy prisistatantis atlikėjas pasakojo, kad jo kūrinys turi dvi idėjas. Pirmoji – apie įsimylėjimą ir beprotišką norą būti su kitu žmogumi, o antroji slepia daug gilesnę prasmę, kurią dalyvis bandė atskleisti scenoje, sukurdamas mažą vaidybinį pasirodymą.
Nojus tikslingai ėjo muzikiniu keliu nuo mažų dienų: pradėjo nuo vyrų ir jaunuolių choro „Ąžuoliukas“, baigė mokslus Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos konservatorijoje, o dabar Berlyne studijuoja vokalą „SRH Berlin University“. Jis yra įvairių konkursų dalyvis ir nugalėtojas, taip pat dalyvavo keliuose muzikiniuose TV projektuose: „X faktorius“, „Lietuvos balsas. Vaikai“, „Dainuok su manim“.

Gebrasy - „Whole“
Audrius Petrauskas-Gebrasy – nacionalinių „Eurovizijos“ atrankų stebėtojams jau puikiai pažįstamas veidas. 2021-aisiais ir 2022-iaisiais pasiekęs konkurso finalą, šiais metais savo jėgas atrankose Gebrasy nusprendė išbandyti su daina „Whole“.
Pasak dainos autoriaus, „Whole“ yra ne tik apie mylimo...Daugiau
Audrius Petrauskas-Gebrasy – nacionalinių „Eurovizijos“ atrankų stebėtojams jau puikiai pažįstamas veidas. 2021-aisiais ir 2022-iaisiais pasiekęs konkurso finalą, šiais metais savo jėgas atrankose Gebrasy nusprendė išbandyti su daina „Whole“.
Pasak dainos autoriaus, „Whole“ yra ne tik apie mylimo žmogaus išdavystę, bet taip pat turi ir socialinės žinutės potekstę apie tai, kaip kartais svarbu yra skirti laiko savo mintims bei jausmų savianalizei.
„Ši daina nuo pat pirmos akimirkos turi tamsesnį peizažą ir kelia klausytojui tam tikrus pojūčius: nerimą bei lengvą nepatogumo jausmą. Dainos tekstas vystosi dialogo su savimi principu ir kalba apie tai, kaip lyrinis herojus realiu laiku jaučiasi išduodamas mylimo žmogaus. Tokiose situacijose žmonės dažnai pradeda savimi abejoti, iš to išsivysto nepasitikėjimo savimi ir kitais žmonėmis kompleksas, o tai gali privesti ne tik prie kito žmogaus, bet ir savęs kaltinimo. Mano dainoje visas tas šaltas draugystės nagrinėjimo tonas galiausiai veda prie išvados – geriau yra be to žmogaus, nei su juo“, – atskleidė dainos autorius.
Eurovizijos klausimas
Iki Eurovizijos Bazelyje liko