Aktyvios žiemos pramogos ne tik be galo smagi veikla, bet taip pat ir sveikatai naudinga – dažniausiai sniegu ir ledu džiaugiamės pamiškėje, kur grynesnis oras, taip pat dieną praleisdami lauke stipriname imuninę sistemą. Jau nekalbant apie naudą mūsų judėjimo aparatui. Juk seniai žinoma, kad aktyvus laisvalaikis – naudingas tiek kūnui, tiek sielai! Deja, tačiau vienas neteisingas judesys ir žiemos pramogos gali nemenkai apkarsti.
Profilaktika – svarbesnė, nei atrodo
Prieš iškeliaujant mėgautis žiemos pramogomis, nepamirškite pasirūpinti itin paprasta, tačiau efektyvia profilaktika. Pirmiausia – mankšta ir raumenų apšilimas. Jei jūsų raumenys bus paruošti fiziniam krūviui, šansai juos pasitempti sumažėja bemaž per pusę.
„Apšilimas nėra tempimo pratimai, kaip daug kas galvoja. Tai turi būti tokie judesiai, kurie suaktyvintų širdies darbą ir leistų sąnariams sušilti bei prasijudinti, kad raiščiai ir sausgyslės taptų elastingesni ir galėtų atlikti savo funkcijas“, – pranešime spaudai pastebi „Gijos Klinikų“ kineziterapeutas Vainius Petrauskas.
Jei esate neseniai patyręs traumą, ant slidžių stojatės dar nedrąsiai, išbandykite sportinius įtvarus. Dažnas mano, jog šie įtvarai – tik traumų gijimui reabilitacijos laikotarpiu, bet iš tiesų jie be galo naudingi ir traumų profilaktikai. Ir visai nereikia bijoti, jog atrodysite bei jausitės kaip apsitvarsčiusi ir balzamuota mumija – šiuolaikiniai įtvarai itin stilingi, patogūs, nevaržantys judesių.
Svarbiausia yra apsaugoti tris „karštąsias” zonas – kelią, čiurną ir juosmenį. Tinkamai pritaikyti įtvarai ne tik stabilizuoja sąnarius ir minimizuoja traumų tikimybę, bet ir prisideda prie įvairių skausmų mažinimo. Štai Hamburgo universiteto mokslininkai ištyrė, kad asmenys, kurie linkę patirti sąnarių skausmą einant, dėvėdami „Bauerfeind GenuTrain“ kelio įtvarą, sugebėjo įveikti 2,4 karto didesnį atstumą, nei įprastai!
Didžiausias megztų sportinių įtvarų ypatumas yra tas, kad jie judesio metu dirba kartu su raumenimis. Todėl juos vadina „aktyviais“ įtvarais.
Profilaktikos priemonių svarbą pabrėžia ir ortopedai traumatologai, primindami, jog nepamirštume užsidėti šalmo, specialių pirštinių, imobilizuoti čiurnos, kelio. Kai kuriais atvejais, esant ekstremalesniems nusileidimams nuo kalno ar atliekant triukus, būtina dėvėti ir stuburo apsaugas. Juk kelios minutės profilaktikos gali sutaupyti kelis mėnesius reabilitacijos!
Traumos tyko ne tik sportuojant
Jei nutarėte, jog atsisakydami aktyvių pramogų visiškai išvengsite traumų – esate naivesni už trojiečius, priėmusius graikų dovanas. Pašalę keliukai, slidūs laiptai, užsnigti takeliai – traumos jūsų tyko už kiekvieno kampo. Todėl būtina šaltuoju metų sezonu būti pasiruošus ir savo vaistinėlėje nuolatos turėti šaldantį kompresą, tepalą, gydantį sumušimus, elastinį bintą ir uždegimą malšinantį tepalą. Jei patyrę traumą jaučiate itin didelį skausmą, pažeista vieta ima tinti, keičiasi odos spalva – nedelsdami kreipkitės į skubios pagalbos skyrių.
Išvengti traumų padės paprastos atsargumo priemonės – atsisakykite aukštakulnių, pasirūpinkite, kad jūsų batai būtų storu gruoblėtu padu. Pastaruoju metu populiarėja ir specialios neslystančios batų apsaugos.
Eidami slidžiu keliu nelaikykite rankų kišenėse – išorėje jos gali jums padėti išlaikyti pusiausvyrą. Jei esate su vaiku, leiskite jam eiti pačiam – krisdamas iš savo aukščio jis turės mažesnę traumų tikimybę, nei tuo atveju, jei kristų kartu su jumis.