– Paskutiniu metu itin aktualia tema tapo keliaujančio žmogaus sveikata. Kodėl susirūpinta tik dabar?
– Keliaujantis žmogus priverstas judėti iš vieno taško į kitą. Mūsų seneliai nueidavo dešimtis kilometrų pėstute, kol pasiekdavo reikiamą vietą. Šiandieną atstumas pasikeitė, ir dešimtis kilometrų pakeitė šimtai tūkstančių. Kad juos įveiktume ir pasiektume reikiamą šalį, esame priversti vairuoti automobilį ar skristi lėktuvu, o tai reiškia – sėdėti. Šiandienos keliautojai kelias ar keliolika valandų sėdi ankštose, ne itin patogiose sėdynėse, kenkdami savo sveikatai, o ypač kojų venoms.
– Kas darosi su venomis, skrendant lėktuvu? Ar tai pavojinga?
Kaip minėjau, keliaudamas žmogus ilgą laiką išbūna vienoje pozoje, o tai sutrikdo veninio kraujo tekėjimą. Kojų raumenys ima susitraukinėti lėčiau, taigi sutrinka grįžtamojo kraujo tekėjimas į širdį. Paprastai sakant, kraujas ima tvenktis venose, atsiranda veninio kraujo sąstovis. Tai pavojinga, nes gali įvykti giliųjų venų trombozė – vienoje ar keliose venose susidaro kraujo krešulys, kuris gali iš venų nukeliauti į plaučių arterijas ir jas užkimšti. Deja, toks atvejis gali pasibaigti staigia paciento mirtimi.
– Kelionė lėktuvu daugeliui tampa kasdienybe. Kaip skrydžio metu apsaugoti kojų venas?
– Venų ligų (tuo pačiu ir giliųjų venų trombozės) išvengti padės paprastos profilaktinės priemonės: pakankamas skysčių vartojimas, alkoholinių gėrimų vengimas, kojų raumenų pratimai (pėda ant pirštų, ant kulno, pėdos sukimas), laisvesni drabužiai. Tiek vyrams (specialūs modeliai), tiek moterims rekomenduojamos profilaktinės kompresinės kojinės, kurios garantuoja optimalų blauzdos bei šlaunies raumenų apspaudimą (stipresnį ties pėda ir palaipsniui silpnėjantį link šlaunies). Visa tai atkuria normalias fiziologines sąlygas kraujo cirkuliacijai. Remiantis medicinos mokslo tyrimais, kompresinės kojinės naudingos ne tik žmonėms su padidinta kraujagyslių ligų rizika, bet ir tiems, kuriuos vargina kojų nuovargis, tinimas, skausmas. Šias kojines reikėtų dėvėti visos kelionės (lėktuvu ar automobiliu) metu.
– Kokie simptomai išduoda polinkį į venų ligas?
– Jeigu žmogus nerimauja dėl „sunkių“ kojų, greito kojų nuovargio, tinimo, tempimo jausmo, naktinio mėšlungio, geriausiai pasikonsultuoti su gydytoju.
Medicinos specialistai kompresines kojines rekomenduoja:
- Skrydžių metu
- Ilgų kelionių automobiliu metu
- Jei kojos tinsta, pavargsta, apsunksta, traukia mėšlungis
- Dirbantiems sėdimą ar stovimą darbą
- Yra paveldimumo rizika
- Būsimoms mamytėms
- Antsvorį turintiems žmonėms
- Intensyviai sportuojantiems
- Padidintos venų ligų rizikos pacientams