„Džiaugiuosi, kad su vandens telkiniais besiribojančių žemės sklypų savininkus pasiekė raginimas pakrantes grąžinti žmonėms. Tai ir yra pagrindinis griežtos kontrolės tikslas. Ne nubausti ar surašyti protokolą, bet sugrąžinti pakrantes visiems Lietuvos žmonėms“, – sakė aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.
Nuo gegužės 1 d. prasidėjo griežta savavališkų pakrančių užtvėrimų kontrolė. Pažeidėjai baudžiami už savavališką pakrančių užtvėrimą pažeidžiant vandens telkinių pakrančių ekologines funkcijas, vandens telkinių pakrančių gamtinį kraštovaizdį ir jo estetines vertybes, apsunkinus gyvūnų migraciją ir padarius kitą žalą aplinkai.
Vykdant akciją „Tvora“ iki gegužės 15 d. patikrinta per 210 vandens telkinių, nustatyta apie 140 pažeidimų, daugiausia – Utenos ir Vilniaus rajonuose. Aplinkos ministro raginimą pašalinti neteisėtas tvoras išgirdo ir priėjimą prie vandens telkinių pakrančių sugrąžino 30 žemės sklypų savininkų.
Per savaitę - beveik 100 pranešimų
Didelio populiarumo sulaukė ir visuomenei pasiūlyta idėja apie galimai nelegalius tvėrimus prie vandens telkinių pranešti elektroniniu paštu arba telefonu. Per kiek daugiau nei savaitę gauta apie 90 tokių pranešimų. Duomenys perduoti regionų aplinkos apsaugos departamentams.
Nustatę žalos atvejus, aplinkos apsaugos pareigūnai surašo privalomuosius nurodymus, įpareigojančius asmenis pašalinti žalos aplinkai padarinius. Privalomojo nurodymo vykdymo terminas nebus ilgesnis kaip 2 mėnesiai. Jei per nurodytą terminą nepašalinami žalos aplinkai padariniai, bus apskaičiuojamas 500 Lt už tiesinį tvoros metrą žalos aplinkai dydis.
Už kiekvieną mėnesį, kol nebus pašalinami žalos aplinkai padariniai, žalos dydis bus didinamas po 500 litų už 1 tvoros metrą.