Praėjusių metų rudenį Kaune, Palemone, pradėti bitumu užterštos teritorijos tvarkymo darbai. Jie kainuos apie 2,3 mln. litų.

Net 24 arų teritorija užteršta degia ir toksiška medžiaga – bitumu, kuris kelia didelį pavojų gamtai, žmonių saugumui ir sveikatai. Prieš kelis dešimtmečius šioje teritorijoje buvo įrengtos saugyklos, į kurias metai iš metų buvo pilamas bitumas.

Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo įmonės, eksploatavusios šiuos įrenginius, neliko, talpos su bitumu ir kitomis medžiagomis buvo užpiltos grunto sluoksniu.

„Deja, tai problemos neišsprendė – įdubus gruntui, bitumo sankaupos išsiliejo į paviršių, į šią vietą pradėtos gabenti buitinės atliekos, bėgant laikui stipriai užterštas gruntas bei gruntinio vandens sluoksnis“, - GRYNAS.lt pasakojo Kauno miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Laima Griauslytė.

Didžiulei teritorijai sutvarkyti miestas gavo ES paramą – 2 mln. litų.

Prieš pradedant tvarkymo darbus užterštoje teritorijoje, buvo atlikti ekogeologiniai tyrimai, paimti grunto bei gruntinio vandens bandiniai. Remiantis tyrimų duomenimis, naftos produktai (jiems priskiriamas bitumas) buvo aptikti visuose tirtuose bandiniuose.

Vertinant pagal bendrą cheminę sudėtį, gruntiniame vandenyje tiriamos teritorijos centre yra smarkiai padidinti hidrokarbonatų, magnio, kalcio kiekiai, kas lemia padidintą bendrąją mineralizaciją ir bendrąjį kietumą. Šių junginių kiekiai gruntiniame vandenyje, nenaudojamame vandens tiekimui nereglamentuojami, bet parodo didelę gruntinio vandens taršą organinėmis
medžiagomis (šiuo atveju naftos produktais).

„Kadangi oro sąlygos buvo palankios teritorijoje buvo dirbama iki 2011 m. pabaigos. Per kelis mėnesius iškirsti medžiai ir krūmai, surinktos ir išvežtos buitinės atliekos, surinktas, supakuotas į tarą ir išvežtas utilizuoti duobėse buvęs bitumas, susmulkintas ir išvežtas asfaltas bei suskaldytos betono konstrukcijos, paimti kontroliniai grunto bandiniai“, - darbus vardijo specialistė.

Anot jos, šiuo metu baigiamas išvežti užterštas gruntas, o vietoj jo atvežamas švarus. Pavasario pradžioje planuojama pabaigti likusius teritorijos sutvarkymo darbus: paruošti dirvą, atvežti juodžemį, užsėti žole.

Visos šiai ekologinei problemai skirtos lėšos turi būti įsisavintos iki projekto pabaigos – šių metų gegužės 31 d.