Tarp konfiskuotų daiktų – net batai

Bendroji tvarka yra tokia: tie brakonierių įrankiai, kurie Lietuvoje yra draudžiami, iškart sunaikinami, jie nebegali toliau likti rinkoje, nes jų naudojimas prieštarauja įstatymams. Tie daiktai, kurie turi vertę, patenka Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) žinion, kur jie yra įvertinami ir toliau perduodami įmonėms, turinčioms sutartis su VMI. Iš brakonierių konfiskuoti ginklai nukeliauja į Lietuvos ginklų fondą, kur juos įsigyti gali visi norintys ir turintys leidimus ginklui.

Pernai į VMI rankas pateko 150 iš brakonierių konfiskuotų įrankių – tarp jų daugiausiai meškerių ir guminių arba medinių valčių. Konfiskuotų daiktų vertė svyruoja nuo 2 iki 3200 Lt. Pigiausias daiktas - dviem litais įvertintas medžiaginis sietelis žuviai, brangiausias - 3200Lt kainuojantis pakabinamas valties variklis „Suzuki“. Didžiosios dalies daiktų vertė svyruoja tarp 50-100 Lt. Tarp konfiskuotų daiktų pateko ir žvejybiniai batai (144 Lt), nardymo peilis (10 Lt), valties uždengimo tentas (25 Lt), taip pat nemažai nardymo kostiumų ir kitos nardymo įrangos. Visi pernai iš brakonierių konfiskuoti įrankiai ir transporto priemonės VMI vertinimu verti 23 803 Lt. Trečdalis (50) visų konfiskuotų įrankių į VMI rankas atkeliavo iš Kauno apskrities, dar 32 iš Utenos apskrities. Šios dvi apskritys yra konfiskuotų įrankių lyderės.
Bendrame sąraše parodomi visi ginklai kartu. Nėra detalizuojama ginklo priklausomybė bei kilmė, nebent klientas pats užklausia apie ginklo istoriją.
L. Bradelis

„Iš brakonierių konfiskuoti įrankiai (priemonės) į VMI apskaitą neperimami, nes laikomi nerealizuotinu turtu ar nusikaltimo įrankiu. Tarp tokio turto dažniausiai yra brakonieriavimui pritaikyti ar specialiai pagaminti įrankiai, statomi (traukiami) tinklai, žeberklai, neteisėtos medžioklės įrankiai, spąstai, kilpos ir pan. Visi jie yra draudžiami apyvartoje, nes naudojami neteisėtai, nelegaliai veiklai, todėl jų platinimas (realizavimas), naudojimas priskiriamas draudžiamai veiklai. Tokie įrankiai ir daiktai sunaikinami institucijos (pareigūno), kurios (kurio) žinioje jie yra. Paprastai, tai atlieka aplinkos apsaugos pareigūnai“, - rašoma VMI atsakyme, pateikus užklausą, kiek ir kokių iš žvejų ir medžiotojų konfiskuotų įrankių ir priemonių perduota.

Aukcionų neskelbia

VMI atstovo spaudai Dariaus Butos pateiktame atsakyme taip pat pažymima, kad į VMI apskaitą patenka ir transporto priemonės. Tačiau pernai metais konfiskuotų daiktų sąraše minimos tik valtys ir nėra nei vieno automobilio.

„Į VMI apskaitą perimamos tik identifikuotos, tinkamos eksploatuoti transporto priemonės, kurias galima realizuoti (parduoti). Po perėmimo į VMI apskaitą transporto priemonės perduodamos parduoti įmonėms, su kuriomis VMI yra sudariusi šių transporto priemonių pardavimo paslaugų teikimo sutartis. Perduotas parduoti konfiskuotas transporto priemones įmonės parduoda būtent tomis kainomis, kokios buvo nustatytos perimant šias transporto priemones į VMI apskaitą. Tuo atveju, jei transporto priemonės vertė didesnė kaip 60 tūkst. Lt, transporto priemonė parduodama skelbiant viešąjį konkursą“, - rašoma atsakyme.
Aplinkosaugininkų konfiskuoti Utenos brakonieriaus ginklai

Vis tiktai perklausus, kokiu būdu paprastas pilietis galėtų įsigyti VMI įvertintus iš brakonierių konfiskuotus įrankius ir transporto priemones, D. Buta teigė, kad visa informacija yra prieinama viešai ir skelbiama VMI tinklapyje ties grafa „aukcionai“. Šioje grafoje yra pateikiamas sąrašas įmonių, su kuriomis VMI yra sudariusi sutartis ir kurios prekiauja iš brakonierių perimtais žvejybos įrankiais, valtimis ir pan. Vis tiktai, ką konkrečiai kiekviena įmonė turi, reikėtų teirautis individualiai, joks bendrasis konfiskuotų daiktų sąrašas su nuorodomis, kur ir už kiek galima įsigyti, neskelbiamas. Smulkios vertės daiktams parduoti bendri aukcionai nėra organizuojami, jie gali vykti tik tuomet, kai konfiskuotas daiktas yra didelės vertės.

Brakonieriai gudrauja: naudoja tai, ką prarasti nebūtų gaila

Savo ruožtu Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Almantas Vaičiūnas GRYNAS.lt atskleidė, kad iš brakonierių konfiskuotų daiktų pirmiausiai atrenkami tie, kurie yra draudžiami ir atiduodami atliekų tvarkytojams sunaikinti. Tada atvyksta VMI poskyrio specialistai ir atsirenka daiktus, kurie dar galimi parduoti. Tuos daiktus jie pasiima ir kaip jie toliau realizuojami aplinkosaugininkas patikino nesidomėjęs.
Pigiausias daiktas - dviem litais įvertintas medžiaginis sietelis žuviai, brangiausias - 3200Lt kainuojantis pakabinamas valties variklis „Suzuki“.
Citata

Anksčiau kalbintas Klaipėdos RAAD Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Vitalis Marozas GRYNASl.lt yra sakęs, kad brakonieriai yra gudrūs - jie pažeidimų padarymų metu vengia su savimi turėti vertingų žvejybos įrankių ir padoresnę transporto priemonę. Brakonieriams gaila visa tai prarasti.

„Labai gerom priemonėm, pavyzdžiui, kateriais brakonieriai nesinaudoja. Jie pasirenka tokias, kad pagavus nebūtų gaila jų prarasti. Kai kurios valtys pirktos prekybos centruose – visai vaikiškos“, - sakė V. Marozas.

Ar ginklas priklausė brakonieriui, galite ir nesužinoti

Jei vis tiktai jus domina ne žvejybos įrankiai, o rimti ginklai – iš brakonierių atimtus šautuvus perima Ginklų fondas, ten turėtumėte ir kreiptis, norėdami vieną jų įsigyti. Pernai metais Aplinkos ministerijos regioniniai aplinkos apsaugos departamentai fondui pristatė 10 vienetų konfiskuotų šautuvų.

Anot Ginklų fondo Realizacijos skyriaus vedėjo Leonardo Bradelio, šie ginklai įvertinti sumomis nuo 160 iki 580 eurų.
Iš žvejų konfiskuoti įrankiai
„Ginklai yra parduodami bendra tvarka ir jokie aukcionai nėra skelbiami. Apie visus turimus pardavime komisinius, taip pat ir konfiskuotus ginklus, informuojame mūsų tinklapio skiltyje. Įsigyti gali visi, turintys teisę turėti tokius ginklus (medžioklė, sportas, savigyna)“, - paaiškino specialistas. Visi, kuriuos domina šiuo metu prekyboje esantys ginklai, jų kainas pasižiūrėti galite čia.
Visi pernai iš brakonierių konfiskuoti įrankiai ir transporto priemonės VMI vertinimu verti 23 803 Lt. Trečdalis (50) visų konfiskuotų įrankių į VMI rankas atkeliavo iš Kauno apskrities, dar 32 iš Utenos apskrities. Šios dvi apskritys yra konfiskuotų įrankių lyderės.
Citata

Vis dėlto, ar jūsų norimas įsigyti ginklas priklausė brakonieriui, galite ir nesužinoti. Taip yra todėl, kad Ginklų fondas prekiauja komiso pagrindais priimtais trumpavamzdžiais bei ilgavamzdžiais ginklais. Jie yra parduodami visi kartu.

„Visi pardavimui skirti ginklai yra iškabinti pardavimų salėje bei patalpinami tinklapyje. Šiuos ginklus gali laisvai pažiūrėti bet kas. Detaliau norint apžiūrėti ginklą, būtina pateikti galiojanti leidimą disponuoti tam tikros kategorijos ginklais. Jei ginklas asmeniui tinka, vyksta pardavimas. Bendrame sąraše parodomi visi ginklai kartu. Nėra detalizuojama ginklo priklausomybė bei kilmė, nebent klientas pats užklausia apie ginklo istoriją“, - paaiškino L. Bradelis.

Aplinkos ministerijos duomenimis, per tris 2014-ųjų metų ketvirčius buvo konfiskuota 791 tinklinės žvejybos įrankis, 610 mėgėjų žvejybos įrankių. Taip pat brakonieriai neteko dviejų elektros žvejybos įrankių. Iš medžioklės taisykles pažeidusių asmenų konfiskuota 17 šautuvų ir 207 kiti draudžiami įrankiai. Aplinkosaugininkai iš pažeidėjų atėmė 91 vandens transporto priemonę ir konfiskavo 8 automobilius.