Piktinasi, kad niekas neprašė vietinių leidimo
Skaitytoja Aušra redakcijai rašo, kad Kaunatavos kaime (Telšių rajone) šalia gyvenamųjų namų planuojama įrengti plastiko granulių įmonę. Jos teigimu, vietiniai apie tokios įmonės įkūrimą sužinojo visiškai atsitiktinai.
„Paaiškėjo, kad savininkas turi net leidimus iš Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento, nors Telšių r. aplinkos apsaugos agentūra apie tokią statybą nieko nėra girdėjusi. Baisiausia, kad planuojama įmonę įkurti šalia gyvenamųjų namų, vos pora šimtų metrų nuo bažnyčios. Savininkas net neatsiklausė, ar kaimo bendruomenė sutinka, nėra atlikta jokių poveikio aplinkai tyrimų ir daugelio dalykų“, - piktinosi skaitytoja.
Anot jos, dar baisiau tai, kad viskas daroma slapta, neviešinant. Ji tikina, kad kai šią problemą bendruomenė ėmė kelti į viešumą, Telšių r. savivaldybės atstovai pradėjo ieškoti, iš kur sužinota apie tai ir kas iš bendruomenės aktyviausias.
„Jie bandė susisiekę tildyti, esą čia nieko tokio. Tačiau juk Lietuvoje apstu negyvenamų kaimų... Kodėl tokią įmonę reikia kurti šalia klestinčių ekologinių ūkių... Vadinasi, šių ūkių veikla turės būti uždaryta“, - nuogąstavo Aušra.
Paaiškino, ką gamykla iš tiesų gamins
Aplinkos apsaugos agentūros Šiaulių skyriaus vyr. specialistė Cilistina Bogušienė GRYNAS.lt patvirtino, kad pernai lapkričio 9 dieną pateikta paraiška atrankai, ar statant tokio pobūdžio gamyklą reikalingas poveikio aplinkai vertinimas.
Paklausta, kodėl padaryta išvada, kad nereikalinga atlikti poveikio aplinkai vertinimą, C. Bogušienė teigė, kad pagal pateiktą informaciją įmonė planuoja naudoti mechaninio apdorojimo technologiją. Iš antrinių žaliavų planuojama perdirbti panaudotą polietileno plėvelę.
„Tai nėra tas plastikas, apie kurį jūs galvojate, kad tai nuodai, kai kažkas yra kaitinama, verdama ir paskui liejama. Ten yra eilinė polietileno plėvelė, kuri bus apdorojama mechaninio apdorojimo technologija, ji nebus apdorojama chemija pirolizės būdu“, - aiškino specialistė.
Anot jos, pirmiausiai plėvelė bus smulkinama, plaunama ir prie tam tikros temperatūros šildoma. Iš gaunamos medžiagos ir bus gaunamos plastiko granulės.
„Viskas vyks uždarame pastate, jie planuoja rekonstruoti senuosius pastatus ir naudoti tik iš antrinių žaliavų surinktą plėvelę. Tai nėra tokio plastiko gamykla, kaip galbūt gyventojai įsivaizduoja“, - tikino Aplinkos apsaugos agentūros Šiaulių skyriaus specialistė.
Jos teigimu, planuojant statyti tokį statinį, iš anksto gyventojų sutikimo gauti nebūtina. Suderinus leidimus, būtina tik juos informuoti.
„Gyventojai turi teisę susipažinti su paskelbta informacija spaudoje“, - patikslino C. Bogušienė.
Telšių visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Giedrė Ligeikienė GRYNAS.lt informavo, kad kol kas centras nėra gavęs sveikatos poveikio vertinimo.
„Mums pateikia informaciją tik tuo atveju, jau kai ataskaita būna parengta, prieš viešą supažindinimą su visuomene“, - patikslino specialistė. Tik po to, kai su parengta ataskaita supažindinama visuomenė, sveikatos centras priima galutinį sprendimą dėl ataskaitos tinkamumo.
Gamyklos statytojas: sukursime 15 darbo vietų
Savo ruožtu gamyklą planuojantis statyti Žilvinas Bareikis GRYNAS.lt teigė, kad praėjusį penktadienį buvo susitikęs su vietos bendruomenės iniciatyvinės grupės nariais ir visiems būsima gamyklos veikla buvo pristatyta.
Pasiteiravus, kaip vietiniai gyventojai susitikimo metu reagavo į jiems pateiktą informaciją apie būsimą įmonės veiklą, pašnekovas teigė, kad reakcija buvo normali: „Kiekvienas žmogus į naujovę reaguoja jautriai, aš juos suprantu, bet iš kitos pusės yra juodu ant balto padaryti tyrimai, kurie nurodo visiškai ką kitą“, - situaciją komentavo būsimos gamyklos vadovas.
„Planuojame vienai pamainai samdyti gal penkiolika žmonių. Iš viso planuojamos dvi pamainos. Kai susiskambinome su Darbo birža, sužinojome, kad miestelyje yra gal penkiolika-dvidešimt bedarbių, tai jeigu visi būtų įdarbinti, neliktų bedarbystės. Bet nežinau, ar jie visi norėtų eiti dirbti, juk dažnai būna, kad kaime žmogus gauna pašalpą ir neina dirbti“, - kalbėjo Ž. Bareikis.
Planuojama, kad plastiko granulių gamykla turėtų apimti apie 200-300 kv. m teritoriją ir darbą pradėti rugsėjo mėnesį. Gamykloje iš panaudotos polietileno plėvelės bus gaminamos plastiko granulės, iš kurių vėliau vėl gali būti gaminami nauji plastiko gaminiai. Šiuo metu vyksta esamų pastatų rekonstrukcijos projektavimo darbai.