Ekorekomedacijos.lt komanda, keliaudama po Peru, kalbėjosi su privataus rezervato įkūrėju Kike Lazo apie didžiausias atogrąžų miškų grėsmes — miškų kirtimą, dramatiškai augančią žmonių populiaciją, žemės ūkio plėtrą, faunos ir floros naikinimą bei kelių tiesimą.
Vienas iš būdų apsaugoti Amazonės miškus nuo išnykimo (pramonės ir nelegalios žmonių invazijos) — steigti privačius rezervatus, kurių savininkai savanoriškai saugo mišką, atstato jau padarytą žalą bei šviečia visuomenę, savanorius ir turistus. Nors Amazonės miškai yra daugiau nei už 12 000 km nuo Lietuvos, tačiau užmerkti akių į ten vykstantį miškų naikinimą negalime.
Nuo mažiausios pasaulyje beždžionėlės iki vaistų nuo vėžio
Iš pasaulio atogrąžų miškų kilo cukranendrės, bananai, mangai, papajos, avokadai, juodieji pipirai, kašujo riešutai, kava, cinamonas, vanilė ar net šokoladas (t.y. kakao iš fermentuotų kakavmedžio vaisių) ir daugybė kitų dabar vartojamų dalykų. Atogrąžų miškams galime būti dėkingi už vaistus, gydančius Parkinsono, širdies ligas, atritą, leukemija ar vėžį. Skaičiuojama, kad iš 3000 augalų, turinčių priešvėžinių savybių, 70 proc. iš jų auga atogrąžų miškuose. Daugumai šių augalų iškyla reali grėsmė išnykti, jei nebus sustabdytas intensyvus miškų kirtimas.
Greitkelis atvėrė medkirčiams kelią į džiungles
Sunkios oro sąlygos Andų kalnuose vietiniams gyventojams nėra palankios auginti augalus, gyvulius, todėl žmonėms iš didelių miestų, kaimų yra daug lengviau prasimaitinti plėšiant jiems nepriklausančius Amazonės miškus. Vietiniai gyventojai (ypač jei augo mažame miestelyje) dažnai neturi jokio išsilavinimo. Savavališkai atėję į jiems nepriklausantį žemės plotą jie kerta mišką, medieną parduoda nelegaliai. Kiti kerta ir degina miškus tik tam, kad galėtų (nelegaliai) sodinti kukurūzus, ryžius. Užgrobtose teritorijose įsibrovėliai medžioja gyvūnus, paukščius, kuriuos vėliau parduos nelegalioje rinkoje.
„Žmonės vadina tave bepročiu, nes nesupranta kodėl rizikuoji ir saugai atogrąžų miškus“, - sako Kikė. Kiekviena diena 5 val ryto prasideda teritorijos patruliavimu, kuris trunka iki 5 val. vakaro. Kike kartu su Robertu iš Anglijos miško išsaugojimu rūpinasi savanoriškai. Augalų auginimas yra Roberto sritis — jis domisi natūralia medicina, ieško nykstančių augalų rūšių, persodina juos saugomame rezervate. Kike bendrauja su rezervato svečiais, organizuoja veiklas, supažindina su nuostabiąja Peru gamta.
Džiunglėse yra tik vienas įstatymas — džiunglių
Kas 2 sekundes Amazonėje yra iškertamas futbolo aikštės miško plotas. Beveik milijonas žmonių Amazonę vadina savo namais. Daugumos iš jų protėviai čia gyveno tūkstančius metų, todėl Amazonės miškai yra svarbūs ne tik dėl unikalios gamtos, bet ir kaip vietinės kultūros namai, kuri gali išnykti kartu su Amazonės miškais.
Dabar atogrąžų miškas dengia tik 5,5–6 proc. Žemės sausumos (buvo 7 proc.). Maždaug pusė atogrąžų miškų jau nebe pirminiai (senoviniai), o antriniai miškai (pakitę, atžėlę arba žmogaus atželdinti). Tik maždaug 20 proc. visų atogrąžų miškų išliko dideliuose, nepertraukiamuose masyvuose. Visa kita – išsaugota mažais, izoliuotais lopinėliais. Tokiuose miškuose augančių gyvūnų populiacija pasmerkta nykimui, kadangi nebegali laisvai keliauti ir daugintis.
Ką mes galime daryti kitaip?
• Nepirk gaminių iš dramblio kaulo, koralų, roplių ar kitų egzotiškų gyvūnų odos, vėžlio kiauto ar gyvūnų kailių
• Pirk ir vartok mažiau
• Nepirk egzotinių gyvūnų zoo parduotuvėse (prieš perkant egzotinį gyvūnėlį parduotuvėje, pasiteirauk, ar gyvūnas gimė ir augo nelaisvėje)
• Prieš įsigydamas gaminius iš natūralaus, egzotiško medžio (baldai, grindys ar kt.), įsitikink, kokia medžio kilmės šalis, ar šis gaminys turi sertifikatus. Pagalvok, ar tau tikrai reikalingi natūralaus raudonmedžio baldai, pagaminti iš Pietų Amerikoje nykstančio medžio.
• Savanoriauk Amazonėje. Taip susipažinsi su nuostabia gamta, vietiniais žmonėmis, savo rankomis prisidėsi prie kilnios veiklos bei įgysi neįkainojamą patirtį.
• Paremk organizacijas saugančias atogąžų miškus. Už gautus pinigus privačių rezervatų savininkai išperka daugiau žemės, saugo, gerbia, prižiūri ir atkuria išnykusią florą ir fauną.
• Pirk tik perdirbtą popierių. Jei būtina spausdinti — spausdink ant abiejų lapo pusių.
• Stenkis pirkti daiktus, kurie pagaminti iš antrinių žaliavų. Rūšiuok namuose ir kelionėje.
• Apie atogrąžų miškų išsaugojimą kalbėk su savo artimaisiais ir draugais.
Straipsnis parengtas Ekorekomendacijos.lt