H.Reulis teigia, kad energiją taupančios lemputės kelia pavojų žmonių sveikatai, rašo "Lietuvos žinios".
Europarlamentaras remiasi Federalinės aplinkosaugos žinybos (UBA) atliktu tyrimu, kurio išvadose teigiama, kad rizikinga naudoti energiją taupančias lemputes, ateityje turinčias visiškai išstumti šiuo metu naudojamas kaitrines. Paaiškėjo, kad jei naujoviška lemputė būtų pažeista, iš jos išsilietų dvidešimt kartų daugiau gyvsidabrio, nei leidžia saugumo normos.
Anot H. Reulio, reikia patikrinti, ar taupiosios lemputės nėra dar kuo nors pavojingos.
Vokietis jau sulaukė palaikymo iš Europos Parlamento vicepirmininkės Silvanos Koch-Mehrin, kuri įspėja motinas jokiu būdu nenaudoti energiją taupančių lempučių vaikų kambariuose.
Grynas.lt primena, kad kaitrinės elektros lemputės iš ES rinkos šalinamos nuo praėjusių metų. Šitaip nuspręsta gyventojus pastūmėti rinktis taupesnius šviesos šaltinius. Šiuo metu į prekybos vietas nebetiekiamos 75 vatų ir galingesnės kaitrinės lemputės, o dar per dvejus metus jų numatyta atsisakyti visiškai.
Įprastos lemputės yra pastebimai pigesnės, bet netaupios, nes šviesa paverčia vos nuo 5 iki 15 proc. sunaudojamos elektros energijos. Kita dalis paverčiama šiluma.
ES tikisi, jog atsisakant kaitrinių lempučių bus sutaupoma elektros, lėšų, o į atmosferą kasmet bus išmetama bent 15 mln. tonų mažiau anglies dvideginio.
Tuo metu skeptikai kritikuoja ne tik taupiųjų lempučių kainą, bet ir neromantišką balsvą ar melsvą dalies jų skleidžiamą šviesą, bei tai, jog jas sunku utilizuoti – dėl sudėtyje esančių pavojingų cheminių medžiagų išmesti į bendrą šiukšlių konteinerį negalima, o tai vartotojams sudaro keblumų.
Be to, ekonomiškos lemputės visu stiprumu gali įsižiebti ne iš karto, todėl patalpa kurį laiką būna nepakankamai apšviesta. Įsižiebimo trukmė dar pailgėja, jei patalpoje šaltesnis oras.