Lietuvos geologijos tarnyba stebi požeminio vandens pokyčius, gruntinio vandens lygis kartą per dieną matuojamas automatiniais lygio davikliais 20-yje postų, įrengtų visoje Lietuvoje. Gauti duomenys operatyviai perduodami telemetrine sistema.

Liepą didžiojoje šalies dalyje gruntinio vandens lygis nukrito žemiau nei būdinga. Didžiausias 30–40 cm skirtumas užfiksuotas Kybartuose, Rykantuose ir Buivydžiuose (Vilniaus r.). Šiose vietovėse gruntinio vandens lygis jau pasiekė žemų lygių zoną. Geresnė situacija vakarinėje (Vėžaičiai), šiaurinėje (Biržai) ir centrinėje (Raseiniai, Dotnuva) šalies dalyse, kur vandens lygis buvo aukščiau arba artimas vidutiniam daugiamečiui liepos mėnesio lygiui. Aukštesnis nei įprastai gruntinio vandens lygis stebėtas Ukmergėje ir Varėnoje, kur gruntinis vanduo kaupiasi smėlingose nuogulose ir slūgso gana giliai (7–10 metrų nuo žemės paviršiaus).

Vidutinis vandens slūgsojimo gylis (metrais) 2015 liepą.

Palyginti su 2014 metų vasara, šįmet didesnėje šalies dalyje gruntinis vandens lygis yra nusekęs labiau. Tik vakarų Lietuvoje (Vėžaičiai, Laukuva) pernai situacija buvo prastesnė.

Pagal daugiametes lygių kreives galima prognozuoti, kad gruntinio vandens nuosekis dar tęsis ir rugsėjo-spalio mėnesiais. Jei kritulių šiuo laikotarpiu bus mažiau nei standartinė klimato norma, gruntinio vandens lygis atskiruose rajonuose gali pasiekti žemiausią lygį per pastarąjį dešimtmetį.

Koks bus gruntinio vandens lygis konkrečioje vietovėje, priklauso ne tik nuo meteorologinių, bet ir nuo geologinių sąlygų. Greičiausiai į meteorologinių sąlygų pasikeitimus reaguoja negiliai (iki 5 m) slūgsantis, molingose nuogulose besikaupiantis gruntinis vanduo, kurio lygis per metus pakyla ir nusileidžia kelis metrus. Giliau (> 7 m) slūgsančiame vandenyje lygio pokytis tesiekia kelis centimetrus, o patys pokyčiai pasireiškia kelis mėnesius pavėlavę.

Gruntinis vanduo maitina paviršinio vandens telkinius, nuo jo slūgsojimo gylio priklauso žemės paviršiaus ekosistemų būklė. Natūrali augmenija yra prisitaikiusi prie vyraujančio gruntinio vandens lygio ir jo svyravimų, tačiau išskirtinai nusekęs arba pakilęs gruntinio vandens lygis gali būti jai pražūtingas.