Ne argumentas, kad miškai gauti nemokamai
„Neradau argumentų, kodėl iki šiol į fondą, kuris naudojamas kelių, kitų miškų infrastruktūrų reikmėms, mokėjo tik valstybinių miškų institucijos. Tuo tarpu privačių miškų savininkai į fondą nemokėjo nė vieno lito. Paradoksalu, kad kai buvome išvažiuojamame posėdyje saugomose teritorijose ir pravažiuoti per mišką mums reikėjo kviesti didžiulius džipus. Tada ir kilo klausimas, kaip čia yra? Pasirodė, kad tai yra privačių miškų savininkų teritorijos – eina vienas plotas valstybinis, kitas privatus ir važiavome taip, kad atrodė reikia tanką samdyti“, - situaciją apibūdino A. Salamakinas.
Komiteto pirmininkas siūlo taikyti 5 proc. mokestį, tiek, kiek dabar į fondą moka valstybiniai miškai.
„Man gana įdomus jūsų argumentas, kad valstybiniai miškai tuos miškus gavo nemokamai, o jūs mokėjote. Siūlau paieškoti kitų argumentų“, - ragino A. Salamakinas.
Privačių miškų atstovas: mokame 15 proc. pajamų mokestį
Lietuvos miško savininkų asociacijos valdybos pirmininkas A. Gaižutis į išsakytą kritiką atsakė šitaip: „Dėl tokio siūlymo yra įvedamas naujas mokestis. Naujas mokestis pagal įstatymus gali būti įvestas tik mokestiniais įstatymais, miškų įstatymas nėra mokestinis įstatymas. Tai teisėkūros dalis. Antras argumentas, priimant nacionalinę miškų ūkio sektoriaus plėtros programą 2020 m., buvo numatyta, kad bus peržiūrėta su privačių miškų savininkais susijusi mokesčių sistema. Tai bus daroma plačios diskusijos metu, numatyta, kad šitie siūlymai bus pateikti ir įgyvendinti 2015 m., o dabar yra 2013-ieji.
Jo teigimu, kelių tvarkymui ir priežiūrai yra suformuota kelių priežiūros programa, valdoma Kelių direkcijos, ten moka visi, mokėdami už akcizus, degalus ir transporto priemones. Šios lėšos ir galėtų būti naudojamos miško kelių tvarkymui.
„Miško savininkai neturi nuosavų kelių, tai yra viešo naudojimo keliai. Pagrindinė problema, kurią matome ir keliame nuo 2005 m. - miško keliai yra įtraukti į niekieno balansą, jie nepriklauso savininkui, jų neprisiima savivaldybės, jie neįtraukti į valstybinių miško urėdijų balansą. Išeina taip, kad vienintelis finansavimas iš šalies iš kelių fondo dar gaunamas iš miškų urėdijų, bet tai nėra dideli pinigai – po kelis šimtus tūkstančių per metus. Bet jie tvarko tik tuos kelius, kurie besiriboja su valstybiniais miškais. Išeina taip, kad į kelių fondą mokame visi, o privatiems miškams iš tų mokesčių netenka nė lito“, - aiškina A. Gaižutis.
Situaciją mato skirtingą
Anot jo, įvedus dar vieną mokestį, nenumačius kam konkrečiai jis bus skirtas, situacija išliks ta pati.
„Diskutavome, kad reikia formuoti mokestinę bazę, kad būtų galima kaupti lėšas bendrosioms privačių miškų ūkio reikmėms, tas mechanizmas tikrai reikalingas, tačiau siūloma pataisa tikrai neduos jokių rezultatų, nes pirma reikia kelius priskirti į balansą“, - sakė A. Gaižutis.
Komiteto narys Paulius Saudargas, įsijungęs į diskutuojamą klausimą, teigė suprantantis miškininkų išsakomą poziciją, nes niekas nenori mokėti papildomų mokesčių. Tačiau, jo teigimu, sąlygos miškams turėtų būti vienodos, todėl ir mokestis į fondą turėtų būti privalomas visiems.
Po balsavimo pasiūlytai pataisai vienbalsiai pritarta.