„Pasenusią alyvą dažniausiai paliekame autoservisuose ir nesusimastome, kur ir kaip nukeliauja ši itin tarši ir gamtai pavojinga atlieka. Tačiau labai svarbu žinoti, kaip ši atlieka tvarkoma.
Aplinkosaugininkams organizuojant reidus automobilių remonto įmonėse, kitose įmonėse ar pas privačius asmenis, vis dar tenka susidurti su netinkamu šios atliekos tvarkymu“, – sakė Aplinkos kokybės departamento Atliekų tvarkymo kontrolės skyriaus patarėjas Paulius Rutkauskas.
Kaip teigia aplinkosaugininkas, be to labai svarbu, net tik kaip autoservisai tvarko šias atliekas, tačiau kaip ir patys gyventojai, gamintojai, importuotojai ir atliekų tvarkytojai ir kiti vykdo bei įgyvendina galiojančius reikalavimus.
Nors reikalavimai visiems skirtingi tiek gamintojai, tiek importuotojai, tiek naudotojai turi žinoti, kaip reikia elgtis su šiuo taršiu skysčiu.
„Kalbant apie gamintojus ir importuotojus, pirmiausia jie privalo savo veiklą registruoti GPAIS sistemoje, taip pat vadovautis galiojančiomis nustatytomis tvarkomis, teikti ataskaitas, šviesti bei informuoti visuomenę apie alyvos atliekų keliamą pavojų aplinkai ir šių atliekų tvarkymo galimybes ir bei finansuoti šių atliekų tinkamą sutvarkymą“, – pabrėžė Atliekų tvarkymo kontrolės skyriaus patarėjas.
Pasak P. Rutkausko, alyvos produktų platintojai yra įsipareigoję ir privalo teikti informaciją, šio produkto vartotojams ir naudotojams, jog alyvos atliekos turi neigiamą poveikį aplinkai. Taip pat šviesti žmones, kaip tinkamai sutvarkyti tokias atliekas. Tam gali būti pasitelkiamos reklaminės brošiūros, sukurtos trumpos atmintinės ar paprasčiausiai pažymima pardavimo dokumentuose.
Surenkantys atliekas ir jas tvarkantys, taip pat privalo laikytis griežtų reikalavimų.
Tokio pobūdžio atlieka negali maišytis su kitomis atliekomis. Verta prisiminti ir tai, kad jeigu užsiimate tokia veikla, visuomet turite turėti pasiruošę dokumentus, kurie paliudytų jų teisę tvarkyti tokio pobūdžio atliekas.
Kaip pabrėžia aplinkosaugininkas, autoservisai turi nemokamai priimti alyvos atliekas iš asmenų, kuriems teikia paslaugas. Tačiau tokias atliekas turi kaupti pagal teisės aktuose nustatytus reikalavimus.
„Iš tiesų užsiimant automobilių remonto veikla reikia žinoti ir vadovautis nemažu kiekiu reikalavimų, vesti susidariusių, kaupiamų alyvos atliekų apskaitą ir teikti apskaitos ataskaitas. O susidariusias, sukauptas alyvos atliekas perduoti tokias atliekas turinčiam teisę tvarkyti atliekų tvarkytojui. Tokie reikalavimai sukurti būtent tam, kad ši toksiška atlieka nekenktų mūsų pačių sveikatai ir aplinkai kurioje gyvename“, – sakė P. Rutkauskas.
Asmenys ar įmonės, kurių veikla nesusijusi su automobilių remontu, tačiau jų veikloje susidaro alyvos atliekos, kaip ir visi kiti privalo laikytis griežtų reikalavimų.
„Pramonės veikloje susidarančias atliekas lygiai taip pat privalu laikyti pagal teisės aktuose nustatytus reikalavimus, nemaišyti jų su kitomis atliekomis ar medžiagomis. Jas tvarkyti perduoti tik tokias atliekas turinčiam teisę tvarkyti atliekų tvarkytojui.
Tiesa, labai svarbu atkreipti dėmesį, kad tokie asmenys privalo vykdyti įsigytos alyvos ir alyvos atliekų perdavimo apskaitą, turėti dokumentus, patvirtinančius, kad alyvos atliekos buvo perduotos teisėtam atliekų tvarkytojui“, – teigė aplinkosaugininkas.
Fiziniai asmenys, kurie yra alyvos atliekų turėtojai (išskyrus individualiai transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugas teikiančius fizinius asmenis) taip pat privalo alyvos atliekas perduoti tokias atliekas turintiems teisę tvarkyti atliekų tvarkytojams.
Jiems taip pat, draudžiama perduoti alyvos atliekas asmenims ir tokio pobūdžio atliekas draudžiama maišyti su kitomis atliekomis ar medžiagomis, šalinti alyvos atliekas teisės aktuose nenumatytais būdais.
Aplinkos apsaugos departamentas primena, kad pagal Administracinių nusižengimų kodeksą – sankcijas už alyvos ir alyvos atliekų tvarkymo reikalavimų nevykdymą asmenims gali užtraukti baudą nuo 120 iki 6000 eurų.
Taip pat juridiniams asmenims Aplinkos apsaugos įstatymo 94, 95, 99 ir 102 straipsniai pažeidus reikalavimus numato baudas nuo 300 iki 6000 eurų.