Buvo šantažuojamas
Seime surengtoje spaudos konferencijoje aplinkos viceministras A. Genevičius teigė, kad atliekų tvarkymo problemos yra įsisenėjusios, tačiau dabar esą jos pradedamos spręsti. Vienas iš sprendimo būdų, anot jo, yra tai, kad „EEPA" buvo panaikinta licencija.
„Nuo mūsų praeito susitikimo praėjo nedaug laiko, jau tada mes siuntėme aiškų signalą atliekų tvarkytojams, kad mes pradedame dirbti arba dirbame kitaip nei iki tol. Parodėme, kad negatyvūs reiškiniai nusavinant pinigus bus užkardyti“, - sakė A. Genevičius.
Anot viceministro, vis dėlto problemos nesumažėjo: „Buvome nesuprasti, tyrimą tęsėme ir šiai dienai turime faktą, sukėlusį ažiotažą. Viena iš organizacijų prarado licenziją. Norėčiau pasakyti, buvo padarytas didelis tiriamasis darbas, buvo kalbama, kad tvarkymas vyksta tik popieriuje ir tai mūsų netenkino. Todėl „EEPA" prarado licenziją. Atsiranda negatyvūs kiti reiškiniai, buvome šantažuojami, iš organizacijos gavome ne vieną elektroninį laišką, kuriame buvo reikalauta 500 tūkst. eurų į sąskaitą už pažemintą orumą. Kurioje vietoje buvo pažeistas orumas, jei jie visiškai netvarkė atliekų, tai darė tik popieriuje, nesustosime pusiaukelėje ir užkardysim panašius veiksmus. Dėl tų dalykų yra kreiptasi į teisėsaugą.“
Politiko teigimu, dabar pasigirto kalbų ir iš importuotojų, kad jie ruošiasi ignoruoti rinką ir nevykdys užduočių: „Noriu juos geranoriškai įspėti: jei jie nevykdys užduočių, jie negalės ir įvežti jokios buitinės technikos bei elektronikos. Kalbant konkrečiai apie organizaciją „EEPA", susidaro įspūdis, kad ji taip save sureikšmino, kad atrodo, jog atstovauja valstybę. To leisti negalime. Čia atsiranda negerovės: nevertinami partneriai, nevertinamos kontroliuojančios institucijos. Kur patenka visos atliekos? Manau, kad į sąvartynus, esame prieš Europą įsipareigoję, kad sąvartynų kiekis nedidėtų, tačiau jeigu bus taip ir toliau, gali būti, kad jų skaičius augs.“
Tris kartus buvo įspėti
Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos (VAAT) direktorius Vytautas Eidikonis teigė, kad iš organizacijos „EEPA" patikrinimo metu buvo sunku gauti reikiamus dokumentus.
„VAAT atliko 4 licencijuotų organizacijų patikrinimus. Tikslas buvo įvertinti, kaip jos atitinka keliamus reikalavimus, numatytus įstatyme. Iš organizacijų reikalauti dokumentai, visos organizacijos geranoriškai teikė dokumentus, išskyrus „EEPA". Tačiau patikrinimas buvo atliktas, nustatyta, kad organizacija nebuvo sudariusi sutarčių su visomis savivaldybėmis, nevykdė atliekų tvarkytojų, su kuriais yra sudariusi sutartis, kontrolės“, - aiškino V. Eidikonis.
Aplinkos apsaugos agentūros Taršos prevencijos ir leidimų departamento direktorius Vytautas Krušinskas aiškino, kad asociacija „EEPA" buvo tris kartus įspėta.
„Atliekų tvarkymo įstatymas numato galimybę organizacijai leisti tris kartus nusižengti, organizacija yra įspėjama. Už tris įspėjimus dviejų metų laikotarpyje yra galimybė licenziją naikinti. 2015 metais „EEPA" yra duoti trys įspėjimai ir buvo priimtas sprendimas naikinti jų licenziją“, - sakė V. Krušinskas.
Pasak Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktoriaus Daliaus Krinicko, yra numatomos ir tam tikros atliekų įstatymo pataisos, kurios bus svarstomos Seimo rudens sesijoje.
„Pakeitimai, kurie liečia organizacijas, yra licencijavimo reikalavimai bei sutartys su savivaldybėmis, 60 sutarčių sudaryti gamintojams importuotojams yra labai sunku, todėl galima būtų sudaryti sutartis su regionais, tuomet vietoj 60 sutarčių atsirastų 10 sutarčių“, - kalbėjo D. Krinickas.
„EEPA„ vadovas Mantas Varaška GRYNAS.lt nei Aplinkos ministerijos išsakytų argumentų, nei licencijos atėmimo situacijos komentuoti nepanoro.