Gamybinėje teritorijoje – sąvartynas
Šią savaitę likviduojamos įmonės „Lithuanian Glass Recycling“ teritorijoje suradus kalnus sudaužytų kineskopų, žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad visa tai planuota perduoti stiklo fabrikams, o galbūt dalis pavojingo stiklo jau perdirbta. Iš kineskopų liekanų esą pagamintos stiklinės ar stiklainiai.
Tačiau tokius svarstymus paneigė Aplinkos ministerija, aplinkosaugininkai ir patys stiklo fabrikai. Jų teigimu, tai yra tiesiog aplinkos taršos atvejis.
Patys užterštoje teritorijoje apsilankę GRYNAS.lt žurnalistai pamatė, kad kineskopai – tik dalis taršos. Gamybinėje teritorijoje – tikras sąvartynas. Šalia stambiais gabalais sudaužytų kineskopų krūvų sukrauti šiferio, padangų, statybinių ir buitinių atliekų, automobilių stiklų kalnai. Be to, sąvartynu paverstoje teritorijoje riogsojo ir senas automobilis.
Prie šiukšlių kalnų matėsi ir transporto priemonių vėžės. Todėl galima įtarti, kad dalis atliekų atvežta dar visai neseniai. Tačiau penktadienį įvažiavimas į teritoriją jau buvo užtvertas metaline konstrukcija.
Jis mano, kad kineskopų krūvas sukrovė nelegalūs televizorių ardytojai. „Jie nelegaliai ardo, o paskui neturi kur dėti. Tokias atliekas turi utilizuoti specialius leidimus turinčios įmonės. Keista, kad viena žiniasklaidos priemonė pranešė, jog tokių Lietuvoje nėra. Galiu pasakyti, kad jų tikrai yra“, - tikino A. Skinulis.
Sklypo savininkui gresia didžiulė bauda
Šalia esančios automobilių stiklų krūvos tinka stiklo gamybai. Tačiau „Atliekų tvarkymo centro“ direktoriaus pavaduotojas Audrius Puškorius teigė, kad visų pirma tokį stiklą reikia tinkamai apdirbti.
A. Skinulis nusistebėjo, kodėl visų akys krypsta vien tik į kineskopus. Jo teigimu, teritorija užteršta ne vien tik jais. Ir už tokią veiklą yra baudžiama. Pašnekovas sakė, kad aplinkosaugininkai dabar turi nustatyti, kam priklauso ši teritorija ir jos savininkas turės sumokėti už atliekų sunaikinimą.
„Bešeimininkių kineskopinio stiklo atliekų, esančių Savanorių prospekte 197, sutvarkymas preliminariai galėtų kainuoti apie 10 tūkst. litų. O visoje teritorijoje esančių atliekų sutvarkymas preliminariai turėtų kainuoti maždaug 50 tūkst. litų. Taip pat Administracinių teisės pažeidimų kodeksas numato baudą iki 15 tūkst. litų. Be to, turės būti vertinama žala aplinkai“, - kas laukia sklypo savininko, paaiškino A. Skinulis.
Vilniaus miesto agentūros vedėjas Mindaugas Povilauskas nebuvo kalbus. Trečiadienį jis suteikti informacijos negalėjo, nes jo vadovaujami aplinkosaugininkai tuomet dar tik išvyko aiškintis situacijos. Tačiau penktadienį jis taip pat nieko konkretaus pasakyti negalėjo. Pareigūnas sakė, kad vyksta tyrimas ir neturima konkretesnės informacijos. Jo teigimu, kol kas nėra žinoma, kas ir kada užteršė teritoriją.
Švino oksido turinčios atliekos kenksmingos žmogui
„Iš pateiktos informacijos matyti, jog galimai netinkamai buvo tvarkytos tokios pavojingos atliekos, kurios turėjo būti išvežtos (eksportuotos) perdirbti iš Lietuvos. Viena iš pagrindinių herojų istorijoje – „Atliekų tvarkymo centras“ (ATC) – kineskopų duženas pristatydavo minėtajai „Lithuanian Glass Recycling“. Pastaroji šias duženas, manoma, maišydavo su paprastu stiklu, - pranešime rašė M. Varaška. - Aiškumo dėlei verta paminėti, kad gausybę kenksmingų medžiagų turinčių televizorių kineskopų perdirbimas yra griežtai reglamentuotas šalyje galiojančiais teisės aktais: jį atlikti gali tik specialią įrangą turinčios gamyklos. Ypač žmogui ir aplinkai kenksmingi senesnės kartos televizorių kineskopai, kuriuos gaminant buvo naudojamas kadmis, taip pat juose yra švino oksido.“
Panašių įmonių vien LR Aplinkos apsaugos agentūros valdomame registre yra dešimtys. Atitinkamai jos išveža (kaip žymima dokumentuose) tūkstančius tonų įvairių atliekų ir iš to gauna milijonus litų iš gamintojų, importuotojų ir gyventojų mokesčių.
Kaip žinia, už atliekų sutvarkymą, laikantis ES teisės aktų, mūsų šalyje moka televizorius pardavinėjančios įmonės, kurios paveda tai atlikti atliekų surinkimo ir perdirbimo veiklą vykdančioms bendrovėms ir gauna už tai specialias pažymas.
Siūlo griežtinti eksportuojamų atliekų kontrolę
atliekų išvežimo procedūros, taip pat sankcijos jų pažeidėjams,
užtikrinant atliekų tvarkymo viešumą ir prieinamumą suinteresuotiems
asmenims“, - siūlė Elektronikos Platintojų asociacijos vadovas.
Jo nuomone, panašius didelio masto savivaliavimus padėtų pažaboti tik griežtinamos atliekų išvežimo procedūros, taip pat sankcijos jų pažeidėjams, užtikrinant atliekų tvarkymo viešumą ir prieinamumą suinteresuotiems asmenims.
Gamintojų bei importuotojų atstovai (Elektronikos platintojų asociacija, VšĮ „Žaliasis taškas“, Padangų importuotojų organizacija, Lietuvos autoverslininkų asociacija ir kitos) Aplinkos ministerijai yra pateikę siūlymų, kad tam tikrų atliekų išvežimo srautai (stiklas, baterijos) būtų privalomai tikrinami, pasitelkiant gamintojų importuotojų, sveikatos apsaugos, vietos bendruomenių atstovus.