Su brakonieriais žaidžia lyg šachmatais
Prevencinėje priemonėje naktį iš ketvirtadienio į penktadienį iš viso dalyvavo septynios brigados. Aplinkos apsaugos inspektoriai iš Kauno, Vilniaus ir Alytaus kateriais ir motorinėmis valtimis „šukavo“ visas marias, po vandeniu ieškodami tinklų bei nelegalia žvejyba besiverčiančių asmenų. Taip pat buvo tikrinamas Nemunas ties Kauno mariomis. Aplinkosaugininkai suteikė progą GRYNAS žurnalistui su dviem inspektoriais dalyvauti kiaurą naktį trukusiame reide.
Kauno regiono aplinkosaugininkai startuoja vidurnaktį iš vieno šalia „Jachtklubo“ esančio uosto. Operacijos vadovas T.Barkauskas iš karto atkreipia dėmesį į uoste besisukiojančius du įtartinus vyrus. Tomui šie asmenys yra matyti ir jis baiminasi, kad jie yra brankonierių informatoriai ir pamatę aplinkosaugininkus iš karto įspėja savo bendrininkus.
Daugiausia brakonieriai Kauno mariose veikia pavasarį, balandžio ir gegužės mėnesiais, neršto metu. Pažeidėjai stato savo tinklus arčiau kranto, nerštavietiese. Aplinkosaugininkų kateriai reido metu plaukioja pakrantėmis. Norėdami rasti tinklus į vandenį išmeta vadinamąją „katę“ – ilgą virvę, ant kurios galo yra sunki metalinė plokštelė ir katės nagus primenantys kabliai. Jų pagalba aptinkami ir ištraukiami brakonierių tinklai.
„Tinklai statomi tiesia linija, jų ilgis siekia iki 100 metrų. Mes turime plaukioti vingiais, nes nežinome, kuriomis kryptimis tie tinklai išdėstyti. Aptikę juos surenkam ir išvežam sunaikinti“, - aplinkosaugininkų darbo smulkmenas išdėsto operacijos vadovas Tomas.
Ne pirmus metus aplinką saugantys vyrai teigia jau pripratę prie įvairių oro sąlygų. Būtent šio reido metu oras buvo tobulas – vėjas nestiprus, šiek tiek debesuota, tačiau mėnulis švietė gana ryškiai apšviesdamas vandenį.
„Natūralu, kad pasitaiko įvairių oro sąlygų. Būna, kad papuolame į tikras audras, va tada tai būna smagu“, - juokiasi R. Dobilas.
Nori, kad pažeidėjų visai neliktų
Labai pasisekė - ši naktis rami. Krantuose matyti pavienės švieselės, palankios oro sąlygos pritraukė ir daugybę žvejų, kurie miegą iškeitė į naktinį pasisėdėjimą su meškere.
Tačiau šiame reide žvejai aplinkosaugininkų beveik nedomina. Mėgėjiškai žvejoti su meškere Kauno mariose galima. Visai neseniai tinklų statymas irgi buvo leidžiamas, tačiau 2013 metais naujos Verslinės žvejybos vidaus vandens telkiniuose taisyklės nustatė, kad verslinė žvejyba Kauno mariose ir Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės aukštutiniame baseine yra draudžiama. Šiuo būdu žvejojantys asmenys tapo brakonieriais ir aplinkosaugininkų darbas juos aptikti ir bausti.
„Mes tiesiog saugome gamtą, norime mažinti nelegalią žvejybą, kad brakonierių visai neliktų. Man asmeniškai nėra didelio azarto sugauti brakonierių ar sugauti jų kuo daugiau. Jei jų čia nebūtų, mes galėtume didesnį dėmesį skirti šiukšlinimo ar medžioklės taisyklių pažeidimimams. Žinoma, darbas naktį mariose turi tam tikro žavesio, įgauname patirties, žinome, kur yra žuvingos vietos, kur buriuojasi žvejai“, - savo darbą apibūdina katerio vairuotojas Rytis.
Abu vyrai įdėmiai stebi vandenį, ar nėra brakonierių valtyse ar krantuose. Aptaria kiekvieną įtartiną švieselę ar tamsoje įžiūrėtą jachtą ar valtelę, kelia versijas, juokauja. Pareigūnai žino kiekvienos Kauno marių įlankos ar vingio pavadinimą ir jų atsiradimo kontekstą, nurodo, kur yra didžiausios nerštavietės. Speciali technika jiems nurodo, kur yra Nemuno vagos, koks jų gylis. Įranga taip pat praneša apie šalia katerio esančių žuvų tankumą.
Vienam mieliau žvejyba, kitam - medžioklė
Vyrus vienija aistra darbui, abu puikiai sutaria ir dirba komandiškai. Turbūt natūraliai nuskamba šio straipsnio pradžioje aprašyta frazė apie vieningą komandą, kurioje šiuo atveju yra tik du nariai.
Klausantis vyrų naktis nepastebimai prabėga, pradeda po truputį švisti. Karts nuo karto Tomas susisiekia radio ryšiu su kitais reide dalyvaujančiais inspektoriais. Operacijos rezultatai priverčia susimąstyti. Per visą naktį tik viena pareigūnų valtis užkabino pastatytus tinklus, kurie, spėjama pagal būklę, buvo palikti seniai.
Saulei kylant, reido pabaigoje, susitinka visos dalyvaujančios komandos. Vyrai diskutuoja, ar tie uoste matyti vyrai įspėjo brakonierius apie vykstantį patikrinimą ir šie spėjo pasislėpti ar tiesiog sumažėjo nelegalių veikų skaičius Kauno mariose. Reido vadovas pasidžiaugia, kad pirmą kartą pavyko suorganizuoti tokį reidą, kuriuo metu dalyvavo skirtingų miestų aplinkosaugininkai ir buvo kruopščiai patikrintos beveik visos marių pakrantės bei dalis Nemuno.