„Pagal galiojančius reikalavimus, nauji pastatai ar jų dalys turi būti ne žemesnės kaip C energinio naudingumo klasės. Pernai daugiau kaip 10 proc. naujų pastatų buvo išduoti aukštesnės energinio naudingumo klasės sertifikatai. Rinkos tendencijos rodo, kad vartotojai nori gyventi energiškai efektyvesniuose, kokybiškesniuose būstuose“, – sakė aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.
2013 metais Lietuvoje buvo užregistruota po vieną A+ ir A energinio naudingumo klasės pastatą, 1 710 B klasės energinio naudingumo pastatų. Iš šio skaičiaus 1 345 B klasės sertifikatai buvo išduoti gyvenamosios paskirties pastatams.
Didesniems nei dviejų butų gyvenamiesiems namams (daugiabučiams) buvo išduoti 173 energinio naudingumo sertifikatai, kurie yra aukštesnės klasės nei buvo reikalaujama.
Iki A trūksta tik atsinaujinančių energijos šaltinių
Be to, Statybos produkcijos sertifikavimo centro specialistų skaičiavimais, daugeliui pastatų iki aukštesnės energinio naudingumo klasės trūksta labai nedaug. Ekspertų nuomone, daugeliui sertifikuotų pastatų nuo B klasės iki, tarkime, A energinio naudingumo klasės dažnai pritrūksta tik vieno elemento – atsinaujinančių energijos šaltinių. Jei ant tokių kokybiškai pastatytų pastatų atsirastų, pavyzdžiui, saulės kolektoriai arba kitos alternatyvios energijos gamybos priemonės, jų skaičiuojamasis energinis efektyvumas iškart padidėtų.
Pastatų energinio naudingumo sertifikavimas Lietuvoje prasidėjo 2007 metais. Nuo to laiko jau yra užregistruoti ir paskelbti 52 877 pastatų energinio naudingumo sertifikatai, iš kurių 24 982 yra tipiniai butų sertifikatai, t.y. sertifikatai, kurie išduodami neatliekant skaičiavimų ir butui priskiriama žemiausia energinio naudingumo klasė.
Nuo 2013 m. sausio 9 d. įsigaliojusios naujos Statybos įstatymo nuostatos numato, kad parduodant arba išnuomojant butą privaloma pateikti pirkėjui arba nuomininkui buto energinio naudingumo sertifikatą.
Papildoma informacija
Pastatai (jų dalys) pagal energinį naudingumą yra klasifikuojami į 9 klases: A++, A+, A, B, C, D, E, F, G. A++ klasė yra laikoma aukščiausia, ji žymi energijos beveik nevartojantį pastatą ar jo dalį. A+, A ir B klasės pastatai yra mažai energijos naudojantys pastatai. Juos taip pat galima vadinti energiškai efektyviais.
Sertifikuotus pastatus registruoja ir skelbia, tipinius butų sertifikatus išduoda, pastatų energinio naudingumo sertifikavimo ekspertus atestuoja Statybos produkcijos sertifikavimo centras. Visa informacija ir registrai skelbiami interneto svetainėje www.spsc.lt.
Buto sertifikatas gali būti išduodamas viso namo energinio naudingumo sertifikato pagrindu.
Ar namas yra sertifikuotas, galite pasitikrinti SPSC registre.
Surasti namą sertifikavusį ekspertą galima šiame SPSC registre.
Statistika
2014 m. sausį paskelbti 966 pastatų energinio naudingumo sertifikatai, neskaitant tipinių butų sertifikatų. A++ ir A+ energinio naudingumo klasės pastatų nebuvo užregistruota, tačiau buvo užregistruotas vienas A energinio naudingumo klasės pastatas ir 125 B klasės energinio naudingumo pastatai.
Per 2013 metus iš viso užregistruoti ir paskelbti 16 522 pastatų energinio naudingumo sertifikatai, neskaitant tipinių butų sertifikatų. Buvo užregistruotas vienas A+ energinio naudingumo klasės pastatas, vienas A energinio naudingumo klasės pastatas ir 1 710 B klasės energinio naudingumo pastatų.
2012 metais užregistruoti ir paskelbti 3 966 pastatų energinio naudingumo sertifikatai. Užregistruotas vienas A energinio naudingumo klasės pastatas ir 994 B klasės energinio naudingumo pastatai.