Šiaurės Lietuvoje, Pakruojo rajono ūkyje, aptikta genetiškai modifikuotų (GMO) rapsų pėdsakų. Jeigu įtarimai pasitvirtintų, tai būtų pirmas toks atvejis Lietuvoje.
GMO atsiradimo versijos
Valstybinės augalininkystės tarnybos direktoriaus pavaduotojas Arvydas Basiulis GRYNAS.lt informavo, kad kasmet pagal vykdomą genetiškai modifikuotų augalų rizikos kultūrų pasėlių stebėsenos programą paimami 25 rapsų sėklų pavyzdžiai genetinei modifikacijai nustatyti. Tai padaryta ir šiemet. Viename iš paimtų mėginių rasta 0,03 proc. GMO pėdsakų. Pakartotinai buvo paimti mėginiai iš įtariamo GMO rapsų ūkio sėklų tiekėjo ir kitų dalyvių, pas kuriuos pateko rapsų produkcija.
„Pašaruose yra nemažai naudojama GMO. Tiriamas mėginys buvo paimtas iš ūkininko mašinos, vežant rapsus į perdirbimą. Jeigu sakykime toje mašinoje buvo vežti kokie pašarai ar dar kažkas, galėjo būti taip, kad užsikrėtė. Prielaidų visokiausių gali būti, bet šiandien tai yra labai minimalus kiekis“, - teigė A. Basiulis.
Atliekamas tyrimas turėtų vidutiniškai trukti iki kelių savaičių. Po to turėtų paaiškėjo jo rezultatai.
Žmonių gąsdinti neturėtų
Valstybinės augalininkystės tarnybos direktoriaus pavaduotojas GRYNAS.lt patikino, kad rastas GMO kiekis rapsuose yra labai mažas. Reikia turėti galvoje ir galimą paklaidą.
„Jeigu jūs dabar nueitumėte į parduotuvę ir pasiimtumėte rapsų aliejaus butelį, ten, kur yra daugiau kaip 0,9 proc. GMO, jūs pamatytumėte užrašą, kad produktas pagamintas iš genetiškai modifikuotų organizmų. O čia buvo rasta vežtose perdirbti rapsų sėklose 0,03 proc. GMO. Tai yra tik pėdsakai. Kol kas yra daugiau triukšmo, nei grėsmės“, - sakė A. Basiulis.
Anot jo, kai kuriose ES šalyse bulvėse ir kukurūzuose leidžiama naudoti GMO.
„Vienos šalys GMO leidžia, kitos neleidžia. Sakykime, Lietuva yra labai konservatyvi šalis, kuri kategoriškai tai draudžia. Bet mes turime bendrą rinką su ES, kitose valstybėse leidžiama GMO naudoti pašarų gamyboje ar perdirbimui į biodyzeliną, tai jeigu ūkininkas, nuvažiavęs į Vokietiją ar Prancūziją, atsivežė iš ten sėklų, ką jis atsivežė ir pasisėjo didelė problema nustatyti“, - dėstė A. Basiulis.
Už GMO rapsus baudos siekia kelis tūkstančius litų
„Tiek ES, tiek ir Lietuvoje draudžiamas bet koks GMO rapsų auginimas. GMO rapsas autorizuotas tiktai maistui ir pašarams“, - paaiškino O. Pivorienė, pasiteiravus, kaip sprendžiamas klausimas, kai vienose šalyse tam tikrų rūšių GMO naudojimas yra leistinas, o kitose draudžiamas.
Pagal teisės aktus, reglamentuojančių GMO naudojimo reikalavimų pažeidimą, jeigu Lietuvos ūkyje įtarimų sukėlę rapsų mėginiai iš tikrųjų turėtų GMO, ūkio savininkui grėstų nuo 1 iki 5 tūkst. litų piniginė bauda.
Dauginamosios medžiagos, turinčios GMO, kurių naudojimas neįteisintas ES, priemaišų tiekimas rinkai pažeidėjui užtraukia nuo 2 iki 5 tūkst. litų baudą. Ne daugiau kaip pusės hektaro ploto GMO augalų, kurių auginimas neįteisintas ES, auginimas su tiekimu rinkai tikslais užtraukia nuo 1 iki 2 tūkst. litų baudą.