Antradienio rytą gamtininkas Tomas Kižas portalo GRYNAS.lt „Facebook“ profilio sienoje pasidalino naujiena apie Lietuvoje pastebėtus raudonausius vėžlius, kurie įprastai gyvena JAV pietinėje dalyje ar Meksikoje.
„Žmonės dažnai nusiperka vos degtukų dėžutės dydžio vėžliuką, tačiau nesusimąsto, ar dėl informacijos stokos nežino, jog jie užauga beveik iki 30 centimetrų. Pats didžiausias aptiktas šios rūšies vėžlys siekė 27 centimetrus. Gerai, jei nusibodusius ir peraugusius savo augintinius šeimininkai atiduoda į zoologijos sodus ar specialistams, žinantiems, kaip su jais elgtis, tačiau pasitaiko atvejų, kai vėžliai yra tiesiog paleidžiami į artimiausia pievą“, – tvirtino gamtininkas.
„Kadangi pastaroji rūšis gali ilgai išgyventi be vandens, individai sugeba susirasti sau vandens telkinį ir jame apsigyventi. Pastarieji vėžliai yra visaėdžiai, t.y. minta tiek augaliniu maistu tiek bestuburiais, žuvimis ar varlėmis, taigi vasara išgyventi jiems nėra sudėtinga. O neretas vėžlys sugeba ir peržiemoti mūsų klimato juostoje“, - aiškino T. Kižas.
Kiek tiksliai skirtingų vėžlių rūšių ir atskirų individų gyvena Lietuvoje, duomenų nėra, tačiau, neoficialiais duomenimis, kaimyninėje Latvijoje buvo aptikta net 7 rūšių vėžlių.
„Viena vertus, biologinė įvairovė nėra blogai, tačiau pastaroji rūšis sėkmingai konkuruoja su visoje Europoje retais baliniais vėžliais. Europos Sąjungoje jau uždrausta pastarųjų vėžliukų prekyba. Sakysite, kad jų galima įsigyti zooparduotuvėse? Įsižiūrėkite atidžiau – ten parduodami geltonausiai arba geografinai vėžliai, kurie negali peržiemoti mūsų krašte“, – teigė T. Kižas.
Kol kas raudonausiai vėžliai Lietuvoje – pavieniai reti atvejai, tačiau, gamtininko teigimu, raudonausių vėžlių populiacijos Lietuvoje gali plėstis. „Nenustebkite vasarą iškylaudami prie ežero išvydę galbūt savo kaimyno pamestinuką raudonomis ausimis“, - perspėjo T. Kižas.