Bijo, kad plis ligos
Skaitytojas Andrius GRYNAS.lt redakcijai atsiuntė nuotraukų, kuriose nufotografuotas apleistas pastatas be langų ir durų. Šalia pūpso kalnai šiukšlių, kurias ištaršęs vėjas, šiukšlėse besikapsto paukščiai, o gal ir benamiai žmonės. Anot vietinio gyventojo, ši problema nėra nauja ir visiems seniai žinoma, tačiau šiukšlynas kasmet tik didėja, o tvarkytojų neatsiranda.
„Miestelio viduryje, vos už kelių šimtų metrų nuo savivaldybės, stovi apleistas pastatas, apverstas šiukšlėmis. Atšilus orams, aplinkiniai gyventojai skundžiasi nuo šiukšlyno sklindančiais blogais kvapais ir baiminasi, kad nepradėtų plisti kokios nors ligos. Anksčiau toje vietoje stovėjo šiukšlių konteineriai, tačiau kažkas atvažiavę iškratė iš jų visas šiukšles tiesiog ten, vietoje, o pačius konteinerius išsivežė“, - laiške rašo Andrius. Anot jo, dėl šios problemos skųstasi net rajono merui, tačiau jokių veiksmų nebuvo imtasi.
Sutvarkė, bet vėl prišiukšlino
Savo ruožtu Alytaus rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vedėjos pavaduotoja Vitana Bručienė teigė, kad skaitytojo minimas pastatas ir sklypas priklauso įmonei „Jonaras“, tačiau šiuo metu sklypas yra parduodamas.
„Daugų seniūnija ragino aptverti nuosavybę, tačiau į raginimą nebuvo atsižvelgta. Pernai seniūnija akcijos „Darom“ metu aptvarkė teritoriją. Vadovaujantis nustatyta tvarka, pastatas yra pripažintas netinkamu naudojimui, todėl savininkas nemoka rinkliavos už atliekų tvarkymą, prie pastato nėra šiukšlių konteinerių“, - sakė V. Bručienė.
O perklausus, kam vis tiktai priklausytų šiukšlyną sutvarkyti, ji teigė, kad tai turėtų padaryti patys savininkai. „Sutvarkyti priklauso savininkui. Savivaldybėje nėra Viešosios tvarkos skyriaus, seniūnas kreipsis į Alytaus aplinkos apsaugos departamentą“, - patikino savivaldybės darbuotoja.
Alytaus rajono agentūros vyresn. specialistas Martynas Zienius GRYNAS.lt teigė, kad iš gyventojų agentūra nėra gavusi skundų dėl apšiukšlintos vietovės, tačiau jeigu tik turėtų tikslų vietos adresą galėtų ten nuvykti ir patikrinti. Jeigu paaiškėtų, kad privačioje žemėje įsikūręs šiukšlynas, aplinkosaugininkai ieškotų, kam priklauso ta teritorija ir įpareigotų savininkus susitvarkyti.
„Baudų niekas nenori, todėl, manau, apsitvarkytų, jeigu nurodytume tai jiems padaryti“, - sakė gamtos apsaugos inspektorius. Jis informavo, kad vietiniai gyventojai, užfiksavę apterštą teritoriją, turėtų atvykti į agentūrą arba bent jau paskambinti bendruoju telefonu 8~315, 56739 ir apie pastebėtą pažeidimą informuoti.
Baudos - nevaikiškos, tačiau nubaustųjų nedaug
Išpylus atliekas į aplinką ir ją užteršus, taikomi tokie žalos atlyginimo tarifai: už nepavojingų atliekų toną – 4 344 eurai, pavojingų – 10 426 eurai. Šalia žalos aplinkai yra skiriama ir administracinė bauda, kuri priklauso nuo atliekų kiekio, jų rūšies, teritorijos jautrumo ir pan.
Išmetus iki vieno kubinio metro nepavojingų atliekų, gresia įspėjimas arba bauda nuo 28 iki 57 eurų. Jeigu toks pats kiekis atliekų išmetamas šalia vandenviečių, rezervatuose, nacionaliniuose parkuose, šalia saugomų gamtos ir kultūros objektų, taikoma nuo 57 iki 115 eurų bauda. Baudos gerokai didesnės, jeigu aplinka užteršiama pavojingomis atliekomis (ne daugiau nei vienas kubinis metras) – nuo 86 iki 173 euro, arba 115 iki 231 euro (jei pavojingomis atliekomis atsikratoma šalia vandenviečių, saugomose teritorijose ir pan.).
Baudų dydžiai atitinkamai kyla, jei į aplinką yra išmetama daugiau nei vienas kubinis metras atliekų.