Taip pat, siekiant užtikrinti elektros linijų ir gyventojų saugumą, LESTO primena, kad apsaugos zonose vykdomus darbus būtina suderinti – nesuderinus su bendrove, negalima kasinėti, genėti želdinių ar kirsti medžių, kurie gali užvirsti ant elektros oro linijų.
Už po laidais augančius medžius atsakingi jų savininkai
Įstatymuose atsakomybė ir pareigos už želdinių genėjimą prie elektros laidų numatytos ir bendrovei LESTO, ir gyventojams bei žemės naudotojams, kurių želdiniai auga šių linijų apsaugos zonose ar šalia jų. LESTO medžius ir krūmus kerta ir geni valstybiniuose ir privačiuose miškuose, taip pat nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, draustiniuose, kuriuose nutiestos elektros oro linijos.
Vyrauja klaidinga nuomonė, kad „LESTO vis tiek iškirs medžius po laidais“. Medžiai yra privačių valdų savininkų ar jos naudotojų nuosavybė, todėl jie yra atsakingi už jų priežiūrą.
Medžiams siekiant laidus reikia pranešti elektros tiekėjui
Gyventojai jokiu būdu negali imtis kažkokių veiksmų savo nuožiūra, nesuderinę su LESTO. Tai labai pavojinga – kyla grėsmė ir asmens, ir aplinkinių saugumui. Be to, nesuderinus darbų, gresia bausmė už žalą saugotiniems želdiniams. Saugotinais gali būti pripažinti visi medžiai, išskyrus vaismedžius, vaiskrūmius, todėl prieš imantis želdinių genėjimo darbų, būtina išsiimti leidimą vietos savivaldybėje, suderinti darbus su LESTO.
Jei gyventojai akivaizdžiai mato, kad medžių šakos jau liečia laidus ar medžiai yra pavojingai pasvirę, apie tai turėtų pranešti LESTO bendruoju klientų aptarnavimo telefonu 1802. Šiuo telefonu galima pasiteirauti ir dėl žemės kasimo darbų, gauti informaciją kitais aktualiais elektros energijos tiekimo klausimais.
Dažniausiai elektra į gyventojų namus ar sodybas atkeliauja 0,4 kV įtampos oro linijomis. Tokios įtampos oro ir kabelių linijų apsaugos zona sudaro po 2 metrus į abi puses. Atitinkamai, jei elektros linijų įtampa aukštesnė, atstumai turi būti dar didesni: 10 kV įtampos oro linijų apsaugos zona sudaro 10 metrų, 35 kV linijų apsaugos zona – 15 metrų.
Neprižiūrėti želdiniai lemia pusę elektros tiekimo sutrikimų
Ne mažesnis pavojus tyko gyventojų, atliekančių žemės kasimo darbus – požeminio elektros kabelio apsaugos zonoje galima kasti tik iki 30 centimetrų gylio, o kabelio apsaugos zonoje (po 1 metrą į kiekvieną pusę) apskritai nerekomenduojama kasinėti, kadangi dėl grunto judėjimų kabelio gylis gali kisti. Prieš atliekant žemės kasimo darbus būtina įsitikinti, ar po žeme nėra kabelių linijų. Atliekant kasimo darbus kabelio apsaugos zonoje, reikia pasirūpinti LESTO leidimu.
Iš viso šiais metais LESTO iki rugpjūčio 22 d. gyventojams ir verslo įmonėms jau surašė 4779 įspėjimus ir 270 administracinės teisės pažeidimo protokolų dėl nesuderintų žemės kasimo, statybos, želdinių genėjimo ar kitų darbų elektros skirstomojo tinklo apsaugos zonose.