„Bet kuriuo atveju Seimo statuto pažeidimas jau yra“, – pirmadienį BNS sakė Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas konservatorius Valentinas Stundys.
„Jeigu faktai pasitvirtins, tai šiurkštus Statuto pažeidimas“, – teigė kitas Seimo opozicijos atstovas, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis.
Medžioklės įstatymo pataisas Seimas po kelių nesėkmingų balsavimų priėmė balandžio 25 dieną. Netrukus po to buvo surinkti 29 parlamentarų parašai, kad priimtas teisės aktas nebūtų perduotas pasirašyti prezidentei, kol Seimo Etikos ir procedūrų komisija nepateiks išvados, ar nebuvo pažeista įstatymų leidybos procedūra.
Opozicijos atstovai atkreipė dėmesį, socialdemokratas Bronius Bradauskas nevykdė etikos sargų nurodymo nusišalinti nuo balsavimo dėl šio įstatymo. Mat būdamas Žvejų ir medžiotojų draugijos pirmininku jis galėjo įsivelti į interesų konfliktą. Be to, paaiškėjo, kad balsuojant dėl įstatymo priėmimo salėje nebuvo aplinkos ministro „tvarkiečio“ Valentino Mazuronio, nors balsavimo sistema rodo, kad jis susilaikė dėl minėto dokumento.
Pagal Seimo statutą, jeigu 29 Seimo nariai motyvuotu raštu kreipiasi į Seimą dėl, jų manymu, priimant įstatymą padarytų Seimo statuto pažeidimų, teisės akto pasirašymas sulaikomas.
Etikos ir procedūrų komisija per penkias darbo dienas turi pateikti Seimui išvadas dėl galimų pažeidimų ir pasiūlymus.
„Kol Etikos ir procedūrų komisija nepateikė savo išvadų, Seimo pirmininkas neperduoda įstatymo pasirašyti prezidentui“, – rašoma Statute.
Tuo metu Medžioklės įstatymas į Prezidentūrą išsiųstas balandžio 26 dieną, BNS informavo Seimo Dokumentų departamento direktorė Irena Perkauskienė.
„Kaip visuomet parengtą dokumentą išsiuntėme, o rašto apie surinktus parašus mes negavome“, – teigė ji.
Seimo pirmininko sekretoriato vadovas Egidijus Rumbutis BNS tvirtino, kad nesusipratimas įvyko dėl aiškios tvarkos nebuvimo.
„Veiksmas (parašų rinkimas dėl įstatymo sustabdymo ir dokumento pasirašymas – BNS) vyko vienu metu. Dėl aiškios tvarkos nebuvimo taip atsitiko. Bet kokiu atveju Seimas turės galimybę dar kartą balsuoti dėl šio įstatymo“, – sakė E.Rumbutis.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė Medžioklės įstatymą dėl procedūrinių pažeidimų vetavo.
„Jeigu Seimo pirmininkas pažeidė statutą, jis neturėtų išvengti atsakomybės. Visi privalo laikytis Seimo statuto, taip pat ir parlamento vadovas. Prašysime Seimo Etikos ir procedūros komisijos išsiaiškinti visas aplinkybes“, – kalbėjo liberalas E.Masiulis.
Etikos sargų vadovas V.Stundys pabrėžė, kad surinkus parašus, net jeigu Etikos komisija per numatytą terminą nebūtų priėmusi jokio sprendimo, įstatymo išsiuntimas prezidentei privalėjo būti sustabdytas.
Seimo etikos sergėtojai gegužės 2 dieną priėmė sprendimą siūlyti Seimui perbalsuoti dėl Medžioklės įstatymo.