„Ataskaita apie dabartinę Europos aplinkos būklę – tai, ko mums šiuo metu labai reikia, kad galėtume įvertinti ir aptarti, kokie mūsų tikslai, ką turime ir ką galime realiai nuveikti“, – sakė K.Trečiokas per Europos aplinkos agentūros (EAA) parengtos ataskaitos pristatymą. Ji verčia visus europiečius, pasak ministro, galvoti apie permainas.
Ataskaitoje padaryta išvada, kad siekiant įveikti sudėtingus iššūkius, su kuriais susiduria Europa, ir įgyvendinti ES 2050 m. viziją apie geresnį, bet planetos galimybių neviršijantį gyvenimą, reikia platesnio užmojo aplinkos politikos, geresnių žinių ir išmintingesnių investicijų svarbiausioms sistemoms – maisto pramonės, energetikos, būsto, transporto, finansų, sveikatos ir švietimo – iš esmės pertvarkyti.
Apie tai kalbėjo ataskaitą „Europos aplinka: būklė ir raidos perspektyvos 2015“ pristatęs EAA vykdomasis direktorius dr. Hansas Bruyninckx‘as. „Šis leidinys – tai ne dviejų šimtų dešimties EAA darbuotojų, bet ES šalių aplinkosaugos institucijų, teikusių medžiagą ataskaitai, triūsas“, – pažymėjo H. Bruyninckx‘as.
Dabar, pasak EAA vadovo, dėl sumažėjusios taršos akivaizdžiai yra pagerėjusi Europos oro ir vandens kokybė, bet daug rūpesčių kelia prastėjantis dirvožemio derlingumas, žemės eikvojimas ir klimato pokyčiai. Tai pasakytina ir apie Lietuvą. Medžiagą apie mūsų šalį ataskaitos rengėjams pateikė Aplinkos apsaugos agentūra (AAA).
Per ataskaitos pristatymą nemažai kalbėta apie aplinkos būklę Lietuvoje. Jos esminius pokyčius ir iššūkius aptarė AAA Aplinkos būklės vertinimo departamento direktorius Mindaugas Gudas. Naują Nacionalinę aplinkos apsaugos strategiją apžvelgė Aplinkos ministerijos Ekonomikos ir tarptautinių ryšių departamento direktorė Vilija Augutavičienė, o su Kraštovaizdžio ir biologinės įvairovės išsaugojimo veiksmų planu supažindino Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos skyriaus vedėjo pavaduotoja Lina Čaplikaitė-Denisovienė.
Renginio dalyvių nuomone, naujausių duomenų ir faktų apie dabartinę Europos aplinkos būklę analize pagrįsta EAA ataskaita turėtų paskatinti plačias diskusijas apie būtinybę iš esmės atsižvelgti į šios būklės vertinimo rezultatus.