Idėjos autoriai sukūrė paprastą apskritą filtrą, kuris patamsėja nuo suodžių. Bet kas su standartiniu mobiliuoju telefonu gali šį filtrą nufotografuoti greta keliais tamsumo lygiais suskirstytos skalės ir išsiųsti į centrinę sistemą trumpąja žinute ar elektroniniu laišku.

Anot Martino Lukaco, vieno iš pelno nesiekiančios organizacijos "Nexleaf Analytics" įkūrėjų, tokie veiksmai ir pačiam į stebėjimų tinklą įsijungusiam žmogui padeda suvokti, kiek jo aplinkoje taršos, praneša "LiveScience".

Suodžių stebėjimas susijęs ne tik su klimato kaita, bet ir su tuo, kad jie nesunkiai gali sukelti rimtas kvėpavimo problemas, dėl kurių, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet miršta pusantro milijono žmonių.

Jei "Nexleaf Analytics" sulauks finansavimo, bus atrinkta pradinė Kalifornijos valstijoje gyvenančių dalyvių grupė, seksianti teršalų lygį bet kur, kur tą dieną bus - autobusų stotelėse, bendruomenės centruose, mokyklose, žaidimų aikštelėse.

M. Lukaco teigimu, gali būti sukurta ir aplikacija "iPhone", tačiau kol kas kūrėjai specialiai koncentruojasi į ne tokias pažangias technologijas, kuriomis dažniau naudojasi ir besivystančių šalių gyventojai.

Pavyzdžiui, Indijoje vien netinkamai kūrenamos viryklės išmeta daugybę suodžių. Tuo metu JAV tokių teršalų šaltiniai dažniausiai yra sunkvežimiai, autobusai.

Indijoje "Nexleaf Analytics" filtrai jau buvo pritaikyti - stebėjimams 500 namų ūkių, kuriems Jungtinės Tautos įteikė mažiau teršalų išmetančias virykles. Patvirtinus idėjos veiksmingumą, naujos viryklės įteiktos iš viso 10 tūkst. namų ūkių.

Anot projekto rengėjų, patamsėdavę filtrai taip pat pasiuntė aiškų ženklą Indijos moterims apie tai, koks pavojus kyla jų sveikatai dėl viryklių, prie kurių praleidžiama didelė dienos dalis.