Vandens taršos smulkiomis iki 5 mm dydžio plastiko dalelėmis problema žinoma jau senai. Plastmasė – tai dažniausiai pasitaikanti atlieka vandenyne, sudaranti 60-80 % kitų atliekų kiekio. Daugelis vandenynų gyvūnų neskiria įvairiaspalvių plastmasės gabalėlių nuo maisto ir tampa plastiko atliekų aukomis. GRYNAS.lt jau rašė, kad prariję plastiką žūsta net banginiai.
Puiki „kempinė“ nuodingiausioms medžiagoms
Kitas Plimuto universitete atliktas tyrimas parodė, kad iki 78 proc. plastmasės atliekose esančių medžiagų įrašytos į JAV Aplinkos apsaugos agentūros pavojingiausių taršos šaltinių sąrašą. Vienas iš tyrimo bendraautorių, Ričardas Tomsonas, teigė: „Žvelgiant iš chemijos pusės, šie junginiai (esantys plastike, - red. past.) inertiški, tai leidžia jiems kauptis organizme. Mūsų laboratoriniai jūros faunos tyrimai įrodė - smulkios plastikos dalelės ją veikia neigiamai.“
Be to, ypač mažos plastiko dalelės turi dar vieną pavojingą savybę – jos gali tapti savotiška kempine, surenkančia kitus cheminius teršalus, tokius kaip buitinės chemijos ar agrochemijos likučiai. Tai, be abejo, tik didina ardomąjį plastiko atliekų poveikį gamtai.
Plastikas... dušo želėje?
Tai iš kur jūrose ir vandenynuose tiek plastiko atliekų? Paskaičiuota, kad dešimtadalis iš kasmet pagaminamų 260 mln. tonų plastikų galiausiai atsiduria vandenyne. Ir tik 20 proc. to kiekio patenka į jūras bei vandenynus iš laivų. Visą kitą sudaro nuo krantų patekusios atliekos, kurios nešamos srovių gali nukeliauti tūkstančius kilometrų ir pasiekti net švariausias pakrantes.
Deja, su nuotekomis į vandenį patenka ir plika akimi nematomas priešas. Plastikų mikrogranulės, naudojamos kaip šveičiamosios dalelės dušo želėje arba kosmetinėse priemonės yra toji tarša, su kuria sunkiausia kovoti ir kuri labai lengvai keliauja iš organizmo į organizmą.
Kai kurie kosmetikos gamintojai jau dabar riboja plastiko granulių naudojimą. Kai kurių veiksmų žada imtis ir ES, tačiau nereikia pamiršti, kad Europa toli gražu nėra didžiausia vandenynų teršėja, be to, kaip rodo patirtis, visi pokyčiai gerinantys padėtį aplinkosaugoje, bet galintys pažeisti stambių gamintojų interesus, visuomet labai sunkiai skinasi kelią.
Todėl belieka pirmiausia patiems būti sąmoningiems ir atostogaujant prie jūros ar vandenyno elgtis taip, kad jūsų plastikas nesugrįžtu į Jūsų lėkštę.