Antarktidą gaubiančio ledo lukštas vietomis siekia net 3 kilometrus storio.
Organizacija „British Antarctic Survey“ sukūrė kompiuterinės grafikos modelį „Bedmap2“, kuriame Antarktidos kontinentas vaizduojamas be ledo.
Topografiniai duomenys šiam modeliui 7 metus buvo renkami palydovu ICESat (Ice, Cloud and Land Elevation Satellite) ir kelerius metus specialiu lėktuvu su radaru ir lazeriu vykdytais skrydžiais pagal NASA projektą „Operation IceBridge“. Vykdant šiuos stebėjimus, buvo matuojamas jūros ledo ir sausumos ledynų storis.
„Bedmap2“ buvo sukurtas dar 2001 m. pasaulį išvydusio pirmtako „Bedmap1“ pagrindu. Naujoji versija buvo papildyta 25 mln. matavimų, kurie iš oro, kosmoso ir ant žemės buvo atlikti per 2 dešimtmečius.
„Operation Icebridge“ skrydžiai lėktuvu buvo vykdomi virš daugelio atšiauriosios Antarktidos sričių – įskaitant ir tas, kuriose anksčiau niekad nebuvo lankytasi.
Rezultatas – analogų neturintis itin detalus topografinis Antarktidos žemyno vaizdas be kontinentą dengiančios ledo ir sniego plutos. O jis – visiškai kitoks nei mums įprasta.
Modelis skirtas ne vien pasigrožėjimui neregėtomis Antarktidos atodangomis. Jame sutalpinta informacija turi ir praktinės reikšmės: ji padės mokslininkams paaiškinti, kodėl gigantiški poliariniai ledynai tirpsta ir juda taip, o ne kitaip, ir kokiu būdu jie gali paskandinti mus potvyniuose, jei nesiliausime šiltinti planetos klimato.
Pažiūrėti, kaip viskas atrodytų be ledo, žinoma, smagu. Visgi geriau tegul tas ledas lieka sveikas, „gyvas“ ir neištirpęs...