„Džiaugiuosi, kad Seimas priėmė mūsų parengtas Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pataisas. Jos leis ir Lietuvoje įvesti vienkartinių pakuočių užstato sistemą“, – sako aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.

Kaip rodo ES valstybių, kurios turi privalomą vienkartinių pakuočių užstato sistemą (Vokietija, Švedija, Estija, Danija ir kt.), patirtis, ši sistema leidžia surinkti itin daug – net 80–90 proc. – tokių pakuočių atliekų. Dėl to sumažėja aplinkos teršimas, gaunamos kokybiškos tinkamos perdirbti pakuočių atliekos. Vienkartinių pakuočių užstato sistema efektyviai veikia Estijoje, o Latvija paskelbė, kad ją įdiegs 2015 metais.

Lietuvoje ši sistema įsigalios 2016 m. vasarį. Iki to laiko, kaip ir ligi šiol, privalomasis užstatas gali būti taikomas tik stiklinėms pakartotinio naudojimo pakuotėms, į kurias pilstomas alus, alkoholiniai, gaivieji gėrimai, mineralinis vanduo ir sultys.
Citata
Vienkartinių pakuočių pardavėjai privalės priimti vienkartinių pakuočių, už kurias nustatytas užstatas, atliekas ir grąžinti užstatą, išskyrus pakuočių pardavėjus, prekiaujančius parduotuvėse, kurių prekybos plotas neviršija 300 kv. m (neskaitant kaimo parduotuvių).

Įsigaliojus vienkartinių pakuočių užstato sistemai, gamintojai ir importuotojai, kurie išleidžia į šalies vidaus rinką alų, alaus kokteilius, sidrą, alkoholinius kokteilius ir nealkoholinius gėrimus (gaiviuosius gėrimus, stalo vandenį, girą), natūralų mineralinį vandenį, šaltinio vandenį, fasuotą geriamąjį vandenį, sultis ir nektarą, supakuotus į pirminę vienkartinę stiklinę, plastikinę ar metalinę pakuotę, kurios talpa didesnė nei viena dešimtoji litro, bet mažesnė nei trys litrai, privalės imti užstatą už šią pakuotę.

Kokios pakuotės bus priimamos?

Užstatas nebus imamas, jei vienkartinės pakuotės talpa bus mažesnė nei dešimtadalis litro, lygi trims litrams arba didesnė nei trys litrai. Išimtis bus taikoma ir iš Lietuvos teritorijos išvežtiems ar eksportuotiems gaminiams, kurių pakuotėms taikoma užstato sistema, nes tokiu atveju pakuočių atliekos susidaro ne Lietuvoje ir gamintojai bei importuotojai neturėtų galimybių grąžinti paimto užstato.

Taip pat išimtis bus taikoma gaminiams, parduodamiems oro, vandens, kelių, geležinkelių transporto priemonių, gabenančių keleivius tarptautiniais maršrutais, valdytojams ar naudotojams, jeigu šie gėrimai yra skirti parduoti ir (arba) vartoti transporto priemonių keleiviams.

Vienkartinių pakuočių pardavėjai privalės priimti vienkartinių pakuočių, už kurias nustatytas užstatas, atliekas ir grąžinti užstatą, išskyrus pakuočių pardavėjus, prekiaujančius parduotuvėse, kurių prekybos plotas neviršija 300 kv. m (neskaitant kaimo parduotuvių), ir prekyvietėse, kioskuose, degalinėse, viešojo maitinimo įstaigose. Vienkartinių pakuočių pardavėjai, kuriems taikoma numatyta išimtis, galės savo pasirinkimu dalyvauti užstato už vienkartines pakuotes sistemoje.

Priimtomis pataisomis patikslintos gamintojų ir importuotojų, pakuočių pardavėjų papildomos pareigos, nustatant reikalavimus, reikalingus užtikrinti tinkamą užstato sistemos funkcionavimą.

Taip pat įtvirtintas reikalavimas gamintojams ir importuotojams gaminių, kurie dalyvauja užstato sistemoje, pakuotę pažymėti specialiu ženklu. Jis turėtų būti visuotinis Lietuvos Respublikos teritorijoje. Gaminius, supakuotus į vienkartinę pakuotę ir nepažymėtus užstato sistemos taikymą nurodančiu ženklu, galima tiekti Lietuvos Respublikos vidaus rinkai, platinti ir parduoti ne ilgiau kaip iki 2016 m. gegužės 1 d.