Kerpių dažnumui nustatyti yra skaičiuojamas substratų skaičius sklype, tas pats ir su samanomis.
Samanų dažnumo įvertinimui reikia nustatyti substratų, ant kurių auga rūšis, skaičių sklype. Tam reikia suskaičiuoti visus medžius ir virtėlius, ant kurių auga rūšis. Vienas medis, kelmas ar virtėlis laikomas vienu vienetu.
Induočiams augalams reikia nustatyti jų augimo plotą (m2). Jei augavietės ribos labai netaisyklingos, tada ji skaidoma į atskirus stačiakampius. Paskaičiavus atskirų stačiakampių plotus ir juos sudėjus, gaunamas visos augavietės bendras užimamas plotas. Jei sklype sutinkami tik pavieniai augantys augalai, taip pat galima juos suskaičiuoti. Jei tam pačiam sklype sutinkamos tos pačios augalų rūšies kelios atskiros radavietės, jų plotai susumuojami ir fiksuojamas bendras jų užimamas tame sklype plotas ar augalų skaičius.
Kokios rūšys rodo miško klestėjimą?
Į visuomeninio miškų būklės monitoringo programą yra įtrauktas ir varliagyvių ir daugumos miško roplių rūšių vietos populiacijų gausos tyrimas. Kuo daugiau žinoti apie šių rūšių gausos dinamiką miškuose tampa vis aktualiau, kadangi naujos miškininkystės technologijos, ypač valksmų diegimas, vietinių kelių plėtra tampa šiems gyvūnams nepalankiais ilgalaikiam išlikimui veiksniais.
Svarbi ir skruzdėlynų „inventorizacija“
Varliagyvių ir roplių vietos populiacijų gausa nustatoma projekto koordinatorių parinktose 5 ar 6 monitoringo atkarpose. Reikia apskaitos metu judėti tokiu greičiu, kad pusės kilometro monitoringo atkarpą nueitumėte per apytikriai 15 minučių. Jų apskaitos atliekamos po kartą pavasario, vasaros ir rudens laikotarpiais.
Registruojami visi apskaitos metu pastebėti ropliai. Santykinė jų gausa vertinama mato vienetu „individų skaičius/500 m“ arba „per 15 minučių registruotas individų skaičius“. Apskaitą reikia atlikti: giedru saulėtu oru šilčiausiu paros metu (geriausia apie vidurdienį).
Kiti miškų būklę charakterizuojantys rodikliai
Negyva mediena. Iš visų negyvos medienos tipų numatyta tirti sausuolius, stuobrius, virtėlius ir kelmus. Turi būti fiksuojama tik stambi negyva mediena. Sausuoliai yra sausi stovintys medžiai dar su šakomis. Stuobriais laikoma stovintys medžių kamienų dalys be viršūnės, be šakų (arba tik su pavienėmis šakomis), aukštesnės nei 1 m.
Virtėliais laikomi ant žemės gulintys medžio kamienai. Prie kelmų priskiriama tiek natūraliai susiformavę (medžiui nulūžus) tiek ir žmogaus nupjautos medžių kamienų dalys iki 1 m aukščio. Turi būti suskaičiuojami visi kiekvienam tiriamam sklype esantys sausuoliai, krūtinės aukštyje storesni nei 30 cm, stuobriai, krūtinės aukštyje storesni nei 15 cm, virtėliai, storesni nei 15 cm ir kelmai, nulūžimo/nupjovimo vietoje storesni nei 30 cm. Negyvos medienos tūris nėra skaičiuojamas.
Valksmai yra daromi medyne norint išvežti per atrankinius kirtimus iškirstus medžius. Tyrimų metu užfiksuojamas naujai atsiradusių valksmų skaičius.
Keliai registruojami tik tuo atveju, jei kvartale yra nutiesiamas naujas kelias. Žemėlapyje pažymima atsiradusio naujo kelio vieta.
Sausinimo grioviai taip pat pažymimi žemėlapyje, jei buvo įrengti nauji. Fiksuojama, jei buvo valomi seniau iškasti grioviai.
Bebrų veikla - taip pat gali miškui turėti didelę įtaką. Jei kvartale yra arba atsirado naujos bebravietės, jos turi būti pažymėtos žemėlapyje ir aprašomas poveikis miškui (koks užlietas plotas, kokios jo pasekmės (medžiai išdžiūvo ar ne; ar vanduo laikėsi ištisus metus; koks vandens gylis ir pan.).
Stambiųjų geninių paukščių (meletų) iškalti uoksai. Nustatomas nuo ankstesnio vertinimo meletų įškaltų uoksų skaičius ir jų vieta pažymima tyrimo plotelio plane. Apžiūrimi senesni uoksai. Kasmet yra nustatoma koks paukštis kiekviename uokse perėjo. Jei uoksas nebuvo užimtas, tai irgi turi būti nurodoma.
Gaisrai gali visiškai pakeisti miško buveines. Jei per paskutinius metus kvartale kilo gaisras, žemėlapyje pažymima jo vieta ir aprašomas poveikis miškui (kaip stipriai buvo pažeistas medynas).
Miško dirvožemio pažeidimai, tai stambiosios technikos padaryti viršutinio dirvos sluoksnio pažeidimai. Jie vertinami už kalendorinius metus (nuo ankstesnio vertinimo; pažeidimai miško keliuose, kvartalinėse nevertinami). Jei įmanoma nustatyti, aprašoma kokiomis aplinkybėmis jie padaryti, koks jų mastas. Pvz., nurodoma, jog traktorinės vėžės (jų gylis, cm) padarytos kertant mišką; bendras pažeistas plotas yra apie 10 arų).
Kviečiame į stebėsenos veiklas aktyviai jungtis moksleivius, ypatingai jaunųjų tyrėjų ir jaunųjų miško bičiulių grupes. Skatiname visus norinčius iki 2013 m. rugsėjo 1 d. užpildyti registracijos formą - tik taip galėsime Jums laiku suteikti visą reikalingą metodinę informaciją.
Straipsnis parengtas įgyvendinant Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos NVO fondo remiamą paprojektį „SAVANORIS - MIŠKUI BROLIS“.