„Lietuva tampa rezervatu, saugomų teritorijų šalyje - per daug, jose viskas draudžiama, čia nepageidaujamas nei žmogus, nei jo veikla" - tai tik keletas mitų, su kuriais nenori sutikti VSTT vadovė.

Anot jos, dažniausiai girdimas mitas yra tai, kad saugomose teritorijose viskas draudžiama. „Noriu atsakingai pareikšti, kad ir miškų, ir žemės ūkio veikla, ir verslai, ir visos kitos veiklos saugomose teritorijose yra leidžiamos. Neleidžiamos tik taršios veiklos, kurios kenkia ne tik vertybėm, bet ir žmonėms", - konferencijoje „Žaliasis kelias – keiskimės kartu“ kalbėjo R.Baškytė.

„Dažnai girdime ir tai, kad žmogus čia nereikalingas. Mūsų akimis, tai yra tikras mitas, nes be žmogaus niekaip negali išlikti kraštovaizdžio įvairovė, ypač atviros erdvės ir pievos.

Daugiausia diskutuojama apie statybas ir jos sukelia daugiausia aistrų. Girdim, kad statybos reglamentuojamos tik saugomose teritorijose. Norėčiau priminti, kad statybos reglamentuojamos visoje šalyje, procedūros tos pačios. Buvo kalbama ir apie tai, kad į statybas kitur niekas nekreipia dėmesio, tik saugomose teritorijose. Džiaugiamės, kad šiuo metu visoje Lietuvoje atsigręžiama į teisės aktų laikymąsi", - pastebi VSTT vadovė.

Anot jos, manoma, kad statybos saugomose teritorijose apskritai draužiamos. „Mes sakome, kad jos leidžiamos, bet reglamentuojamos. Negalima bet kur ir bet kaip statyti".

R.Baškytė pastebi, kad Lietuvoje vis dar manoma, jog saugomų teritorijų yra per daug. „Kai pasidairome po pasaulį - tikrai to negalėtume pasakyti. Pavyzdžiui, Vokietijoje - jų 50 proc. Kiekviena saugoma teritorija turi savo paskirtį. Tarp jų negalima padėti lygybės
ženklo. Tos vertingiausios teritorijos, už kurias esame atsakingi - tai rezervatai, draustiniai, nacionaliniai ir regioniai parkai - Lietuvoje užima 15,6 proc. ir tai tėra tik Europos vidurkis.

Tačiau, anot R.Baškytės, galima įžvelgti ir teigiamų tendencijų. Anot jos, nuo 2006 metų savavališkų statybų saugomose teritorijose sąraše vyrauja nesudėtingi statiniai: pavėsinės, lieptai, atraminės sienutės ir t.t. „Lietuvos žmonės vis labiau suvokia tradicinio būsto privalumus. Jis yra ne tik ekologiškas, bet ir ekonomiškas", - sako R.Baškytė.

VSTT vadovė primena, kad saugomos teritorijos nėra vien vertybių išsaugojimas. Anot jos, tai mūsų visų aprūpinimas kokybiškais gamtos ištekliais, jos padeda išlaikyti klimato balansą, sudaro galimybes egzistuoti visoms gyvybėms formoms.

Saugomų teritorijų duomenys apima:
Rezervatus
Draustinius
Gamtos paveldo objektus
Atkuriamuosius sklypus
Genetinius sklypus
Nacionalinius parkus
Regioninius parkus
Biosferos rezervatus
Biosferos poligonus
Funkcinio zonavimo ir buferinės apsaugos zonas
Natura 2000 Buveinių apsaugai svarbias teritorijas
Natura 2000 Paukščių apsaugai svarbias teritorijas