Kova persikėlė į virtualią erdvę
„NMA Agro“ – taip vadinama išmanioj programėlė, kurioje galima pažymėti Sosnovskio barščiu apaugusią vietovę. Programėlės sumanytojai – Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) prie Žemės ūkio ministerijos. Kaip informuoja pati institucija, programėlės idėja gimė kaip pagalbos įrankis ūkininkams, tačiau jos funkcija puikiai pritaikoma ir paprastiems gyventojams, kurie tiesiog nori informuoti, kad žemės sklype auga Sosnovskio barščiai.
„Mobiliosios programėlės „NMA agro“ paskirtis dvejopa. Ji skirta ūkininkams, norintiems informuoti agentūrą apie atliktas veiklas, įgyvendintus investicinius projektus, taip pat pranešti apie problemas, susijusias su įsipareigojimų vykdymu. Be to, neabejingi Lietuvos gyventojai, naudodamiesi programėle, gali pateikti informaciją apie galimai neprižiūrimus laukus (pvz., Sosnovskio barščiais apaugę laukai, savaime medžiais krūmais užžėlę žemės ūkio paskirties laukai, iki taisyklėse nurodytų terminų nenušienautos, nenuganytos pievos)“, – informuoja NMA.
Atsakyme GRYNAS.lt tęsiama, kad „NMA agro“ naudojimas yra savanoriškas ir be papildomos autorizacijos, todėl išlaikomas vartotojų, pranešančių informaciją apie pažeidimą, anonimiškumas. Programėlės vartotojams leidžiama siųsti fotonuotraukas su tiksliomis koordinatėmis tiesiogiai iš vietovės, taip pat galima ekrane matuoti atstumą ir plotą, papildant pranešimo informaciją.
„Įsijungus programėlę žemėlapyje, nustatoma konkreti vieta, kurioje esate, tada pasirenkamas iš sąrašo pranešimo tipas: „pranešti apie atliktą veiklą“ arba „pranešti apie pažeidimus“. Pasirinkus pastarąjį pranešimą, nurodomas veiklos arba pažeidimo konkretus tipas, pavyzdžiui, „Sosnovskio barščiai“, „išdegę plotai“, „šienavimas/ganymas“ ir t. t.“, – aiškina NMA specialistai pridurdami, kad pranešimų apie Sosnovskio barščius jau gauta.
Programėlę galima nemokamai atsisiųsti iš „Google Play“ ir „Apple Store“ internetinių parduotuvių, paieškos lauke suvedus „NMA agro“.
Invazinė, naikinama rūšis
GRYNAS.lt primena, kad Sosnovskio barščius pažįsta ir jaunosios, ir vyresnės kartų atstovai. Šį greitai plintantį ir vietines rūšis naikinantį augalą dar 1950 metais iš Kaukazo atvežę specialistai teigė, kad tai – puiki karvių pašaro žaliava. Dėl gana patrauklios išvaizdos Sosnovskio barščiai netrukus pradėti auginti žmonių soduose, darželiuose.
Šie augalai gerai žinomi dėl poveikio žmogui ir gamtai. Jų sultyse yra medžiagų, kurios saulėje įjautrina odą ir gali sukelti odos nudegimų. Kontakto su šiais augalais išvengti sunku, nes jie greitai plinta ir kelia grėsmę vietinėms rūšims. Dėl šių savybių Sosnovskio barščiai invaziniais ir naikintinais augalais pripažinti ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos Sąjungos šalyse (įtraukti į invazinių rūšių sąrašą Lietuvoje ir į invazinių rūšių sąrašą ES). Pastaruoju metu ypač aktyviai diskutuojama, kaip greitai ir efektyviai išnaikinti kuo didesnius Sosnovskio barščių plotus.
Pastebima, kad iniciatyvos naikinant Sosnovskio barščius trūksta ir kai kuriose savivaldybėse (ten, kur šių augalų plotai yra valstybinėje žemėje), ir privačių asmenų žemėse.