Brakonierių yra daugiau nei aplinkos apsaugos inspektorių. Jie išsibarsto aplink tūkstančius ežerų ir giriose Lietuvoje, tad inspektorių darbas labai pasunkėja. Neetatinių inspektorių viena svarbiausių funkcijų – padėti budėti probleminėse, brakonierių pamėgtose vietose, dalyvauti vykdomuose reiduose.

Pagrindinis neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus uždavinys – padėti institucijoms ir pareigūnams, vykdantiems aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę. Tai jie daro informuodami apie pažeidimus, dalyvaudami organizuojamose aplinkosauginėse akcijose, teikdami informaciją visuomenei.

Pernai neetatinių aplinkos apsaugos inspektorių gretos pasipildė beveik 600 gamtos saugotojų. Regionų aplinkos apsaugos departamentų duomenimis, savarankiškai neetatiniai aplinkos apsaugos inspektoriai išaiškino per 120 pažeidimų, o kartu su valstybiniais aplinkos apsaugos inspektoriais – beveik 2 tūkst. pažeidimų.

Didžioji dauguma neetatinių inspektorių yra neabejingi žvejai, tad ir didžioji jų išaiškinamų pažeidimų dalis – 75 procentai – yra žvejybos taisyklių pažeidimai. Neetatinių aplinkos apsaugos inspektorių pagalba ypač pasiteisina lašišų neršto metu. Neetatiniai inspektoriai budi ties lašišų lizdais, patruliuoja netoli nerštaviečių ir taip leidžia suvokti brakonieriams, kad šie yra stebimi nuolat.

„Neetatinių inspektorių pagalba labai svarbi aplinkosaugininkams, todėl kviečiame visus prisijungti prie šios atsakingos ir gamtą tausojančios veiklos. Nors ji neatlygintina, neetatinius inspektorius kasmet paskatiname ir motyvuojame“, – sakė aplinkos viceministras Linas Jonauskas.

Neetatiniais aplinkos apsaugos inspektoriais gali tapti 18 metų sulaukę nepriekaištingos reputacijos aplinkos apsaugos srityje Lietuvos piliečiai. Jiems taip pat taikomi ir kiti reikalavimai. Neetatiniai aplinkos apsaugos inspektoriai neturi būti teisti už sunkius, labai sunkius nusikaltimus ar nusikaltimus aplinkai, neturi turėti per pastaruosius vienerius metus įsiteisėjusio teismo apkaltinamojo nuosprendžio už baudžiamuosius nusižengimus aplinkai. Jie taip pat neturi būti bausti administracinėmis nuobaudomis už teisės pažeidimus aplinkos apsaugos, gamtos išteklių naudojimo, gamtos srityje. Jie turėtų norėti saugoti aplinką ir šalies gamtinius išteklius nuo neteisėtos veikos ir būti išlaikę egzaminus pagal aplinkos ministro nustatytą programą.