Kontrolės metu nustatyta, kad 3 Panevėžio miesto ir 2 Panevėžio rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigų smėlio dėžės buvo neapsaugotos nuo užteršimo. Visais atvejais buvo surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolai ir skirtos baudos.
Yra nurodyta, kad smėlis vaikų žaidimo dėžėse turi būti keičiamas ar atnaujinamas kasmet ir pagal epidemiologines reikmes, nustačius askaridžių, plaukagalvių, toksokarų kiaušinėlius. Taip pat smėlio dėžės turi būti apsaugotos nuo užteršimo ir perkasamas pagal poreikį.
Neprižiūrimos smėlio dėžes vaikų žaidimų aikštelėse gali kelti grėsmę sveikatai, reikia atkreipti dėmesį į parazitines ligas, kurias platina šunys ir katės.
Pagrindinės parazitinės ligos, kurias gali platinti naminiai gyvūnai, yra toksokarozė, echinokokozė ir toksoplazmozė. Dažniausiai pasitaikanti šunų ir kačių platinama liga Lietuvoje – toksokarozė, kurią sukelia apvaliųjų kirmėlių toksokarų lervos. Dirvožemyje toksokarų kiaušinėliai bręsta, todėl žmogus užsikrečia nuo nešvarių, žemėtų rankų, valgydamas neplautas uogas, vaisius bei daržoves.
Vaikai toksokaroze dažnai užsikrečia žaisdami smėlio dėžėse, žaliose vejose, kuriose yra šunų ir kačių ekskrementų. Daugeliu atvejų liga praeina be simptomų, tačiau gali pakilti temperatūra, atsirasti sausas kosulys, dusulys. Kartais vargina pilvo skausmai, ligonį gali pykinti, išberia ir niežti odą.
Migruojančių lervų gali pakliūti į akis. Praėjusiais metais Panevėžio apskrityje buvo užregistruotas 1 toksokarozės atvejis.
Siekiant išvengti šunų ir kačių platinamų parazitinių ligų, Centro specialistai rekomenduoja ne tik tinkamai prižiūrėti ikimokyklinio ugdymo įstaigų žaidimo dėžes, bet ir rūpestingai laikytis asmens higienos.
Reguliariai valyti patalpas, kur vaikštinėja keturkojai. Saugoti dirvožemį ir vandenį nuo teršimo šunų, kačių išmatomis. Eidami pasivaikščioti su šunimi, nepamiršti pasiimti maišelio su kastuvėliu savo augintinio ekskrementams surinkti.