GRYNAS.lt jau trečiadienį skelbė, kad gruodžio 30 dieną buvo fiksuojamas kietųjų dalelių koncentracijos padidėjimas Vilniaus, Panevėžio, Mažeikių oro kokybės tyrimų stotyse.
Aplinkos apsaugos agentūros Oro kokybės vertinimo skyriaus vedėja Zita Šilienė GRYNAS.lt pasakojo, kokia tarša pasklinda nuo Naujųjų metų naktį iššaunamų fejerverkų.
„Paprastai dėl fejerverkų oro užterštumas staiga padidėja ir labai staiga sumažėja. Tai tęsiasi gana trumpai: pusvalandį, valandą, jeigu nėra vėjo, galbūt pusantros valandos. Trumpalaikis padidėjimas stebimas dažnai. Nors fejerverkus žmonės šaudo ir prieš naujuosius, tačiau tų fejerverkų, kurie yra padriki ir išaunami ne per Naujųjų metų naktį, efekto nepastebime. Negaliu sakyti, kad prieš tai teršalų koncentracija nebūna padidėjusi. Jeigu teršalų išsisklaidymo sąlygos yra nepalankios, tarša gali būti padidėjusi ir prieš Naujuosius, bet ne dėl fejerverkų“, - sakė Z. Šilienė.
Specialistė išvardijo sostinės sritis, kuriose dėl fejerverkų stebimas didesnis užterštumas: „Vilniuje didžiausias užterštumas dėl fejerverkų stebimas Senamiestyje ir Savanorių prospekto rajone ir kažkuriais metais Lazdynuose buvo, kadangi stotelės yra tarp gyvenamųjų namų, kur daugiausiai šaudo.“
Tačiau įprastai užterštumas būna padidėjęs visai kitoje Vilniaus stotyje: „Kalbant bendrai apie Vilniaus užterštumą, didžiausias jis paprastai fiksuojamas Kalvarijų gatvėje esančioje stotelėje, bet ten nesijaučia užterštumo dėl fejerverkų. Ši stotis yra šalia gatvės ir užterštumas yra dėl transporto. Be to, šalia yra statybinių medžiagų sukrovimo aikštelė, todėl pastaraisiais metais pastebime ir jos įtaką.“