Apie tai pasakoja Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės Infekcijų kontrolės skyriaus vedėja, vaikų ligų gydytoja Danutė Kuzmickienė. Drauge ji pataria, ką daryti su namie atsirandančiomis medicininėmis atliekomis.
Patirtis - sąmoningumas
Medicininių atliekų tvarkymas - svarbi sveikatos priežiūros įstaigų darbo dalis, dažnai nepastebima, o galbūt greičiau nebandoma pastebėti paprastam pacientui, tačiau puikiai suvokiama ten dirbančiam personalui. Bet tai, kaip sako D.Kuzmickienė, ilgo darbo rezultatas, kurio tikslas - padėti žmonėms įsisąmoninti žmogaus priedermę.
Kaip pati gydytoja mena, link dabar apskrities ligoninėje veikiančios medicininių atliekų tvarkymo sistemos pradėta eiti nuo 2000-ųjų. „Šiuo metu egzistuojanti tvarka - daugiau nei dešimties metų įdirbis, nes anksčiau itin didelių svarstymų ir pamąstymų apie aplinką, jos švarą ir atliekų tvarkymą nebuvo“, - pradžią prisiminė gydytoja.
D.Kuzmickienė, pasakodama apie ligoninėje vykdomą medicininių atliekų tvarkymo sistemą, nepamiršta akcentuoti, jog jų patirtis paveldėta iš partnerių. „Kurdami šią sistemą mes turėjome labai daug gerų partnerių. Daugiausia patirties sėmėmės iš Švedijos Jončiopingo srities aplinkosaugos skyriaus darbuotojų. Jie važinėjo į mūsų ligoninę, vedė seminarus, mes patys važiavome, žiūrėjome, kaip jie tvarkosi, mokėmės, perėmėme jų geras iniciatyvas, pritaikėme jas čia“, - pasakojo kuriant sistemą dalyvavusi specialistė.
Ji pripažįsta, kad medicininių atliekų tvarkymo iniciatyvų perėmimas iš partnerių - svarbus etapas, tačiau ne mažiau svarbu buvo pakeisti ligoninės medikų mąstymą. „Mums reikėjo įrodyti, kad privalome daryti taip, o ne kitaip, kad jeigu taip tvarkysime medicinines atliekas, patiems bus geriau“, - mena pašnekovė.
Kas ir kaip
Medicininės atliekos - tai pavojingos ir nepavojingos žmonių sveikatos priežiūros ir su ja susijusių mokslinių tyrimų atliekos. Pastarųjų tvarkymo sveikatos priežiūros įstaigose metodiniai nurodymai nurodo ir labiausiai akcentuoja tai, jog medicininės atliekos turi būti tvarkomos saugiai, kad nekeltų pavojaus aplinkai ir žmonių sveikatai.
Medicininių atliekų tvarkymo reikalavimus asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigose Lietuvoje reglamentuoja higienos norma HN 66.
Medicininių atliekų rūšis, reikalaujanti išskirtinio atsargumo, - pavojingos medicininės atliekos. Tai neinfekuoti aštrūs daiktai, infekuotos, farmacinės, kitos pavojingos atliekos.
„Asmens sveikatos priežiūros įstaigoje susidarančios atliekos, kurios prisilietė prie žmogaus kūno dalių, prie gleivinių arba pateko į žmogaus kūno ertmes, laikomos pavojingomis todėl, kad žmogus - gyvas organizmas ir jis taip pat yra tarsi apsėtas mikroorganizmų. Tie mikroorganizmai liečiant rankomis ar lytint nesveiką kūno dalį, ar atliekant operaciją tartum apgyvendinami ant žmogaus kūno, jo ertmėse. Aštrūs daiktai, kaip antai adatos, vienkartiniai skalpeliai ir taip toliau, turi kitokių pavojingumo kriterijų. Pavyzdžiui, gali būti užkrėsti mikroorganizmais, adatos net ir po apdorojimo lieka aštrios, dūrios ir reikalauja tam tikro tvarkymo.“
Infekcijų skyriaus vedėja sako, kad atlieka, kad ir kokia ji būtų, turi pasiekti galutinį savo tašką, kur galutinai bus sutvarkyta bet kuriuo mūsų šalyje leistinu metodu.
Medicininių atliekų tvarkymo metodiniuose nurodymuose rašoma, jog efektyviausias medicininių atliekų šalinimo būdas - deginimas. Medicininių atliekų cheminė dezinfekcija, dezinfekcija vandens garais (šiluminė dezinfekcija) ir mikrobanginis apdorojimas - tik tarpiniai metodai, palengvinantys jų saugojimą, vežimą, tačiau neužtikrinantys šių atliekų saugaus šalinimo. Kokius metodus naudoja Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninė?
Tvarkymo metodai
„Mūsų ligoninėje įkurta dezinfekavimo kamera, kurioje tvarkomos visos medicininės atliekos. Visų pirma kiekviena atlieka, kuri turi gyvų mikroorganizmų, padaroma nekenksminga. Mūsų įrenginys veikia mikrobangomis ir yra skirtas visų medicininių atliekų kenksmingumui šalinti, išskyrus tam tikras atliekas, tokias kaip farmacijos, radiologinės tarnybos atliekos, kurios tvarkomos kitaip, taip pat patologinės atliekos - kūno organai nereikalauja apdorojimo bangomis. Visos kitos atliekos, kurios tik turi kontaktą su pacientu, mikrobangomis padaromos nekenksmingos ir pagal galutinį atliekų tvarkytoją siunčiamos išvežti ir tvarkyti toliau“, - pasakoja medicininių atliekų tvarkymą ligoninėje geriausiai išmananti specialistė.
Anot jos, dezinfekavimo kameroje nekenksmingos padarytos atliekos tampa nepavojingos. „Tokios atliekos tinkamos kaip antrinė žaliava tam tikrų produktų gamybai. Jos atiduodamos tolesniam perdirbėjui. Atliekos, kurių nėra galimybės perdirbti, apdoroti Lietuvoje, surenkamos pervežėjo ir gabenamos deginti“, - informuoja D.Kuzmickienė.
Farmacinės atliekos - pasibaigusio vartojimo termino medikamentai iš ligoninės padalinių keliauja atgal į vaistinę, o iš ten perduodamos galutiniam vežėjui, kuris jas sunaikina.
O kaip tvarkomos prie infekuotų atliekų priskiriamos žmogaus kūno dalys ir organai: vaisiaus dalys, gimę negyvi, neišsivystę vaisiai (iki 22 nėštumo savaitės), placenta, dantys, patologinės anatomijos skyrių atliekos (nefiksuoti autopsijos, biopsijos organizmo audinių bandiniai, organų gabalėliai)?
D.Kuzmickienė, remdamasi reglamentu, sako, jog jie dedami į polietileninius maišus ir laikomi šaldiklyje, vėliau keliauja į laidojimo vietą: „Vieną kartą per savaitę jie laidojami tam tikroje savivaldybės paskirtoje ir paruoštoje aikštelėje. Atliekami gręžiniai, aikštelė griežtai prižiūrima, ji saugomoje teritorijoje Alytaus mieste. Prie jos gyventojai neturi priėjimo. Ji skirta būtent šioms reikmėms.“
Paklausta, ar ta teritorija nuolatos didėja, specialistė skuba nuraminti - tikrai ne, nes patologinės atliekos yra skaidžios: kaip ir žmogaus kūnas palaidotas suyra per daugelį metų, taip ir amputuoti audiniai žemėje ilgainiui susiskaido.
Medicininių infekuotų, konkrečiai žmogaus organų laidojimo vietoje išlaikyta sanitarinė zona. Čia gali patekti tik tie, kurie atsakingi už laidojimą, ir Aplinkos apsaugos departamento darbuotojai. Paprasto mirtingojo akis čia neužklius.
Ateities planai
Kalbėdama apie medicininių atliekų tvarkymą teiraujuosi ne tik dėl praeityje atliktų darbų, užsimenu ir apie ateities planus. D.Kuzmickienė skuba pasidžiaugti, jog medicina nestovi vietoje, o specialistai dirba tam, kad asmens sveikatos priežiūros įstaiga taptų patraukli ir saugi visiems.
„Mūsų ligoninėje atliekami konkretūs darbai ir planai. Norime įsigyti pažangiausią medicininių atliekų tvarkymo technologiją, konverterį, kuris personalui leistų su jomis pažangiau ir lengviau tvarkytis. Konverterio technologija pagrįsta karščio ir sauso garo principu, atliekos tiesiog sumalamos į sausus miltus. Jos ne tik tampa sausos, bet ir netenka 70 proc. tūrio ir turi didelę šiluminę varžą. Tokios atliekos gali būti panaudotos tolesniems technologiniams procesams, netgi komunalinių atliekų deginimo įmonėse“, - pasakojo D.Kuzmickienė.
Gydytoja įsitikinusi, jog tokia technologija leistų palengvinti darbą personalui ir sumažintų atliekų. Personalui nebereikėtų tiek daug dirbti rūšiuojant atliekas, mat dabar apdorojant jas mikrobangomis tenka paisyti galybės reikalavimų.
Ligoninės siekis įsigyti specialią techniką - ne tik norų, bet ir darbų lygmenyje. Parengtas projektas siekiant gauti Europos Sąjungos paramą, jau įveikti du etapai. Ligoninės personalas tikisi, kad jam pavyks gauti paramą šiai technologijai įdiegti.
Ne tik ligoninėje, bet ir namie
Asmens sveikatos priežiūros įstaigose medicininių atliekų tvarkymas griežtai reglamentuotas. Tad naudodamasi proga Infekcijų kontrolės skyriaus vedėją D.Kuzmickienę teiraujuosi, kaip medicinines atliekas derėtų tvarkyti namie. Šios atliekos, jeigu su jomis deramai elgiamasi, neturėtų būti pavojingos.
Kiekvieno mūsų namų vaistinėlėje gali užsilikti pasibaigusio termino vaistų. Kur dėti panaudotą švirkštą ar adatą - ar tą reglamentuoja įstatymai, o galbūt žmogiškoji tvarka?
Anot D.Kuzmickienės, žmogus namie turimus pasibaigusio vartojimo medikamentus turi nunešti į vaistinę, o šios įpareigotos juos surinkti. Specialistė akcentuoja: itin svarbu, kad tie vaistai nepatektų į bendrus komunalinių atliekų konteinerius ir nebūtų nugabenti į sąvartynus.
Jeigu nutiko taip, jog jūs panaudojote švirkštą ar adatą, tikėtina, kad namie tam atvejui skirtų dezinfekantų neturėsite. „Tai nenumatyta įstatymu, o dėl žmogiškosios tvarkos - nemanau, kad turėsite tam atvejui skirtų dezinfekantų. Greičiausiai jie keliaus į buitinius konteinerius“, - mano D.Kuzmickienė.
Pabandžius įsivaizduoti, kokia tvarka tokios medicininės atliekos galėtų būti tvarkomos namie, D.Kuzmickienė teigė, jog galimybių ir pamąstymų ateičiai išties apstu: „Tokių atliekų tvarkymas galėtų būti Regiono atliekų tvarkymo centro prerogatyva. Ši įstaiga galėtų organizuoti pavojingų medicininių atliekų surinkimą. Pats centras neturi galimybių atliekas padaryti nekenksmingas, neturi įrangos, tad tokias paslaugas galėtų pirkti iš ligoninės. Galimybių ateičiai tikrai yra. O šiandien galime pasidžiaugti tuo, kad stengiamasi plastiką, popierių, stiklą, metalą atskirti nuo kitų komunalinių atliekų, - žengiame pažangesniu keliu galvodami apie aplinką, visuomenę, bendruomenę.“
Jeigu jūsų namuose vis dar užsilikęs senasis gyvsidabrio termometras - pats laikas pagalvoti apie šiuolaikinę alternatyvą - elektroninį termometrą. Juolab kad gyvsidabrio termometrus uždrausta pardavinėti jau nuo 2009 metų.
Jei ištiko bėda - sudužo gyvsidabrio termometras, visų pirma reikėtų kuo skubiau surinkti gyvsidabrį į uždarą indą. Kitas žingsnis - gerai išvėdinti patalpas. Pasak D.Kuzmickienės, pats gyvsidabris kaip metalas nepavojingas, pavojingi jo garai, todėl, gerai išvėdinus patalpas, paranku nustatyti gyvsidabrio koncentraciją.
Medicininių atliekų tvarkymas - dėmesio reikalaujantis procesas, itin svarbus sveikatos priežiūros įstaigose, tačiau ne ką mažiau ir kiekvieno iš mūsų namuose. Todėl kiekvieną kartą prieš metant atlieką ne pro šalį atsiminti gydytojos D.Kuzmickienės žodžius, kad gamtoje niekas iš nieko neatsiranda ir niekas į nieką nepavirsta.