Pernai paskelbta, jog atrasta nauja rūdimis besimaitinanti bakterija pamažu graužia 50 tūkst. tonų geležies, iš kurios buvo pagamintas liūdnai pagarsėjęs laineris.
Dabar ekspertai žurnale „Systematic and Evolutionary Microbiology“ paskelbė, jog mikroorganizmai galiausiai lems visišką „Titaniko“ sunykimą ir tai esą gali nutikti per artimiausius du dešimtmečius, rašo „The Daily Mail“.
„Manau, kad „Titanikui“ liko galbūt 15 ar 20 metų. Nemanau, kad jis turėtų daugiau laiko. Laivas išsilaikė jau šimtą metų, tačiau galiausiai nebeliks nieko, tik rūdžių pėdsakas dugne“, - teigė Henrietta Mann iš Dalhousie universiteto Kanadoje, dalyvavusi bakterijų tyrimuose.
Rūdimis mintančios bakterijos pavyzdžių mokslininkai nuo laivo nuolaužų paėmė 1991 metais. H. Mann jas studijuoti pradėjo 1995-aisiais, tačiau tik per pastaruosius keletą metų DNR technologijos patobulėjo tiek, kad bakteriją ištirti būtų galima iki galo.
Rūdys, dengiančios metalinį „Titaniko“ paviršių, tapo namais daugeliui mikroorganizmų, tačiau tarp 27 bakterijų rūšių ypač didelį apetitą rodo Halomonas titanicae.
„Aiškinant žmogiškais terminais, ne kiekviena bakterija turi tokį patį skonį. Jei žmonėms pasiūlysi lėkštę šokolado ir sūrio, vieni rinksis vieną, kiti - kitą. Šis bakterijų tipas ypač mėgsta graužti geležį. Gamta labai sumani ir galiausiai viskas suyra - gamta tai sukuria, gamta ir atsiima. Šiuo atveju bakterijos padeda laivui irti“, - kalbėjo H. Mann.
Nors tikima, kad „Titaniko“ išsaugojimas nebėra įmanomas, mokslininkai tikisi, jog atradimas padės apsaugoti kitas struktūras - naftotiekių vamzdžius ir t.t.
„Deja, kadangi „Titanikas“ yra 2,3 mylios (beveik keturių kilometrų) gylyje, būtų labai sunku ar neįmanoma jį išsaugoti. Istorijai jį išsaugos filmai“, - sakė H. Mann.
Edas Coghlanas, Airių „Titaniko“ istorijos bendrijos vadovas, nurodė, jog „pastarasis tyrimas paremia nardytojų matytus vaizdus - laivas yra“.
„Laimei, jis buvo išsamiai nufotografuotas ir yra nuostabių filmuotų vaizdų, rodančių, kaip jis atrodė po vandeniu. Ateityje žmonės gali apgailestauti, kad jo neišsaugojome, tačiau realybė ta, jog tai kainuotų didžiulį turtą ir greičiausiai būtų neįmanoma“, - kalbėjo E. Coghlanas.
Jis sakė manantis, jog suirus karkasui, gali atsiverti interjeras ir paaiškėti naujų detalių.
Kol kas nežinoma, ar geležimi mintančios bakterijos randamos kitose vietose.
Į savo pirmąją ir paskutinę kelionę iš Anglijos į Niujorką išplaukęs „Titanikas“ nuskendo susidūręs su ledkalniu 1912 metais. Nuo to laiko laivo pavadinimas tapo bendriniu žodžiu kalbant apie nelaimes, kurių buvo galima išvengti.
Laivo istoriją išpopuliarino ir Holivudo kino filmas „Titanikas“ - antras pagal visų laikų pajamas.