Ūkiai nebegali prekiauti ekologiška produkcija
„Ekoagros“ sertifikavimo skyriaus vadovas Virginijus Masionis GRYNAS.lt patvirtino, kad iš tiesų buvo tirti trys ūkiai Panevėžio rajone - žemės ūkio bendrija „Berčiūnai“ bei dviejų ūkininkų Oksanos Puronaitės bei Vadimo Kovalevskio ūkiai. Vienas iš šių ūkių buvo mišrus, o du užsiėmė augalininkyste.
Visiems šiems ūkiams pritaikyta sankcija – viso ūkio nesertifikavimas. Tai reiškia, kad ekologinių ūkių savininkai šiuo metu nebegali disponuoti savo produktais. Vis dėlto sutartys su šiais ūkiais nėra nutrauktos, nes pareiškėjai priimtą sprendimą apskundė apeliacinei komisijai.
„Jeigu teismas arba aukštesnė instancija įrodys, kad mūsų įstaigos priimti sprendimai yra neteisėti arba nepagrįstai priimti, sertifikatai gali būti atstatyti“, - kalbėjo pašnekovas.
Visi trys ūkiai, kuriuose rasta neleistinų medžiagų, savo srityje nėra naujokai. Jie ūkininkauja jau seniai ir yra gana stambūs.
„Kaip girdisi ir iš pačių pareiškėjų jiems irgi buvo netikėta ir įtaria, kad galbūt kažkas piktybiškai tai padarė“, - sakė V. Masionis.
Ūkių laukus stebi ir per GPS
„Ekoagros“ sertifikavimo skyriaus vadovo teigimu, pažeidimų ekologiniuose ūkiuose yra nustatoma kasmet ir jų pasitaiko ganėtinai nemažai.
„Ir pernai, užpernai ėmėme apie šimtą mėginių ir kokiame trečdalyje iš jų radome kažkokių teigiamų rezultatų. Aišku, mėginiai gali būti imti ir keli iš vieno ūkio ir visi parodo, kad buvo naudota chemija. Nesakome, kad trečdalis ūkių yra nesertifikuojama“, - teigė V. Masionis.
„Kovoti su piktžolėmis ekologiniame ūkyje yra ganėtinai sudėtinga, turi būti sėjomaina, parenkamos veislės, geras įdirbimo būdas. Kadangi visi taupo pinigus, išmokos galbūt nėra tokios didelės, pareiškėjai bando papiknaudžiauti. Patikra vykdoma vienąkart per metus, jie galbūt galvoja, kad daugiau tikrintojas neatvažiuos ir neįsigilina, kad vykdomos ir papildomos patikros. Nebūtinai turiu atvažiuoti į kiemą, galiu šalia pro ūkį pravažiuoti, nes dabar turime tokią galimybę savo GPS aparatuose matyti visus ekologinius laukus važiuodami. Kilus įtarimui, kad laukas yra chemizuotas, galime pasižiūrėti, kieno jis“, - dėstė V. Masionis.
Norint gauti ekologišką produkciją iš vienmečių augalų – javų, bulvių - taikomas dviejų metų pereinamasis žemės įdirbimo laikotarpis. Daugiamečiams augalams (sodo vaisiams, uogynams) taikomas trejų metų pereinamasis laikotarpis. Tai reiškia, kad tik ketvirtais metais toks ūkis gali gauti sertifikuoto ekologiško ūkio statusą.
Kaip Lietuva atrodo per ekologinių ūkių prizmę?
2013-aisiais metais sertifikuota apie 2570 ekologinių ūkių (įskaitant ir 15 žuvininkystės ūkių), t. y apie 172 tūkst. ha žemės. Vertinant visų žemės ūkių mūsų šalyje kontekste, ekologiniai ūkiai užimtų apie 6 proc.
„Žemaitijoje daugiau užsiimama gyvulininkyste – bus ekologiškas pienas, mėsa, nes jie turi daugiau ganyklų ir ateina su ekologiškais gyvuliukais. Apie Lietuvos vidurį, link Dzūkijos daugiau vyrauja augalininkystė. Link Šiaurės irgi gal daugiau gyvulių ūkių. Vyraujantys produktai - varpiniai bei ankštiniai javai“, - pasakojo „Ekoagros“ sertifikavimo skyriaus vadovas V. Masionis.