Prieš keletą metų mokslininkai atrado, kad žmonių sukelto triukšmo srityse kolibrinių šeimos paukščių populiacija yra didesnė, o kėkštų – linkusi mažėti. Dabar tie patys mokslininkai teigia, kad triukšmingose srityse gausiau auga gėlės, tačiau mažėja medžių, praneša naujausius tyrimus apžvelgiantis leidinys nytimes.com.

„Tai – domino efektas,“ – pareiškė Šiaurės Karolinos Nacionalinio evoliucinės sintezės centro raidos ekologas Clinton D. Francis.

„Riešutų pušys priklauso nuo krūmyninių kėkštų, kurie išnešioja jų sėklas,“ – teigė jis. Tuo tarpu juodagurklis archilochas (kolibrinių (Trochilidae) šeimos paukščių gentis), apdulkinantis gėles, ieško triukšmingesnių sričių, siekdamas išvengti kėkštų, kurie neretai sulesa jų kiaušinius ar net jų jauniklius.

Tyrimus atlikę mokslininkai įrengė judesiui jautrias kameras įvairiose Rattlesnake kanjono apylinkės vietose, New Mexico valstijos Šiaurės vakaruose. Kai kurios vietovės buvo tylios, kitose triukšmingai veikė įrengti natūralių dujų gręžinių kompresoriai.

Moklininko Clinton D. Francis komanda nustatė, kad triukšmingose vietose dauguma pelių ieško riešutų pušų sėklų, o krūmyniniai kėkštai tokių teritorijų stengiasi išvengti.

Paprastai krūmyninis kėkštas per vieną rudenį gali pasislėpti tūkstančius sėklų savo maisto atsargoms. Kai kurias slėptuves jis pamiršta, todėl šios sėklos gali išaugti į sodinukus. O štai pelės yra linkusios sugraužti visas randamas sėklas. Dėl šių tendencijų sumažėja tikimybė, kad triukšmingose teritorijose pradės augti medžiai.

Apžvelgdamas tyrimo rezultatus, Dr. Clinton D. Francis labiausiai nerimauja dėl nuostolių, kuriuos patiria riešutų pušys, nes jos turi lemiamą vaidmenį Pietvakarių ekosistemoje. Anksčiau atliktame tyrime buvo nustatyta, kad nuo šių pušų priklauso 1000 grybų, vabzdžių, nariuotakojų, žinduolių ir paukščių rūšių.

-Gamtosauga-

Triukšmas, kaip ir kitos taršos formos neigiamai veikia gyvąją gamtą ir žmonių sveikatą. Didėjant gyventojų skaičiui automatiškai didėja ir triukšmo tarša, nes triukšmą sukelia beveik bet kokia žmogaus veikla. Ši problema tapo aktuali tik neseniai, todėl būtina tęsti jos tyrimus, kad geriau suprastume jos neigiamą poveikį ir galėtume su tuo kovoti.