Už du didelio masto naftos išsiliejimus kompanijai teks „pakloti“ 100 milijonų JAV dolerių, o 20–yje kvadratinių kilometrų išsiliejusią naftą valyti teks apie dvidešimt metų.
Ekspertai, tyrinėję naftos išsiliejimą Bodo regione Nigerijoje, prilygino jį 1989-aisiais įvykusiai „Exxon“ tanklaivio katastrofai, kai į vandenyną išsiliejo beveik 42 milijonai litrų naftos ir buvo užterštas didžiulis Aliaskos pakrantės plotas.
„Shell“ tikina, jog Nigerijoje iki šiol išsiliejo mažiau nei 160 tūkstančių litrų naftos.
Tačiau oficialius dokumentus išnagrinėję „Guardian“ žurnalistai praneša, jog kompanija yra atsakinga už du naftotiekio trūkimus 2008-aisiais. Galima tik paspėlioti, kiek naftos tuomet išsiliejo regione, jei kompanija „Shell“ šiuo naftotiekiu per dieną perpumpuoja apie 480 tūkstančių litrų „juodojo aukso“.
Nafta išsiliejo Ogonilande – regione esančiame Nigerijos deltoje. Du išsiliejimus skyrė vos keli mėnesiai ir jų metu buvo užteršta apie dvidešimt kvadratinių kilometrų vandens ir įlankų. Vandens telkiniais anskčiau naudojosi apie 30 didesnių ir mažesnių Nigerijos gyvenviečių.
Baisiausia tai, jog naftos rinkti ar valyti niekas nesiėmė, ji nusėdo ant upelių ir įlankų pakrančių. Nigerijos virsmas naftos pelke buvo ilgus metus diskutuojama, tačiau neišsprendžiama problema.
Bodo regiono gyventojų teigimu, „Shell“ kompanijos atstovai per dvejus metus jiems pasiūlė 3500 svarų sterlingų, 50 dėžių ryžių, tiek pat dėžių pupelių, kelias dėžes cukraus, pomidorų bei kelis butelius aliejaus.
Bodo regiono seniūnai tokius pasiūlymus iš pradžių atmetė, kaip „žeminančius ir skirtus elgetoms“, tačiau vėliau, patarus teisėsaugininkams, kompensacija buvo priimta.
Pasiekti, kad kompanija „Shell“ būtų įpareigota atlyginti visus nuostolius Bodo gyventojams padėjo Londono teisininkų kompanija „Leigh Day and Co“. Manoma, jog tai paskatins ir kitas šalies, virstančios naftos pelke, bendruomenes ieškoti teisybės prieš „Shell“ ar kitas stambias naftos kompanijas. „Shell“ savo ruožtu nuolat kaltina sabotažo aktais vietos jaunimą. Neva jie taip pat vagia naftą ir gadina naftotiekius.
„Naujiena, kad „Shell“ turės prisiimti visišką atsakomybę deltoje bus sutikta itin džiaugsmingai, - mano Patrickas Naagbartonmas, Aplinkos apsaugos ir žmogaus teisių centro koordinatorius. – Galbūt Didžiosios Britanijos teismus dabar užplūs teisinį pagrindą turintys nigeriečių skundai.“
Šiuo teismu „Shell“ bėdos nesibaigė – Jungtinės Tautos yra įsitikinę, jog nuo 1989 – ųjų Nigerijos deltoje įvyko apie 7000 naftos išsiliejimų. Naftos gigantas „juodajį auksą“ šioje deltoje pirmą kartą atrado 1956-iais. Kompanijos „Amnesty International“ skaičiavimai rodo, jog iš viso į deltą yra išsilieję apie 13 milijonų barelių naftos.
Jungtinių Tautų aplinkosaugos padalinys atliko išsamų tyrimą ir jo rezultatai turėtų pasirodyti artimiausiu metu. Darbe analizuojama apie 60 naftos išsiliejimų bei jų padariniai šalies gamtai. Teigiama, jog tyrimas atskleis, kad Nigerijos vandenims buvo padaryta daug didesnė žala, nei manyta.