Net jei ūkininkas nekaltas dėl taršos - skiriamos sankcijos

Projektu siekiama didinti vartotojų pasitikėjimą ekologiška produkcija, užtikrinti aukštus gamybos ir produkcijos standartus. Vienas iš projekto pasiūlymų- griežti ir visose ES valstybėse vienodi veiksmai, kurie taikomi, kai į ekologišką produkciją, patenka tokiems produktams draudžiamų medžiagų. Pavyzdžiui, net ir netyčia, be ūkininko kaltės, jo produkcijoje radus neleistinų medžiagų (pavyzdžiui, todėl, jog greta esantis ūkis naudojo GMO), produktų parduoti kaip ekologiškų nebus galima. Vis dėlto, tam tikrais atvejais, kai ekologiški ūkiai padarė viską, kad išvengtų tokios taršos, valstybė gali skirti nuostolių kompensaciją.
Citata
Projekte numatyta grupinio sertifikavimo sistema, kuri padės smulkiems ūkininkams lengviau dalyvauti Europos Sąjungos ekologiško ūkininkavimo sistemoje, išvengiant didelių administracinių kliūčių patekti į šią rinką.

Komisijos pasiūlymas taip pat numato naują metodą, kaip patikrinti ekologiškus produktus ir ūkius. Pagal dabar galiojančią tvarką, ekologiški ūkiai ir tokių produktų gamintojai tikrinami vieną kartą per metus, tačiau Komisija siūlo keisti tvarką: jei reikalavimų laikomasi, patikrinimai vyktų rečiau nei kartą per metus, o jei aptinkama pažeidimų, ūkininkai ir gamintojai tikrinami dažniau ir kruopščiau.

Taip pat siūloma įvesti visų tiekėjų, savo produktais prisidedančių prie galutinio ekologiško produkto gamybos, patikrą. Pagal dabar galiojančią tvarką, kai kurie prie galutinio ekologiško produkto gamybos prisidedantys gamintojai kontrolės ar patikros išvengdavo.

Ūkininkai gali teikti ir savo pasiūlymus

Šiuo metu ekologiškų produktų gamyboje galioje išimtys, palengvinančios gamybą: tais atvejais, kai ekologiškų ingredientų atitikmenų nėra, numatyta galimybė naudoti žemės ūkio kilmės ingredientus.

Tačiau ES valstybėse narėse išimtys buvo taikomos skirtingai, o tai trukdo siekti vienodų standartų Europos Sąjungos lygiu ir apsunkina bendrą ekologiškų ūkių ir gamintojų kontrolę. Todėl išimtis siūloma panaikinti.

Projekte numatyta grupinio sertifikavimo sistema, kuri padės smulkiems ūkininkams lengviau dalyvauti Europos Sąjungos ekologiško ūkininkavimo sistemoje, išvengiant didelių administracinių kliūčių patekti į šią rinką. Tuo ypač skatinamas ekologiškas ūkininkavimas visoje ES.

Dabar Europos Komisijos pasiūlymą svarstys Europos Parlamentas ir ES Taryba. Šios institucijos gali teikti pakeitimus, taip pat ir atsižvelgdamos į joms pačioms teikiamus pasiūlymus.

Todėl būtent dabar yra tinkamas laikas ekologiškų ūkių savininkams ir produktų gamintojams suformuoti savo poziciją. Šiame sektoriuje, tiek ekologišką gamybą bei ekologiškus ūkius atstovaujančios, tiek ir vartotojų teises ginančios organizacijos yra itin aktyvios, todėl tikėtina, kad diskusijos tarp šių šalių bus aktyvios iki pat naujų taisyklių įsigaliojimo 2017 m. liepos 1 d.

Informaciją parengė „LAWIN“ advokatų kontoros asocijuotoji partnerė Elzė Matulionytė