Anot Šiaulių RAAD vyriausiojo specialisto, pažeidimai būna įvairių rūšių, tačiau žala gamtai ir sveikatai – skirtinga: „Dėl alyvos deginimo sunku pasakyti, kokia žala buvo padaryta gamtai, tai išsiaiškinti galima tik tuomet, jei pažeidėjai prisipažins, koks medžiagos kiekis buvo sudegintas. Taip pat buvo deginami padengti dažais langai, kas gali būti labai pavojinga sveikatai - įtraukus į plaučius juose nusėda kenksmingos medžiagos. Jas deginant žala padroma ne vien oro atmosferai, o apskritai visai gamtai. Labiausiai nustebino, kad žmonės sugalvojo sudeginti pirties katilą, šiuo metu nežinau, ar jis buvo deginimas pačioje pirtyje ar lauke, tačiau pirties mėgėjai, prižiūrintys savo sveikatą, ją nuodijo ir stipriai užteršė gamtą.“
Eksploatuojant katilus tiek buityje, tiek įmonėse galima naudoti tik kurą. Atliekas deginti griežtai draudžiama. Jos turi būti priduodamos atliekų tvarkytojams. Deja, šio draudimo paiso ne visi. Patikrinus Šiaulių regiono įmones aplinkosaugininkai išsiaiškino 6 atvejus kuomet katilai buvo kūrenami atliekomis. Dažniausiai kaip kuras buvo naudojama dažyta ir kitaip apdirbta mediena. Tai seni langai, baldų gamybos atliekos, laminuota plokštė. Vienu atveju buvo deginamos pakuotės. Atliekas deginusioms įmonėms surašyti protokolai (ATPK 83 str.).
Už atliekų deginimą nesilaikant įstatymuose ar kituose teisės aktuose nustatytų atmosferos apsaugos reikalavimų yra numatyta bauda piliečiams nuo 28 iki 57 eurų, o pareigūnams – nuo 57 iki 115 eurų. Be to skaičiuojama gamtai padaryta žala, kuri priklauso nuo sudegintų atliekų kiekio. Minimali žala – 100 eurų.
Viena įmonė savo patalpas šildė degindama alyvų atliekas. Atsakingiems asmenims surašytas protokolas už alyvų atliekų tvarkymo reikalavimų nevykdymą (ATPK 51/19 str. 2d.). Už alyvų atliekų tvarkymą alyvų atliekų tvarkymo taisyklėse nenumatytais būdais yra numatyta bauda pareigūnams nuo 579 iki 1158 eurų. Be to bus skaičiuojama gamtai padaryta žala.
Taip pat aplinkosaugininkai primena, kad naudotus, dažytus medinius ar plastikinius gaminius ir jų atliekas naudoti kaip kurą griežtai draudžiama. Įmonės, atliekančios langų, durų ar kitų gaminių keitimą, privalo surinkti minėtas atliekas ir priduoti jas atliekų tvarkytojams. Palikti jas užsakovams griežtai draudžiama. Įrašai sutartyse apie senųjų gaminių (atliekų) palikimą užsakovui yra neteisėti ir užtraukia administracinę atsakomybę tiek naudotojams, tiek užsakymų vykdytojams. Baudos dydis priklausomai nuo pažeidimo pobūdžio ir pažeidėjo statuso gali siekti nuo 28 iki 868 eurų.
Akcijos tikslas nebuvo vien išaiškinti daromus pažeidimus. Tikrinimus atlikę pareigūnai įmonių atstovams patarė, kaip tinkamai tvarkyti atliekas, kokie reikalingi dokumentai. Vykdant akciją siekiama, kad kuo mažiau būtų teršiamas oras, o atliekos butų tinkamai tvarkomos ir rūšiuojamos. Akcija „Kaminukas“ dar bus tęsiama, tikrinimai, nors ir ne tokie intensyvūs, bus vykdomi visus metus.