Tokius duomenis atskleidė atliekų tvarkymo bendrovės „Žalvaris“ užsakymu vasarą atlikta apklausa.
Futbolo aikštelių danga, žaislai vaikams, trinkelės, sūpynės ir net batai – tai daiktai, kuriuos galima pagaminti iš padangų. Ir tai tik viena iš automobilinių atliekų, kurią galima perdirbti ir naudoti pakartotinai ne vieną kartą. Vis dėlto padangos vis dar „puošia“ pamiškes, o specialistai teigia, kad realybėje visuomenės dėmesys automobilinių atliekų tvarkymui toli gražu nėra pakankamas.
Autoserviso vadovas: klientams atliekos nerūpi
Pavojingiausių automobilinių atliekų sąrašui priskiriami akumuliatoriai, alyva, amortizatoriai, kuro, tepalo bei oro filtrai. Pagal Europos Sąjungos šalyse galiojančius reikalavimus, šios atliekos privalo būti surenkamos ir perduodamos tvarkyti bei perdirbti atliekų tvarkymo bendrovėms.
„Autoaljanso“ vadovo Renato Juknos nuomone, tinkamas atliekų tvarkymas turėtų būti suvokiamas kaip vienas iš automobilio serviso teikiamos paslaugos kokybės kriterijų.
Visuomenė atsakomybę perduoda servisams
Atliekų tvarkymo bendrovės „Žalvaris“ rinkodaros vadovės Vitos Balaikienės įsitikinimu, tinkamas automobilių atliekų tvarkymas sunkiai įmanomas be pačios visuomenės įsitraukimo ir palaikymo: „Apklausos duomenys rodo, kad daugelis vartotojų atliekų tvarkymo atsakomybę perduoda verslui, tikėdamiesi, kad jis elgsis sąžiningai. Atsakingos aplinkosaugos institucijos kontroliuoja, kaip laikomasi reikalavimų, tačiau patys vairuotojai turėtų būti dėmesingesni ir reiklesni jų automobilius tvarkantiems servisams, kad socialinis atsakingumas neliktų tik interneto svetainėje įrašytu šūkiu“.
V. Balaikienė teigia, kad atsakingus automobilių servisus vartotojai gali atpažinti ir iš patalpoje laikomų atskirų atliekų talpyklų. Į vienas serviso darbuotojai turi krauti akumuliatorius, į kitas – amortizatorius, į trečias – įvairius senus filtrus, į ketvirtas – pilti panaudotą alyvą ir pan.
Atliekų talpyklos privalo stovėti ten, kur jas būtų lengva pasiekti automobilių meistrams, kitaip tariant, darbo patalpose. Paprastai tai būna didelio tūrio, kartais net iki 200 litrų, statinės, pažymėtos specialiais lipdukais. Tad šias talpas lengva pastebėti į servisą savo automobilį atvariusiems vairuotojams.
Atsakingų, tinkamai tvarkančių automobilines atliekas, servisų žemėlapį galima rasti ir internete, projekto „Esu atsakingas vairuotojas“ svetainėje.