Užsisėdėta sovietinėje sistemoje - laikas atsibusti
Seimas plenariniame posėdyje priėmė Miškų įstatymo pataisas, kuriomis nutarta patikslinti įstatymo paskirtį – nustatyta, kad miškai turi būti tvarkomi siekiant aprūpinti šalies pramonę žaliava.
Priimtomis naujomis nuostatomis įtvirtinama, kad Miškų įstatymo paskirtis – reglamentuoti miškų atkūrimą, apsaugą bei naudojimą ir sudaryti teisines prielaidas, kad visų nuosavybės formų miškai būtų tvarkomi pagal vienodus tvaraus ir subalansuoto miškų ūkio principus, užtikrinant racionalų miškų išteklių naudojimą ir siekiant aprūpinti šalies pramonę žaliava, suteikti šaliai didžiausią socialinę ir ekonominę naudą, užtikrinant biologinės įvairovės išsaugojimą, miškų produktyvumo didinimą, kraštovaizdžio stabilumą ir aplinkos kokybę, galimybę dabar ir ateityje atlikti ekologines, ekonomines ir socialines funkcijas nedarant žalos kitoms ekosistemoms.
Visgi dalis Seimo narių siūlė pirmumo teisę teikti Lietuvai, o ne užsienio įmonėms. Išsakę tokią nuomonę, vardijo tokius argumentus, kaip didesnę pridėtinę vertę valstybei, nes išveždami medieną perdirbti į užsienį, netenkame potencialių darbo vietų. Mediena esą galėtų būti perdirbdama į produktus vietoje. Skaičiuojama, kad šiuo metu, kai iš Lietuvos yra išvežama žaliava, valstybė netenka 15 kartų didesnės pridėtinės vertės, iki 30 kartų daugiau sukuriamų darbo vietų.
Besilaikantys priešingos nuomonės baksnojo į laisvosios prekybos sutartis ir įspėjo, kad teikiant prioritetą saviems, bloginamos konkurencinės sąlygos kitiems.
Seimo nario Jurgio Razmos nuomone, pritarimas šiai pataisai reikštų didesnį stabilumą, urėdijų darbuotojai jaustųsi saugesni. Savo ruožtu Artūras Skardžius pataisai nepritarė, jo teigimu, šių urėdijų skaičius likęs nuo sovietmečio ir dėl to, jį įtvirtinus įstatymu, Vyriausybė negalėtų ieškoti optimalių ūkininkavimo principų.
„Įrašykime dar ir 42 urėdų pavardes ir tuomet visai atimsime iš Vyriausybės teisę kažką keisti ir spręsti […] Užsisėdėjome sovietinėje sistemoje, siūlau atsibusti“, - ragino A. Skardžius.
Įžvelgė precedentą, kurio Lietuvos parlamento istorijoje dar nebuvo
Parlamentarui Eligijui Masiuliui svarstymo metu užkliuvo, jo nuomone, neadekvatus dėmesys vienai pataisai, kai įstatymas iš esmės yra apie visai ką kita.
Savo ruožtu Kazys Grybauskas teigė, kad valstybės miškų ūkio politikos kryptis nustato Seimas, priimdamas įstatymus, todėl nematantis nieko blogo, jei įstatyme bus įtvirtintas nekintantis urėdijų skaičius. Jo teigimu, urėdijų darbuotojų darbo sąlygos gali būti tik gerinamos, tačiau nebloginamos.
„Visi valstybiniai miškai yra sertifikuoti tarptautinių organizacijų ir jų valdymo forma pasiteisino. Kadangi miškų sertifikavimo ketvirtas straipsnis nustato miškininkų santykį su bendruomene ir darbuotojų teisėmis, miškų ūkis turi saugoti arba gerinti miškų darbuotojų ir vietos bendruomenių ilgalaikę socialinę ir ekonominę gerovę ir toli gražu neturi jų pabloginti. Todėl esant neišvengiamam būtinumui ir atsiradus rimtoms priežastimis mažinti urėdijų ir netgi girininkijų skaičių, tam turi pritarti vietos bendruomenės, savivalda ir valstybinė miškų tarnyba, ministerija, Vyriausybė ir gale Seimas. Todėl prašau Seimo narius padėti išsaugoti per šimtmečius susiformavusią valstybinę miškų valdymo sistemą“, - pasisakydamas už įstatymo priėmimą, argumentus vardijo K. Grybauskas.
Po įvykusio balsavimo pasisakęs Seimo narys Dainius Kreivys išreiškė griežtą kritiką: „Ką tik Seimas išreiškė nepasitikėjimą Vyriausybe. Visas reformas, kurias siūlo Vyriausybė, surietėte į ožio ragą".
Nesuderinus su EK gali būti bėdų
Trečiadienį vykusio Aplinkos apsaugos komiteto posėdžio metu Konkurencijos tarybos Viešųjų subjektų priežiūros skyriaus vyr. specialistė Jurgita Ratkevičiūtė pabrėžė, kad bet kurios formos pranašumas medienos perdirbėjams iškraipo konkurenciją.
„Norėčiau atkreipti dėmesį dėl Europos teisės ir valstybės pagalbos. Paskutiniame mūsų rašte nurodėme, kad tai būtų valstybės lėšomis suteikiamas ekonominis pranašumas medienos perdirbėjams. Mūsų nuomone, tai būtų valstybės pagalba, o bet kokia valstybės pagalba prieš pradedant ją teikti, turi būti suderinta su Europos Komisija (EK). Nesuderinta, EK sprendimu, ji turėtų būti išieškota iš naudos gavėjų su palūkanomis“, - sakė J. Ratkevičiūtė.