GRYNAS.lt domisi, koks yra senų karinių bazių poveikis aplinkai bei gruntiniam vandeniui.
Raketinį kurą žmonės nešė kibirais
Lietuvos geologijos tarnybos Taršos poveikio vertinimo poskyrio vedėja Rasa Radienė teigė, kad senos karinės bazės yra po truputį tvarkomos, tačiau sunku pasakyti, kada darbai bus pabaigti.
Anot R. Radienės, dabar yra numatyta tvarkyti Pajuostės karinės bazės teritoriją, buvusios kuro saugyklos bazę. Ji yra numatyta sutvarkyti per ateinančius metus iki 2023 metų. „Taip pat ir Ruklos bazėje buvo nemaža tarša, tačiau paskutiniu metu nebuvo atlikta tikslių tyrimų, dėl to remiamasi senesniais duomenimis. Labai populiarūs karinių bazių tyrimai buvo 1995 metais, o dabar tiriama mažiau.“
Dauguma buvusių karinių teritorijų priklauso Lietuvos kariuomenei, taigi ji turėtų atlikti tvarkymo darbus.
„Kada buvęs palikimas bus sutvarkytas, sunku pasakyti. Dabar yra Europos Sąjungos skiriamas finansavimas ir tvarkyme gali dalyvauti savivaldybės, taip pat Lietuvos kariuomenė. Dauguma buvusių karinių bazių teritorijų priklauso Lietuvos kariuomenei, todėl reikėtų išsitirti ir atlikti valymo darbus. Pilnai sutvarkyti yra labai sunku, nes kai kurios bazės buvo labai didelės ir labai užterštos, kai kur tarša yra natūraliai degradavusi, paskutiniais metais yra tiriamos pavienės teritorijos, matyt, irgi žiūrima į savo finansus“, - sakė moteris.
Labiausiai užterštos – buvusios naftos bazės
Vienos įmonės, užsiimančios geologiniais darbais, vandens ir grunto užteršimo tyrimais, gilių vandeningų žemės sluoksnių valymu, vadovas Antanas Marcinonis teigė, kad karinės teritorijos yra vis dar tiriamos.
„Lietuvoje atlikta visuotinė potencialių taršos vietų inventorizacija, karinių bazių taip pat. Ji buvo atlikta dar išeinant rusų kariuomenei, tačiau tai nereiškia, kad visos teritorijos yra pilnai ištirtos. Pačios skandalingiausios teritorijos, kur buvo prognozuota, kad jos yra labai užterštos, jos buvo ištirtos ir tose vietose rasta labai didelė tarša“, - sakė A. Marcinonis.
Dabar tos teritorijos nėra atskirtos, kaip Sovietų sąjungos teritorijos, jos visos yra Lietuvos jurisdikcijos ir vertinamos kaip potencialiai užterštos teritorijos: „Labiausiai užterštos yra tos teritorijos, kur buvo teršiančios medžiagos skystam pavidale, t. y. naftos produktai. Buvusios rusų kariškių naftos bazės ir yra labiausiai užterštos.“
Visos buvusios karinės bazės dar tikrai nėra sutvarkytos, bet tvarkymo darbai vyksta.
„Kaip tvarkymo pavyzdys galėtų būti netoli Vilniaus buvusi Valčiūnų naftos raketinio kuro bazė. Buvo nustatyta, kad grunto vanduo yra labai užterštas naftos produktais, dar 1997 metais buvo pradėta valyti ta teritorija ir iš žemės ištraukta apie 1000 tonų naftos produktų“, - kalbėjo pašnekovas.
Radiacinė tarša normų neviršija
„Mes vykdome tokią programą ir atliekame karinių bazių tyrimus, esame ištyrę keletą teritorijų, taip pat tiriame jas ir pagal gyventojų prašymą, neseniai tyrėme bazę Tauragėje. Tačiau užterštumo nenustatėme“, - sakė specialistas.
Ankstesnėse užterštose teritorijose tarša pastebima ir dabar: „Seniau yra pastebėta taršos šaltinių. Panevėžio Skaistakalnio buvusioje bazėje buvo palikta radžio tarša ir ji buvo išvalyta ir lygiai tokia pati tarša buvo pastebėta Šiauliuose. Neseniai Radiacinės saugos centras vykdė šaltinių paiešką ir ta tarša buvo dar nustatyta, tačiau teisės aktų nustatyti taršos leidžiami lygiai nebuvo viršyti“, - kalbėjo R. Kievinas.